20 Փետրվար 2025 - 11:07 AMT
Ներքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է մի շարք օգտակար խորհուրդներ, որոնք կոչված են օգնելու վարորդներին ապահով երթևեկել ձմռան ընթացքում։
«Ձմռանը երթևեկել բացառապես ձմեռային անվադողերով։
-Պահպանել անվտանգ հեռավորություն դիմացի տրանսպորտային միջոցից։
-Խուսափել կտրուկ արգելակումից և արագության կտրուկ փոփոխություններից։
-Փորձել մեքենան վարել ճամփեզրին ավելի մոտ, որտեղ նստած ձյուն կա»,–ասվում է ուղեցույցում։
Ի՞նչ անել, եթե մեքենան արգելափակվել է ձյան մեջ
Նշվում է, որ առաջին հերթին պետք է խուճապի չմատնվել։ Խորհուրդ է տրվում փոս փորել արգելափակված անիվի տակ և տեղադրել հենարանային մակերես, օրինակ՝ սրահի գորգը, ինչը կբարելավի շփումն ու կօգնի մեքենային դուրս գալ արգելափակումից։
«Մերկասառույցը լուրջ վտանգ է ներկայացնում, ուստի անհրաժեշտ է մշտապես հետևել եղանակային կանխատեսումներին։
Եթե հայտնվել եք արտակարգ իրավիճակում, անհրաժեշտ է անհապաղ զանգահարել ՆԳՆ փրկարար ծառայության 911 հեռախոսահամարին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Министерство внутренних дел опубликовало ряд полезных рекомендаций, призванных помочь водителям безопасно передвигаться в зимний период.
-«Передвигаться исключительно на зимних шинах.
-Соблюдать безопасную дистанцию до впереди идущего транспорта.
-Избегать резкого торможения и внезапных изменений скорости.
-Стараться ехать ближе к обочине, где лежит укатанный снег», — говорится в руководстве.
Что делать, если машина застряла в снегу
Отмечается, что в первую очередь не следует паниковать. Рекомендуется выкопать снег вокруг заблокированного колеса и подложить под него устойчивую поверхность, например, коврик из салона автомобиля. Это улучшит сцепление и поможет выбраться из сугроба.
«Гололед представляет серьезную опасность, поэтому важно следить за прогнозами погоды.
В случае чрезвычайной ситуации необходимо немедленно позвонить в службу спасения МВД по номеру 911», — сказано в сообщении.