Հայաստանի Պետական կամերային նվագախումբը (ՀՊԿՆ) Արամ Ղարաբեկյանի գլխավորությամբ եւ Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ շարունակում է համերգաշարը հանրապետության տարբեր քաղաքներում:
Այս տարի իր մեջ 6 համերգներ ներառող համերգաշարը մեկնարկել է Վանաձորում, իսկ եզրափակիչ համերգը տեղի է ունենալու հունիսի 5-ին Գավառում:
«Հայաստանի մարզերում դասական երաժշտության համերգները Հայաստանի Պետական կամերային նվագախմբի համար շատ կարեւոր են: Մեզ համար հավասարապես կարեւոր են համերգները մեր երկրի քաղաքներում եւ ցանկացած եվրոպական երկրում: Մենք մեծ խաղացանկ ունենք, ինչը մեզ լավ հնարավորություն է տալիս յուրաքանչյուր քաղաքում հանդես գալ նոր ծրագրով»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է նվագախմբի ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի մարզերում հանդիսատեսը պակաս կիրթ չէ, քան մայրաքաղաքում, եւ պատրաստ է հասկանալ դասական երաժշտությունը եւ չնայած դրան, Հայաստանի շատ քաղաքներում ավելի քան 10 տարի չի հնչել դասական երաժշտություն պրոֆեսիոնալ, կենդանի կատարմամբ:
«Հայաստանի բնակչությանը պետք է հնարավորություն տալ շփվել բարձր արվեստի հետ, եւ դրանից հետո ոչ ոք չի պնդի, որ մարդկանց պետք է այն հակամշակույթը, որն ամեն րոպե տրամադրվում է բոլորին եւ յուրաքանչյուրին»,- եզրափակել է Արամ Ղարաբեկյանը:

23 Май 2009 - 11:38 AMT
Государственный камерный оркестр, Армении (ГКОА) под руководством Арама Карабекяна и при содействии Министерства культуры Армении продолжает концертный тур в разных городах республики.
В этом году тур, включающий в себя 6 концертов, стартовал 8 мая концертом в Ванадзоре, а заключительный концерт состоится 5 июня в Гаваре.
“Концерты классической музыки в регионах Армении для Государственного оркестра Армении очень важны. Для нас в ровной степени важны концерты в городах нашей страны и в любой европейской стране. У нас богатый репертуар, что дает нам хорошую возможность в каждом городе выступать с новой концертной программой”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.NET сказал художественный руководитель ГКОА Арам Карабекян.
По его словам, в регионах Армении зритель не менее образован, чем столичный, и готов понимать классическую музыку, и это несмотря на то, что во многих городах Армении больше 10 лет не звучала классическая музыка в профессиональном, живом исполнении.
“Населению всей Армении нужно дать возможность соприкоснуться с высоким искусством и после этого никто не посмеет утверждать, что людям нужна та антикультура, которая ежеминутно предоставляется всем и каждому”,- заверил Арам Карабекян.