17 Փետրվար 2025 - 13:17 AMT
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական գործիչների և Ադրբեջանում պահվող մյուս հայերի խնդիրը պետք է քննարկման առարկա դառնա բոլոր բանակցությունների ընթացքում։
Նա նշել է, որ Բաքվի դատավարությունն ուղղված է ոչ միայն Ղարաբաղի ղեկավարների, այլ նաև ՀՀ դեմ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է, որ, ի տարբերություն ընդդիմության, Հայաստանի իշխանություններն ունեն հստակ մեխանիզմներ այդ հարցը լուծելու համար, սակայն անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկում։
«Այդ մարդկանց ճակատագիրը պետք է յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ լինի բանակցության սեղանի վրա, բայց չկա։ Այսօր ոչ միայն Ղարաբաղի ղեկավարներին են դատում, այլ Հայաստանի Հանրապետությունը»,– հայտարարել է Քոչարյանը։
Այդ համատեքստում նա հիշեցրել է, որ երբ Երևանը որոշել էր միանալ Հռոմի ստատուտին, պնդում էր, թե պատրաստվում է պատասխանատվության ենթարկել Իլհամ Ալիևին, սակայն իրականում նպատակ ուներ խոչընդոտելու ՌԴ նախագահի այցը Հայաստան։
«Հիմա այնտեղ դատվում է Հայաստանը, ու իրենք ամեն ինչ անելու են, որ ցույց տան աշխարհին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման որևէ իրավունք գոյություն չի ունեցել, իսկ հենց սկզբից Հայաստանն իբր ագրեսիա է իրականացրել Ադրբեջանի դեմ։ Սա պրոբլեմ է Հայաստանի համար»,– նշել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը ակտիվ կապի մեջ է եղել Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի և մյուսների հետ՝ տարբերակներ առաջարկելով նրանց Արցախից դուրս բերելու համար, քանի որ Բաքվում ընթացող այս դատական գործընթացը կանխատեսելի էր։
«Իրենք այնտեղ չպետք է հայտնվեին, Հայաստանի Հանրապետությունն այդ վերջին օրերին պետք է ամեն ինչ աներ նրանց հանելու համար, եթե պետք էր՝ ուղղաթիռ ուղարկեին, պայմանավորվեին խաղաղապահ ուժերի հետ։ Ես փորձում էի այդ հարցն առանց այս իշխանությունների լուծել 24-ժամյա ռեժիմով»,- ասել է Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահը մտահոգություն է հայտնել, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն գիտակցում խնդրի ամբողջ լրջությունը։ Բացի այդ, նա տարակուսանք է հայտնել, թե ինչու Արցախից բռնագաղթածներից շատերը չեն բարձրացնում գերեվարված հայերի հարցը։
«Նրանք բազմաթիվ խնդիրներ ունեն, իրավիճակը հասկանալի է, բայց իրենց ձայնը պետք է բարձր հնչի»,– հավելել է Քոչարյանը։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում են Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով դատավարությունները։ Մեղադրյալների շարքում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նրա նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը և Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է առանձին վարույթում։ Չնայած նա խնդրել է իր գործը միավորել մյուսների հետ, դատարանը որոշում է կայացրել 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին։

17 Февраль 2025 - 14:52 AMT
Бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что вопрос бывших военно-политических деятелей Нагорного Карабаха и других армян, удерживаемых в Азербайджане, должен обсуждаться на всех переговорах.
Он подчеркнул, что судебные процессы в Баку направлены не только против лидеров Карабаха, но и против Армении, сообщает Sputnik Армения.
Кочарян отметил, что, в отличие от оппозиции, власти Армении имеют четкие механизмы для решения этого вопроса, но не предпринимают необходимых шагов.
«Судьба этих людей должна обсуждаться на каждом заседании, но этого не происходит. Сегодня судят не только лидеров Карабаха, но и Республику Армения», — заявил Кочарян.
В этом контексте он напомнил, что когда Ереван решил присоединиться к Римскому статуту, он утверждал, что намерен привлечь к ответственности Ильхама Алиева, но на самом деле стремился помешать визиту президента России в Армению.
«Сейчас там судят Армению, и они сделают все, чтобы показать миру, что Нагорный Карабах никогда не имел права на самоопределение, а с самого начала Армения якобы совершила агрессию против Азербайджана. Это проблема для Армении», — отметил Кочарян.
Он добавил, что находился в активном контакте с бывшим президентом Арцаха Бако Саакяном и другими, предлагая варианты их эвакуации из Арцаха, поскольку предвидел текущий судебный процесс в Баку.
«Они не должны были там оказаться; Республика Армения должна была сделать все в те последние дни, чтобы их вывести, даже если бы потребовалось отправить вертолет, договориться с миротворческими силами. Я пытался решить этот вопрос без участия этих властей в круглосуточном режиме», — сказал Кочарян.
Бывший президент выразил обеспокоенность тем, что власти Армении не осознают всей серьезности проблемы. Кроме того, он задался вопросом, почему многие из тех, кто был вынужденно переселен из Арцаха, не поднимают вопрос о захваченных армянах.
«У них много проблем; ситуация понятна, но их голоса должны звучать громко», — добавил Кочарян.
С 17 января в Азербайджане продолжаются судебные процессы по делу бывших военно-политических лидеров Нагорного Карабаха. Среди обвиняемых — бывшие президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, его бывший заместитель Давид Манукян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и бывший спикер Национального собрания Давид Ишханян.
Дело бывшего государственного министра и благотворителя Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство. Несмотря на его просьбу объединить его дело с другими, суд решил рассмотреть 400 из 422 томов отдельно.