24 Փետրվար 2025 - 10:25 AMT
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ-ըՀՀ-ին պարտավորեցրել է մոտ 6000 եվրո փոխհատուցում վճարել լրագրող Հովհաննես Իշխանյանին։ Նա հայտնել է, որ փետրվարի 25-ին կներկայացնի իր դիրքորոշումը ՄԻԵԴ–ի՝ իր հայցով կայացրած որոշման վերաբերյալ։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հիշեցրել է, որ որոշումն առնչվում է 2015 թվականի «էլեկտրիկ Երևանի» ցույցերի ժամանակ իր ազատության և հավաքների իրավունքի խախտմանը։
«Դիրքորոշումս կապված է Հայաստանի ավտորիտարացմամբ Արցախը հանձնելու և Բաքվում կեղծ դատվող հայ ժողովրդավար գործիչների հետ։ Այն կհրապարակվի սոցիալական ցանցերում ու կփոխանցվի լրատվամիջոցներին, անգլերեն է՝ հայերեն ենթագրերով։ Փետրվարի 25-ը իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի ծննդյան օրն է»,- գրել է Իշխանյանը։
«Իշխանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ նշվում է, որ Իշխանյանին ոստիկանությունում 7 ժամ պահելը՝ թաց հագուստով և առանց հանգստի, հավասարազոր է եղել ազատությունից զրկելուն։ Դատարանը նաև արձանագրել է, որ Իշխանյանի կալանավորման համար իրավական հիմքեր չեն եղել։
2015 թվականի մայիսի 8-ին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ՓԲԸ դիմել էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)` առաջարկելով էլեկտրաէներգիայի սակագնի 17 դրամով բարձրացում 1 կՎտ/ժ-ի համար։ Հունիսի 17-ին հանձնաժողովն ընդունել էր որոշում, ըստ որի՝ օգոստոսի 1-ից սակագինը պետք է բարձրանար 6.93 դրամով։
2015 թվականի հունիսի 19-ից Երևանի Ազատության հրապարակում «Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը սկսել էր բողոքի ցույցեր՝ պահանջելով չեղարկել ՀԾԿՀ-ի որոշումը։ Ցուցարարները իշխանություններին 72 ժամ էին տվել այդ որոշման գործողությունը կասեցնելու համար։

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) постановил, что Армения должна выплатить около 6000 евро компенсации журналисту Оганнесу Ишханяну. Он заявил на своей странице в Facebook, что 25 февраля представит свою позицию относительно решения по его иску.
Ишханян напомнил, что решение касается нарушения его права на свободу и собрания во время протестов «Электрик Ереван» в 2015 году.
«Моя позиция связана с авторитаризацией Армении, сдачей Арцаха и сфабрикованными судами над армянскими демократами в Баку. Она будет опубликована в социальных сетях и передана СМИ на английском языке с армянскими субтитрами. 25 февраля – день рождения правозащитника Аветика Ишханяна», – написал Ишханян.
В деле «Ишханян против Армении» ЕСПЧ признал, что его семичасовое задержание в полиции, где он находился в мокрой одежде и без отдыха, равносильно лишению свободы. Суд также установил, что правовых оснований для его ареста не было.
8 мая 2015 года компания «Электрические сети Армении» (ЭСА) обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с просьбой повысить тариф на электроэнергию на 17 драмов за 1 кВт/ч. 17 июня комиссия приняла решение повысить тариф на 6,93 драма с 1 августа.
19 июня 2015 года гражданская инициатива «Нет грабежу» начала акции протеста на площади Свободы в Ереване, требуя отмены решения КРОУ. Протестующие дали властям 72 часа на приостановку решения.