18 Փետրվար 2025 - 14:52 AMT
Երևանում ապրելու ծախսերը գերազանցում են Մոսկվայի, Թբիլիսիի, Բաթումիի, Պեկինի, Ռիոյի, Բուդապեշտի, Բաքվի և մի շարք այլ մեծ քաղաքների ծախսերը։ Այդ մասին հայտնել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Արմեն Եղիազարյանը՝ հղում անելով «Cost of Living Plus Rent Index by City2025» ուսումնասիրության տվյալներին։
Համաձայն վարկանիշային ցուցակի՝ Երևանը տարածաշրջանում ամենաթանկ քաղաքն է՝ զբաղեցնելով 179-րդ հորիզոնականը։ Ապրելու ավելի մատչելի պայմաններ են արձանագրվել Մոսկվայում (210-րդ տեղ), Անկարայում (214), Թբիլիսիում (222), Բաքվում (256), Բաթումում (257) և Թեհրանում (267), հայտնում է Panorama.am-ը։
Երևանում կյանքի արժեքը գերազանցում է նաև Պեկինի (184-րդ տեղ), Վարշավայի (181), Բուենոս Այրեսի (196), Բուդապեշտի (200), Սան Պաուլոյի (243), Ռիո դե Ժանեիրոյի (269), Մինսկի (281) և Նովոսիբիրսկի (303) ցուցանիշները։
Աշխարհում կյանքի ամենաբարձր ծախսերն արձանագրվել են Նյու Յորքում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Ցյուրիխում, Ժնևում, Բոստոնում, Սինգապուրում, Վաշինգտոնում և մի շարք այլ խոշոր քաղաքներում։

Затраты на жизнь в Ереване превышают расходы в Москве, Тбилиси, Батуми, Пекине, Рио-де-Жанейро, Будапеште, Баку и ряде других крупных городов. Об этом сообщил бывший депутат парламента Армен Егиязарян, ссылаясь на данные исследования «Cost of Living Plus Rent Index by City 2025».
Согласно рейтингу, Ереван – самый дорогой город региона, занявший 179-е место в мире. Для сравнения, более доступные условия проживания зафиксированы в Москве (210-е место), Анкаре (214), Тбилиси (222), Баку (256), Батуми (257) и Тегеране (267), передает Panorama.am .
Стоимость жизни в Ереване также выше, чем в Пекине (184-е место), Варшаве (181), Буэнос-Айресе (196), Будапеште (200), Сан-Паулу (243), Рио-де-Жанейро (269), Минске (281) и Новосибирске (303).
Самые высокие расходы на жизнь зафиксированы в Нью-Йорке, Сан-Франциско, Цюрихе, Женеве, Бостоне, Сингапуре, Вашингтоне и ряде других крупных городов.