20 Փետրվար 2025 - 11:20 AMT
Փետրվարի 17-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև մարդու իրավունքների շուրջ 14-րդ երկխոսությունը, որին մասնակցել է ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, իսկ ԵՄ պատվիրակությունը՝ Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության բաժնի ղեկավար Դորոտա Դլուչի-Սուլիգանը։
ԵՄ-ն դրական է գնահատել Հայաստանի կառավարության առաջընթացը մարդու իրավունքներին առնչվող օրենսդրության և քաղաքականության ոլորտում, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների ռազմավարության ու 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրի իրագործման հարցում։ Նաև ընդգծվել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ լուծելու դեռևս առկա խնդիրները։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը ժողովրդավարության, ազատության, օրենքի գերակայության ընդհանուր սկզբունքներին և արժեքներին, ինչպես նաև մարդու իրավունքների լիակատար հարգման, պաշտպանության և իրագործման խթանմանը, այդ թվում՝ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ ընթացող երկխոսության համատեքստում։
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը համակարծիք էին հավաքների, միավորումներ կազմելու և արտահայտվելու ազատության իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության, ինչպես նաև քաղաքացիական դաշտի պահպանման անհրաժեշտության հարցում: Ընդգծվել են ոստիկանության հաշվետվողականության ապահովման կարևորությունը և այդ համատեքստում անդրադարձել նոր օրենսդրությանը: ԵՄ-ն գնահատել է իրավապահ համակարգի բարեփոխումներում մարդու իրավունքների ուղղությամբ գրանցված Հայաստանի առաջընթացը, ինչպես նաև միգրացիոն ոլորտի բարեփոխումները։ Կողմերը անդրադարձել են նաև կալանավորման պայմանների բարելավման և զինված ուժերում մարդու իրավունքների մշակույթի ամրապնդման անհրաժեշտությանը: ԵՄ-ն կոչ է արել սահմանափակել մինչդատական կալանքի կիրառումը և վերջինիս տևողությունը»։
Հայաստանն ու ԵՄ-ն կարևորել են ազատ ու արդար ընտրությունների նշանակությունը, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների նկատմամբ հանրային վստահության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը։ Կողմերը քննարկել են ընտրական օրենսդրության կատարելագործմանն ուղղված օրենսդրական փոփոխությունները, ինչպես նաև ապատեղեկատվության տարածման և տեղեկատվության մանիպուլյացիայի խնդիրները։
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը կարևորել են հավասարության սկզբունքի ամրապնդումը և խտրականության դեմ պայքարը։ Այս շրջանակում ԵՄ-ն կոչ է արել ընդունել համընդգրկուն Հավասարության մասին օրենք և Գենդերային հավասարության ռազմավարություն։ Հայաստանի կառավարությունը ներկայացրել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը, իսկ ԵՄ-ն ընդգծել է համայնքային ծառայությունների հասանելիության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Կողմերը քննարկել են նաև ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի հարցերը՝ ԵՄ-ի կողմից հավելյալ ջանքեր գործադրելու կոչով։
ԵՄ-ն և Հայաստանը անդրադարձել են ատելության խոսքի և ատելությամբ պայմանավորված հանցագործությունների դեմ պայքարի կարիքին, այդ թվում՝ ԼԳԲՏԻ անձանց նկատմամբ դրսևորվող խտրականությանը։ Կողմերը կարևորել են երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը, ընդգծվել է նոր իրավական փաթեթի ընդունման և դրա իրագործման համար ֆինանսական անհրաժեշտության ապահովումը։ Բացի այդ, քննարկվել են աշխատանքային իրավունքների հետագա ամրապնդման հարցեր։
Կողմերը համաձայնել են շարունակել համագործակցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային հարթակներում։
Փետրվարի 18-ին տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ Արդարադատության, ազատության և անվտանգության ենթակոմիտեի հանդիպումը, որի ընթացքում «Ապաստան, միգրացիա և շարժունակություն» թեմայով ելույթ է ունեցել ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը։

17 февраля в Брюсселе состоялся 14-й диалог между Арменией и Европейским союзом по вопросам прав человека. В нем приняли участие заместитель министра внутренних дел Армении Армен Газарян, глава армянской делегации – заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян и глава делегации ЕС – Дорота Длучи-Сулига, руководитель отдела Европейской службы внешних связей.
ЕС положительно оценил прогресс правительства Армении в области законодательства и политики, касающихся прав человека, а также реализацию Стратегии по правам человека и Плана действий на 2023-2025 годы. Было также отмечено стремление Армении решать оставшиеся проблемы.
Стороны подтвердили приверженность демократии, свободе, верховенству закона и полному уважению, защите и продвижению прав человека, в том числе в рамках диалога о либерализации визового режима. Они также договорились о важности защиты свобод собраний, объединений и выражения мнений, а также о необходимости сохранения гражданского пространства. Обсуждались вопросы подотчетности полиции и нового законодательства в этой сфере. ЕС положительно оценил реформы в правоохранительной системе Армении и в сфере миграционной политики. Кроме того, стороны затронули вопросы улучшения условий содержания под стражей и укрепления культуры прав человека в вооруженных силах. ЕС призвал ограничить применение и сроки предварительного заключения.
Армения и ЕС подчеркнули важность свободных и справедливых выборов, а также усилия по укреплению общественного доверия к избирательным процессам. Обсуждались поправки в избирательный кодекс и проблемы, связанные с распространением дезинформации и манипуляцией информацией.
Стороны отметили необходимость укрепления принципа равенства и борьбы с дискриминацией. ЕС призвал Армению принять всеобъемлющий закон о равенстве и стратегию гендерного равенства. Армянское правительство представило меры по защите прав людей с инвалидностью, а ЕС подчеркнул важность обеспечения доступа к общественным услугам. Вопросы борьбы с домашним насилием также обсуждались, при этом ЕС призвал принять дополнительные меры.
ЕС и Армения обсудили необходимость борьбы с языком вражды и преступлениями на почве ненависти, включая дискриминацию в отношении ЛГБТИ-людей. Было подчеркнуто значение защиты прав детей, включая принятие и финансирование нового законодательного пакета. Также обсуждалось дальнейшее укрепление трудовых прав.
Стороны договорились продолжить сотрудничество на международных площадках по защите прав человека.
18 февраля состоялось заседание Подкомитета Армения-ЕС по вопросам правосудия, свободы и безопасности, на котором заместитель министра внутренних дел Армен Газарян выступил с докладом на тему «Убежище, миграция и мобильность». В конце встречи стороны пересмотрели и согласовали операционные выводы.