19 Փետրվար 2025 - 08:44 AMT
Հայրապետյանը կարճ զրույց է ունեցել Դուբայի թագաժառանգի հետ, հանդիպել պաշտպանության հարցերով պետնախարարին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը IDEX2025-ի շրջանակում կարճ զրույց է ունեցել Դուբայի թագաժառանգ Համդան իբն Մոհամմադ ալ-Մաքթումի հետ, հայտնում է նախարարությունը։
Հայրապետյանը փետրվարի 18-ին Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) պաշտպանության հարցերով պետնախարար Մուհամմադ բին Մուբարաք բին Ֆադել Ալ-Մազրուեի հետ:
Հայրապետյանը ներկայացրել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերն ու տեսլականը, իրականացվող ծրագրերն ու աշխատանքները:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հետաքրքություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցությունն ընդլայնելու և զարգացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը։

Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян в рамках IDEX2025 провел краткую беседу с наследным принцем Дубая Хамданом бин Мохаммедом Аль-Мактумом, сообщает министерство.
18 февраля Хайрапетян в Абу-Даби встретился с государственным министром ОАЭ по вопросам обороны Мухаммадом бин Мубараком бин Фаделем Аль-Мазруи.
Министр представил шаги и инициативы, направленные на развитие отрасли, а также текущие и перспективные программы.
На встрече обсуждался ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, а также возможные направления сотрудничества и реализации совместных проектов.
Достигнуты договоренности о расширении и углублении двустороннего взаимодействия в различных форматах.
Во встрече также приняли участие первый заместитель министра ВТП Армении Геворг Манташян и председатель Комитета по военно-промышленному комплексу Арам Дживанян.