17 Փետրվար 2025 - 11:29 AMT
Աշխարհահռչակ դաշնակահար Դմիտրի Մասլեևը, ով բազմիցս արժանացել է միջազգային հեղինակավոր մրցանակների, այդ թվում՝ Չայկովսկու 15-րդ միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակին, նշել է, որ մեծ հաճույք է կրկին հանդես գալու Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ։
«Արդեն երկրորդ անգամն եմ ելույթ ունենում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Շատ տպավորված եմ նրանով, թե երաժիշտները որքան նրբորեն են զգում մենակատարի մեկնաբանության մտադրությունները և որքան արագ ու նրբացգաց են արձագանքում»,- «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում համատեղ ելույթից հետո ասել է դաշնակահարը, հայտնում է Panorama.am–ը։
Մասլեևն ընդգծել է, որ չափազանց երջանիկ է կրկին գտնվել այս բացառիկ դահլիճում և հանդիպել հայ երաժշտասեր հանրության հետ։
«Անհամբեր կսպասեմ հաջորդ ելույթիս»,- ասել է Մասլեևը։
Համերգը ղեկավարել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Մասլեևի կատարմամբ հնչել է Սերգեյ Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը, որը հանդիսատեսը մեծ խանդավառությամբ է ընդունել։ Համերգի երկրորդ բաժնում ներկայացվել է Գուստավ Հոլսթի «Մոլորակներ» սիմֆոնիկ սյուիտը, որը ներառում է յոթ մաս՝ նվիրված Արեգակնային համակարգի այն մոլորակներին, որոնք տեսանելի են Երկրից՝ Մարս, Վեներա, Մերկուրի, Յուպիտեր, Սատուրն, Ուրան և Նեպտուն։
Մասլեևը նաև վարպետության դաս է անցկացրել «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի նորաբաց «Հարմոնիկ» սրահում՝ հանդիպելով երիտասարդ դաշնակահարների հետ կլոր սեղանի ձևաչափով։ Նա ղեկավարում է Primavera Foundation of Armenia մշակութային հիմնադրամի դաշնամուրային ծրագիրը և այս նախաձեռնության շրջանակում պարբերաբար անվճար վարպետության դասեր է անցկացնում Հայաստանում։ Այս անգամ նա երիտասարդ երաժիշտների հետ ուսումնասիրել է Ռախմանինովի, Շումանի և Պրոկոֆևի ստեղծագործությունները՝ բացահայտելով կատարողական վարպետության գաղտնիքներ և ոգեշնչելով նրանց նոր նվաճումների։
Դաշնակահարը նկատել է, որ շատ տպավորված է երիտասարդների հետաքրքրվածությամբ վարպետության դասերի հանդեպ.։
«Այս անգամ 5 տեղի համար ունեցանք 17 դիմում, հայտ էր ներկայացվել անգամ Իրանից, ընտրվելու դեպքում դաշնակահարը պատրաստ էր ժամանել Երևան: Տպավորված եմ մասնակիցների բարձր մասնագիտական մակարդակով։ Եվ ամենակարևորը, նրանք մեծ նվիրում ունեն, «վառվում» են իրենց գործով և անում են իրենց լավագույնը››,–ասել է նա։

Известный пианист Дмитрий Маслеев, обладатель множества международных наград, включая первую премию XV Международного конкурса Чайковского, выразил радость от нового выступления с Национальным филармоническим оркестром Армении.
«Я уже второй раз выступаю с Национальным филармоническим оркестром Армении. Восхищен тем, насколько тонко музыканты чувствуют интерпретацию солиста и как чутко и быстро реагируют», — сказал Маслеев после концерта в Концертном зале Арама Хачатуряна, передает Panorama.am .
Маслеев отметил, что он чрезвычайно счастлив снова оказаться в этом уникальном зале и встретиться с армянской публикой.
«С нетерпением жду своего следующего выступления», — добавил пианист.
Концертом дирижировал Эдуард Топчян, художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении.
Маслеев исполнил Третий фортепианный концерт Сергея Рахманинова, который публика приняла с восторгом. Во второй части концерта прозвучала симфоническая сюита "Планеты" Густава Холста, состоящая из семи частей, каждая из которых посвящена планетам Солнечной системы, видимым с Земли: Марсу, Венере, Меркурию, Юпитеру, Сатурну, Урану и Нептуну.
Помимо концерта, Маслеев провел мастер-класс в новом зале, где в формате круглого стола пообщался с молодыми пианистами. Он возглавляет фортепианную программу культурного фонда Primavera Foundation of Armenia и регулярно проводит бесплатные мастер-классы в Армении. В этот раз он разбирал с юными музыкантами произведения Рахманинова, Шумана и Прокофьева, раскрывая секреты исполнительского мастерства и вдохновляя их на новые достижения.
Пианист подчеркнул, что его поразил интерес молодых музыкантов к занятиям.
«На пять мест подали 17 заявок, причем одна из них была из Ирана — пианист был готов приехать в Ереван, если бы его выбрали. Уровень участников очень высокий. Но главное — их горящие глаза и преданность своему делу, они выкладываются по максимуму», — отметил Маслеев.