19 Փետրվար 2025 - 10:38 AMT
Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարորդները պարտավոր են հետևել, որ ուղևորավարձը վճարվի միայն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ տարեց ուղևորին դուրս հրավիրած վարորդը նկատողություն է ստացել՝ բարեվարքության կանոնները խախտելու համար։
«Օրեր առաջ ավտոբուսում միջադեպ էր տեղի ունեցել, երբ վարորդը տարեց մարդուն մի փոքր կոշտ ձևով դուրս էր հրավիրել, քանի որ նա երթևեկում էր առանց վճարի։ Կանխավարկած կար, որ պապիկն ունի 2-րդ կարգի հաշմանդամություն և կարող է անվճար երթևեկել, սակայն դեռ չէր ստացել իր արտոնությունը՝ միգուցե տեղյակ չլինելու կամ ընթացակարգը չիմանալու պատճառով։
Մենք գտանք այդ մարդուն, և հաշմանդամության կարգի հաստատումից հետո նրան տրամադրեցինք տարեկան անվճար փաթեթ, որով նա կարող է անսահմանափակ օգտվել ավտոբուսից, մետրոյից և տրոլեյբուսից։
Շնորհակալություն Էրեբունի վարչական շրջանի ղեկավար` Հակոբ Բալայանին, այս հարցն արագ և պատշաճ լուծելու համար:
Հարգելի քաղաքացիներ, «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի վարորդները պարտավոր են հետևել, որպեսզի ուղևորների կողմից ուղևորավարձը վճարվի միայն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: Նման միջադեպերից խուսափելու համար խնդրում ենք պահպանել Երևանի ավագանու որոշման դրույթները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Չնայած այս ամենին՝ հավելեմ, որ վարորդը ստացել է նկատողություն՝ բարեվարքության կանոնները խախտելու համար։

19 Февраль 2025 - 12:29 AMT
Руководитель фракции «Гражданский договор» в Совете старейшин Еревана Армен Галджян заявил в Facebook, что водители обязаны следить за тем, чтобы оплата проезда осуществлялась строго в соответствии с законодательством.
Он также сообщил, что водитель, попросивший пожилого пассажира выйти из автобуса, получил выговор за нарушение норм этики.
«Несколько дней назад в автобусе произошел инцидент: водитель довольно резко попросил пожилого человека выйти, так как он ехал без оплаты. Предполагалось, что мужчина имеет инвалидность второй группы и может пользоваться бесплатным проездом, но еще не получил льготу — возможно, из-за незнания или незавершенного оформления.
Мы нашли этого человека, и после подтверждения его инвалидности ему предоставили годовой бесплатный проездной, который дает неограниченный доступ к автобусам, метро и троллейбусам.
Благодарю главу административного района Эребуни Акопа Балаяна за быстрое и корректное решение этого вопроса.
Уважаемые граждане, водители ООО «Ереванский автобус» обязаны следить за тем, чтобы пассажиры оплачивали проезд строго по закону. Чтобы избежать подобных инцидентов, просим соблюдать положения решения Совета старейшин Еревана», — говорится в заявлении.
Несмотря на это, водитель получил выговор за нарушение норм этики.
*11 февраля Совет старейшин Еревана отклонил предложение оппозиции сохранить разовый тариф на проезд в 100 драмов.
С 1 февраля бывший мэр Айк Марутян, фракция «Мать Армения» и молодежные движения протестуют против повышения тарифов, призывая людей платить лишь 100 драмов.
Совет одобрил решение 33 голосами «за», установив стоимость проезда в 150 драмов с 1 февраля. Также будет внедрена единая билетная система. Проездные, приобретенные с 1 января по 28 февраля (на 30, 90 и 365 дней), получат дополнительные 30 дней использования.*