Փետրվարի 6-ին, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) աշխատակիցների գործադուլի օրերին, Քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ Քրեական օրենսգրքի 460-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Այդ հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է «Հետքը»։
Նշված հոդվածը սահմանում է, որ ինքնիրավչությունը՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ իր իրական կամ ենթադրյալ իրավունքն ինքնակամ իրագործելը, եթե դա էական վնաս է պատճառել անձի, կազմակերպության, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին, կարող է հանգեցնել տուգանքի՝ առավելագույնը տասնապատիկի չափով, հանրային աշխատանքների՝ մինչև 100 ժամ տևողությամբ, կարճաժամկետ ազատազրկման՝ առավելագույնը 1 ամսով կամ ազատազրկման՝ մինչև 1 տարի ժամկետով։
Հունվարի 31-ին ԶՊՄԿ-ի հարյուրավոր աշխատակիցներ գործադուլ էին սկսել՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում և սոցիալական արդարության ապահովում։
Փետրվարի 10-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ աշխատակիցներն ու ղեկավարությունը համաձայնության են հասել, սակայն մինչ այդ կոմբինատը աշխատանքից ազատել էր ութ աշխատակցի։

6 февраля, во время забастовки сотрудников Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК), Следственный комитет Сюникской области возбудил уголовное дело по части 1 статьи 460 Уголовного кодекса.
Предварительное расследование продолжается. Об этом сообщили в Следственном комитете, передает «Hetq».
Указанная статья предусматривает, что самоуправство—самовольное осуществление своего действительного или предполагаемого права с нарушением установленного законом порядка, причинившее значительный ущерб законным интересам лица, организации, общества или государства,—наказывается штрафом в размере до десятикратного минимального размера оплаты труда, общественными работами на срок до 100 часов, краткосрочным лишением свободы на срок до одного месяца или лишением свободы на срок до одного года.
31 января сотни сотрудников ЗПМК начали забастовку, требуя повышения заработной платы и социальной справедливости.
К вечеру 10 февраля стало известно, что сотрудники и руководство достигли соглашения. Однако до этого ЗПМК уволил восемь человек.