Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը, անդրադառնալով Բաքվում շարունակվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության դատավարությունը, որն անցնում է փակ դռների հետևում և միայն ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցների ներկայությամբ, ասել է, որ հայ ռազմագերիների նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքները շինծու են, իսկ Բաքվում ընթացող դատավարությունները չեն համապատասխանում արդարադատության սկզբունքներին։
«Հայերի դատավարություններում մենք տեսնում ենք հենց դատարանների կողմից իմիտացիոն պրոցեսներ, դատաստանի գործընթաց, սակայն ոչ արդարադատություն», – ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարանին՝ պահանջելով առանձնազրույց իր փաստաբանի հետ։ Դատարանը համաձայնել էր, սակայն ընդմիջումից հետո Վարդանյանն ու իր պաշտպանն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել, որը դատավորը չի էլ քննել։
Դեռևս առաջին նիստի նախօրեին ընտանիքի միջոցով տեղեկացրել էր, որ Բաքվում իր նկատմամբ կիրառվում են ճնշումներ, իսկ մեղադրանքները հորինված են։ Նա մերժել էր Ադրբեջանի կողմից տրամադրված հանրային պաշտպանի ծառայությունները՝ դառնալով միակ հայ գերին, որը մասնավոր փաստաբան ունի՝ Ավրաամ Բերմանը։
Այնուամենայնիվ, Սահակյանի խոսքով, փաստաբանի անկախությունը հարաբերական է։
«Եթե չափազանց անկախ և համարձակ գործունեություն իրականացնեն մասնավոր փաստաբանները, ապա կարող են զրկվել պետական ռեպրեսիաների արդյունքում փաստաբանական գործունեություն իրականացնելու հնարավորությունից: Կան դեպքեր, որ անգամ քրեական հետապնդումներ են նախաձեռնվել», – շեշտել է իրավապաշտպանը։
Ռուբեն Վարդանյանը՝ գործարար և բարերար, Արցախ էր տեղափոխվել 44-օրյա պատերազմից երկու տարի անց և պաշտոնավարել ընդամենը երեք ամիս։ Չնայած նրան, որ ոչ Արցախում, ոչ էլ Հայաստանում ռազմական գործողությունների չի մասնակցել, նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքները ներառում են ռազմական հանցագործություններ։
Ինչպես մյուս հայ գերիների գործերում, այնպես էլ Վարդանյանի մեղադրանքներում ներառվել են նաև Հայաստանի դեմ ուղղված ծանր հոդվածներ՝ այդ թվում 2022-ի սեպտեմբերյան բախումների հետ կապված։
Մինչդեռ հայտնի է, որ հենց Ադրբեջանն էր 2022-ի սեպտեմբերին հարձակվել Հայաստանի վրա՝ զավթելով սուվերեն տարածքներ։ Այդ երկօրյա մարտերի հետևանքով զոհվել էին ավելի քան 200 հայ զինծառայողներ և խաղաղ բնակիչներ։
«Այս անձինք սիմվոլիկ են և ենթարկվում են անձնական վրեժխնդրության, սակայն Ադրբեջանի վերջնանպատակը Արցախի ինքնորոշման իրավունքը դատել և դատապարտելն է», – ասել է Սիրանուշ Սահակյանը։
Իրավունքի մասնագետների գնահատմամբ՝ Բաքուն ձգտում է Հայաստանի ներգրավմամբ այս գործերի միջոցով միջազգային ատյաններում կասեցնել արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի հարցը։ Մեղադրական դատավճիռներով Ադրբեջանը փորձելու է Հայաստանը ներկայացնել որպես ագրեսոր, որը «զավթել է Արցախը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջերս չէր բացառել, որ Բաքվում պահվող հայերին կարող են հարկադրել ցուցմունքներ տալ, որոնք հետագայում կօգտագործվեն Հայաստանի դեմ։ Նա Բաքվի դատավարությունը որակել էր որպես թատերականացված գործընթաց։
Իրավապաշտպան Սահակյանի կարծիքով, Հայաստանի կառավարությունը խուսափում է ակտիվ քայլերից, նույնիսկ հումանիտար հարցերում, և չի դիմակայում Ադրբեջանի հեռահար նպատակներին միջազգային քաղաքական և դիվանագիտական հարթակներում։
Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունը շարունակվելու է փետրվարի 25-ին, իսկ Արցախի նախկին ղեկավարներինը՝ փետրվարի 20–ին։

В Баку продолжается закрытый судебный процесс над бывшим военно-политическим руководством Арцаха, на котором присутствуют только азербайджанские государственные СМИ. Правозащитница Сирануш Саакян отметила, что обвинения против армянских военнопленных сфабрикованы, а суды в Баку не соответствуют принципам правосудия.
«На этих процессах мы наблюдаем неправосудие, а лишь инсценированные судебные разбирательства», – заявила она в интервью «Азатутюн».
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян подал ходатайство о личной встрече со своим адвокатом. Суд удовлетворил запрос, но после перерыва Варданян и его защита заявили отвод судье, однако он даже не стал рассматривать их просьбу.
Еще до первого заседания Варданян сообщил через семью, что подвергается давлению в Баку, а предъявленные ему обвинения являются надуманными. Он отказался от услуг государственного защитника, предоставленного Азербайджаном, и стал единственным армянским пленником, которого представляет частный адвокат – Авраам Берман.
Однако, по словам Саакян, независимость адвокатов относительна.
«Если частные защитники действуют слишком независимо и смело, их могут лишить лицензии из-за государственного давления. В некоторых случаях против них даже возбуждаются уголовные дела», – подчеркнула правозащитница.
Рубен Варданян – предприниматель и филантроп, переехал в Арцах через два года после 44-дневной войны и занимал пост государственного министра всего три месяца. Несмотря на то, что он не участвовал в военных действиях ни в Арцахе, ни в Армении, его обвиняют в военных преступлениях.
Как и в делах других армянских пленных, в обвинениях против Варданяна фигурируют статьи, направленные против Армении, в том числе связанные со столкновениями в сентябре 2022 года.
Однако известно, что именно Азербайджан в сентябре 2022 года атаковал Армению и захватил ее суверенные территории. В результате двухдневных боев погибли более 200 армянских военнослужащих и мирных жителей.
«Эти люди стали символическими мишенями для личной мести, но конечная цель Азербайджана – осудить и дискредитировать право Арцаха на самоопределение», – заявила Саакян.
По оценке правозащитников, Баку использует эти процессы при участии Армении для того, чтобы нивелировать вопрос самоопределения арцахцев на международной арене. С помощью обвинительных приговоров Азербайджан намерен представить Армению как агрессора, якобы «оккупировавшего Арцах».
Премьер-министр Никол Пашинян недавно не исключил, что удерживаемых в Баку армян могут заставить дать показания, которые затем будут использованы против Армении. Он назвал судебные процессы в Баку «театрализованным спектаклем».
По мнению Саакян, власти Армении избегают активных шагов, даже в гуманитарных вопросах, и не противостоят долгосрочным планам Азербайджана на международных политических и дипломатических площадках.
Суд над Рубеном Варданяном продолжится 25 февраля, а судебные разбирательства по делам бывших лидеров Арцаха – 20 февраля.