21 Փետրվար 2025 - 06:27 AMT
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ փետրվարի 20–ին Երևանում 10 ժամվա ընթացքում տեղացել է կես ամսվա նորմայի չափով ձյուն։
«Այսօր Երևանում 10 ժամվա ընթացքում տեղացել է 15 մմ ինտենսիվ ձյուն, ինչը հավասար է կես ամսվա նորմային»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ Հայաստանի ամբողջ տարածքում առատ ձյան տեղումներ են գրանցվել, որոնք պատճառ են դարձել փողոցների փակման, երթևեկության կաթվածահար լինելու և հասարակական տրանսպորտի աշխատանքի խաթարման։
Փրկարար ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ տարածքում մի շարք ճանապարհներ փակ կամ դժվարանցանելի են։
Փետրվարի 21–ի ժամը10:08–ի դրությամբ փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից Քարի լիճ և Ամբերդ ամրոց տանող ճանապարհները։
Բերդ-Ճամբարակ ճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար:
Վարդենյաց լեռնանցքը (ձյուն, մառախուղ, բուք) փակ է բեռնատարների համար, դժվարանցանելի՝ մյուս տրանսպորտային միջոցների համար։
Դիլիջանի, Տիգրանաշենի ոլորանները, Ջերմուկ քաղաքի խաչմերուկից Կապան, Սյունիք գյուղից Տաթև տանող ճանապարհները փակ են կցորդիչով բեռնատարների համար, իսկ Արտաշավան-Ծիլքար ավտոճանապարհը՝ բեռնատարների համար։
Սպիտակ-Գյումրի և Ջերմուկի խաչմերուկից Սյունիքի մարզ տանող ճանապարհները փակ են կցորդիչով բեռնատարների համար, դժվարանցանելի՝ մյուս տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար:
Վանաձոր-Սպիտակ (մինչև 12-րդ կմ), Վանաձոր-Ձորագետ, Վանաձոր-Դիլիջան և Վանաձոր-Ստեփանավան (մինչև ոլորաններ) ճանապարհները փակ են բեռնատարների և կցորդիչով բեռնատարների համար։
Մ-2-ից Ջերմուկ, Լոռու, Տավուշի մարզերի բոլոր ճանապարհները և «Մեղրու սար» կոչվող հատվածը դժվարանցանելի են բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար, իսկ Սպիտակի ոլորանները և Տավուշի մարզի ճանապարհները՝բեռնատարների համար։
Կոտայքի, Սյունիքի, Արարատի, Արմավիրի, Լոռու և Վայոց ձորի մարզերում, Դիլիջան քաղաքում և Դիլիջանի ոլորաններում տեղում է ձյուն։
Տավուշի մարզի, Ալագյազի տարածաշրջանի ճանապարհներին և Տիգրանաշենի ոլորաններում (բուք) տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց։
Երևան-Սևան 25-40 կմ-ին, Լանջիկ-Մաստարա, Հոռոմ-Արթիկ-Մեծ Մանթաշ, Գյումրի-Ջաջուռ, Չարենցավան-Ֆանտան և Չարենցավան-Արզական ավտոճանապարհներինբուք է։
Աշտարակի տարածաշրջանում մառախուղ է:
Վարորդները պետք է երթևեկեն բացառապես ձմեռային անվադողերով։
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։

21 Февраль 2025 - 07:32 AMT
В результате мощного снегопада, обрушившегося на Ереван 20 февраля, за 10 часов выпало 15 мм осадков—это половина месячной нормы.
По словам заместителя директора «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Гагика Суреняна, интенсивные снегопады охватили всю территорию страны, вызвав закрытие дорог, парализацию движения и сбои в работе общественного транспорта.
По данным Службы спасения, ряд дорог в Армении закрыты или затруднены для проезда.
По состоянию на 10:08 утра 21 февраля закрыты:
-В Арагацотнской области: дороги от высокогорной метеостанции «Амберд» к озеру Кари и крепости Амберд.
-Дорога Берд-Чамбарак закрыта для всех видов транспорта.
-Перевал Варденяц (снег, туман, метель) закрыт для грузовиков, затруднен для остальных транспортных средств.
-Повороты Дилижана и Тигранашена, а также дороги от перекрестка Джермука до Капана и от села Сюник до Татева закрыты для грузовиков с прицепами.
-Дорога Арташаван-Цилкар закрыта для грузовиков.
Осложнена ситуация на трассе Спитак-Гюмри и дороге от перекрестка Джермука в Сюникскую область. Кроме того, закрыты для грузовиков и фур участки трасс Ванадзор-Спитак (до 12-го км), Ванадзор-Дзорагет, Ванадзор-Дилижан и Ванадзор-Степанаван (до серпантинов).
Все дороги Лорийской и Тавушской областей, а также перевал «Мегру сар» остаются труднопроходимыми для всех видов транспорта. Особые сложности для грузовиков отмечаются на спусках Спитака и ряде дорог Тавушской области.
Снег идет в Котайкской, Сюникской, Араратской, Армавирской, Лорийской и Вайоцдзорской областях, а также в Дилижане и на поворотах Дилижана. На отдельных участках Тавушской области, в регионе Алагяз и на поворотах Тигранашена наблюдается гололед.
Метель зафиксирована на 25-40 км трассы Ереван-Севан, а также на дорогах Ланжик-Мастара, Хором-Артик-Мец Манташ, Гюмри-Джаджур, Чаренцаван-Фантан и Чаренцаван-Арзакан. В районе Аштарака – густой туман.
Водителям настоятельно рекомендуется использовать исключительно зимние шины.
Согласно данным МВД Грузии и МЧС Северной Осетии РФ, трасса Степанцминда-Ларс полностью закрыта для всех видов транспорта.