Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերի՝ հիմնված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների անվերապահ հարգման վրա։
Հայաստանի և Իրանի նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր։ Ընդգծվել է երկու երկրների կողմերի միջև համագործակցության շարունակական զարգացման ուղղությամբ գործնական քայլերի պատրաստակամությունը, անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտային ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին ու առաջիկա ծրագրերին։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հնարավորություններին։
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայունության և հարատև խաղաղության ապահովմանն ուղղված ջանքերին։
Արարատ Միրզոյանը Ժնևում մասնակցում է ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի և Զինաթափման համաժողովի բարձր մակարդակի նիստերին, ինչպես նաև ելույթներ կունենա։

24 Февраль 2025 - 14:06 AMT
Находящийся в Женеве для участия в заседании Совета ООН по правам человека министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Арагчи.
Стороны обсудили вопросы транспортной и экономической разблокировки региона, подчеркнув необходимость безусловного соблюдения основополагающих принципов международного права.
Министры рассмотрели ключевые вопросы двусторонней повестки, подтвердили готовность к дальнейшему развитию сотрудничества, а также обсудили текущие и будущие проекты в различных сферах.
В ходе встречи были рассмотрены и возможности взаимодействия в различных форматах.
Арарат Мирзоян и Сейед Аббас Арагчи обменялись мнениями о региональных процессах, затронув усилия по обеспечению стабильности и устойчивого мира в Южном Кавказе.
Мирзоян принимает участие в высокоуровневых заседаниях Совета ООН по правам человека и Конференции по разоружению в Женеве, где также выступит с речами.