ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իր տպավորությամբ՝ Բաքուն սպասողական փուլում է։
«Թեև Ադրբեջանից որոշակի պարբերականությամբ Հայաստանի հետ բանակցությունների տարբեր դրույթների վերաբերյալ հայտարարություններ հնչեցվում են, սակայն տպավորություն ունեմ, որ Բաքուն սպասողական փուլում է»,– նշել է նա։
Նրա դիտարկմամբ, ԱՄՆ նոր վարչակազմի պաշտոնավարման սկզբից տարբեր երկրներ ձգտում են հստակեցնել իրենց դիրքորոշումները կամ այն, ինչ կապված է իրենց առկա կոնֆլիկտների հետ։
«Դա վերաբերվում է ոչ այնքան լուծումների վերաբերյալ ԱՄՆ մոտեցումներին, որքան ճշտելուն, թե արդյո՞ք այս կամ այն պարագայում ուժի կիրառումն ԱՄՆ-ի համար կարմիր գիծ է, թե՞ առհասարակ այդ թեման այս փուլում նրանց համար հետաքրքիր կամ ակտուալ չէ»,– նշել է պատգամավորը։
Աբրահամյանը հավելել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի հնարավոր հանգուցալուծումն ու ՌԴ-ԱՄՆ գլոբալ պայմանավորվածությունները զգալի ազդեցություն կունենան նաև Հարավային Կովկասի իրադարձությունների զարգացման վրա, ինչի արդյունքում տարածաշրջանում իրավիճակն առաջ կընթանա համապատասխան սցենարներով։

24 Февраль 2025 - 13:54 AMT
Депутат парламента Армении Тигран Абраамян из фракции «Честь имею» написал на своей странице в Facebook, что, по его мнению, Баку находится в выжидательной позиции.
"Несмотря на то что Азербайджан периодически делает заявления по различным аспектам переговоров с Арменией, у меня складывается впечатление, что Баку занял выжидательную позицию," — отметил он.
По его наблюдениям, с начала работы новой администрации США различные страны стремятся уточнить свои позиции, в том числе касательно имеющихся у них конфликтов.
"Речь идет не столько о подходах США к урегулированию, сколько о выяснении того, является ли применение силы красной линией для Вашингтона или же этот вопрос в текущий момент не представляет для них особого интереса," — пояснил депутат.
Абраамян также отметил, что возможная развязка российско-украинского конфликта и глобальные договоренности между РФ и США окажут значительное влияние на развитие событий в Южном Кавказе, определяя дальнейший сценарий в регионе.