Կառավարությունը հաստատել է վարչական իրավախախտումների օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը, որը ներկայացրել են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը և պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
Այս փոփոխությամբ նախատեսվում է վարորդների 9 տուգանային միավորի համակարգից անցում կատարել 13 տուգանային միավորի համակարգի, հայտնում է Radar.am-ը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ այն խախտումները, որոնք ուղղակիորեն չեն ազդում երթևեկության անվտանգության կազմակերպման վրա, քաղաքացիներին կտան որոշակի ազատություն՝ կախված իրավիճակից։
«Ես շեշտում եմ անվտանգությունը, որովհետև կան երթևեկության ընդհանուր կանոններ և որոշ իրավիճակներում «ներելի» են։ Պետությունը հաճախ ավելի խիստ մոտեցում չի դրսևորում, այլ սահմանափակվում է՝ կիրառելով տուգանք կամ համանման վարչական պատասխանատվության միջոցներ, բայց կան խախտումներ, որ երթևեկության անվտանգության վրա էական ազդեցություն ունեցող են, և պետությունը պետք է հստակ դիրքորոշում ունենա՝ չթույլատրելով նման վարքագիծը»,–ասել է նա։
Նախարարի խոսքով, տուգանային միավորների ավելացումն ուղղված է հատկապես անվտանգության խախտումների խստացմանը։
«Օրինակ, չամրակապված վարելը, հանդիպակաց գոտի դուրս գալը, վարելիս կապի միջոցներից օգտվելը։ Սրանք այն շեմերն են, որտեղ խիստ մոտեցում պահպանելու կարիք կա, անվտանգային բաղադրիչը ավելի վեր դասելու»,–նշել է նա։
Նախատեսվում է, որ փոփոխությունները ուժի մեջ կմտնեն 2025 թվականի մայիսի 1-ից։
«Այդ օրվա դրությամբ այն քաղաքացիները, որ կունենան տուգանային միավորների չսպառված պաշար, իրենց մոտ այս թիվն ավտոմատ կդառնա 13 միավոր, իսկ եթե 9 միավորից, օրինակ, 2-ը սպառվել է, մայիսի 1-ից կդառնա 13 միավոր, և ավելի ճկուն քաղաքականություն կկարողանան վարել քաղաքացիները»,–հայտնել է նախարարը։

Правительство Армении утвердило поправки в Кодекс об административных правонарушениях, предложенные спикером парламента Аленом Симоняном, вице-спикером Рубеном Рубиняном и депутатом Арменом Хачатряном.
Согласно изменениям, водители перейдут с системы 9 штрафных баллов на систему 13 штрафных баллов, сообщает Radar.am .
Министр внутренних дел Арпине Саргсян отметила, что нарушения, которые не оказывают прямого влияния на безопасность дорожного движения, позволят водителям иметь определенную свободу действий в зависимости от ситуации.
«Я акцентирую внимание на безопасности, потому что существуют общие правила дорожного движения, и в некоторых случаях определенные нарушения можно считать «прощаемыми». Государство часто не применяет более строгие меры, а ограничивается штрафами или аналогичными административными санкциями. Однако есть нарушения, которые существенно влияют на безопасность дорожного движения, и в таких случаях необходимо четкое регулирование», — заявила она.
По словам министра, увеличение штрафных баллов направлено на ужесточение наказаний за нарушения, связанные с безопасностью.
«Например, езда без ремня безопасности, выезд на встречную полосу, использование мобильных устройств за рулем. Это те случаи, где требуется жесткий контроль, чтобы поставить безопасность на первое место», — подчеркнула Саргсян.
Ожидается, что изменения вступят в силу 1 мая 2025 года.
«На этот день у водителей, у которых останутся неиспользованные штрафные баллы, их количество автоматически увеличится до 13. Если, например, из 9 баллов уже использовано 2, то с 1 мая у водителя будет 13 баллов, что обеспечит более гибкий подход», — пояснила министр.