21 Փետրվար 2025 - 07:10 AMT
Գալջյան․ Ավտոբուսների համար երբեք ձմեռային անվադողեր չեն գնվել, դրանք համասեզոնային են՝ Մարությանը դա գիտի
Ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը, անդրադառնալով նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հայտարարություններին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ավտոբուսների համար երբեք ձմեռային անվադողեր չեն գնվել, քանի որ դրանք շահագործվում են համասեզոնային անվադողերով։
«Հայկ Մարությանը քիչ առաջ ի վերջո հայտնվեց և հայտարարեց, որ «ավտոբուսները կանգնած են փողոցների չմաքրված լինելու և ձմեռային անվադողեր չունենալու պատճառով։ Բոյկոտը շարունակվում է»։ Ի՞նչ եք կարծում, արդյոք կարելի է պարոն Մարությանին անվանել սովորական պոպուլիստ, եթե պարզվի, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում ավտոբուսները նույնպես չեն ունեցել ձմեռային անվադողեր։
Ավտոբուսների համար երբեք ձմեռային անվադողեր չեն գնվել, քանի որ դրանք շահագործվում են համասեզոնային անվադողերով։ Պարոն Մարությանը կա՛մ գիտի այդ մասին, բայց պոպուլիզմով է զբաղվում՝ փորձելով իր՝ զրոյին ձգտող վարկանիշը բարձրացնել, կա՛մ չգիտի, ինչը թերևս ավելի վատ է, քանի որ շուրջ երեք տարի քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձը տրանսպորտի ոլորտում տարրական մանրամասների չի տիրապետում», – գրել է Գալջյանը։
Նա հրապարակել է Հայկ Մարությանի պաշտոնավարման ժամանակ ավտոբուսների անվադողերի ձեռքբերման մրցույթի տվյալները՝ ընդգծելով, որ Higer (Հայգեր) մակնիշի 7.7 մետրանոց ավտոբուսների համար ձեռք են բերվել համասեզոնային անվադողեր (մրցույթի ծածկագիր՝ ԵՔԵԱ-ԲՄԱՊՁԲ-20/2)։
«Փոխարինվել են հոկտեմբեր-նոյեմբերին՝ ՄԱՆ 87 միավոր, Ժոնգ Տոնգ 391 միավոր (դեկտեմբերին), Հայգեր 103 միավոր, բոլորը համասեզոնային, իսկ փոքր դաս՝ 100 միավոր ձմեռային։ Հայգերի, ԺԹ-ի և փոքր դասի անվադողերը թույլատրվում է շահագործել մինչև 75,000 կմ, ՄԱՆ-ի դեպքում՝ մինչև 120,000 կմ։ Ներկա պահին փոքր դասի և Հայգերի անվադողերը շահագործվել են մինչև 15,000 կմ, իսկ ՄԱՆ և ԺԹ՝ մինչև 25,000 կմ», – նշել է նա։
Գալջյանը նաև հայտնել է, որ հաջորդ օրը ևս մեկ փաստ կտրամադրի Մարությանի պաշտոնավարման շրջանի վերաբերյալ՝ դատողությունները թողնելով հանրությանը։
Ինչ վերաբերում է ձնամաքրման աշխատանքներին, Գալջյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումները դեռ առավոտից ակտիվորեն շարունակում են փողոցների և բակերի անցանելիությունն ապահովելու աշխատանքները։
Երևանում առատ ձյան պատճառով փետրվարի 20–ի երեկոյան երթևեկությունը կաթվածահար էր եղել, մեծաքանակ ավտոբուսներ չէին երթևեկում, իսկ փետրվարի 21-ին դպրոցներում դասերը հետաձգվել են։

21 Февраль 2025 - 07:42 AMT
Глава фракции «Гражданский договор» в Совете старейшин Еревана Армен Галджян в ответ на заявления бывшего мэра Айка Марутяна написал на своей странице в Facebook, что автобусы никогда не имели зимних шин, поскольку они эксплуатируются на всесезонных шинах.
«Айк Марутян наконец появился и заявил, что “автобусы стоят из-за неочищенных улиц и отсутствия зимних шин. Бойкот продолжается“. Можно ли назвать господина Марутяна обычным популистом, если выяснится, что при нем автобусы тоже не имели зимних шин?
Для автобусов никогда не закупались зимние шины, так как они эксплуатируются на всесезонных. Господин Марутян либо знает об этом, но занимается популизмом, пытаясь поднять свой стремительно падающий рейтинг, либо не знает, что, пожалуй, еще хуже, ведь человек, три года занимавший пост мэра, должен разбираться в элементарных деталях транспортной сферы», — написал Галджян.
Он также опубликовал данные о закупках шин для автобусов в период, когда Марутян был мэром, подчеркнув, что для 7,7-метровых автобусов Higer были приобретены всесезонные шины (код тендера: ԵՔԵԱ-ԲՄԱՊՁԲ-20/2).
«Замена шин происходила в октябре-ноябре: 87 автобусов MAN, 391 автобус Zhong Tong (в декабре), 103 автобуса Higer, все на всесезонных шинах, а 100 автобусов малого класса – на зимних. Шины Higer, Zhong Tong и автобусов малого класса можно эксплуатировать до 75 000 км, а MAN – до 120 000 км. В настоящее время шины малого класса и Higer проехали до 15 000 км, а MAN и Zhong Tong – до 25 000 км», — отметил он.
Галджян также сообщил, что на следующий день представит еще один факт, касающийся периода правления Марутяна, оставляя выводы на суд общественности.
Что касается уборки снега, он отметил, что соответствующие подразделения мэрии Еревана с раннего утра активно работают над расчисткой улиц и дворов для обеспечения проезда.
Из-за сильного снегопада вечером 20 февраля движение в Ереване было парализовано, многие автобусы не вышли на маршруты, а 21 февраля занятия в школах были отложены.