24 Փետրվար 2025 - 14:57 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի քննարկման ընթացքում իր ելույթում շնորհավորել է Շվեյցարիայի ներկայացուցիչ Յուրգ Լաուբերին և խորհրդի բյուրոյի անդամներին՝ ընտրվելու կապակցությամբ՝ հայտնելով Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու նրանց առաքելությանը։
Նա ընդգծել է, որ ժամանակակից աշխարհը շարունակում է բախվել ծանր հակամարտությունների, բռնի տեղահանությունների և մարդու հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտումների հետևանքներին, ինչի պայմաններում ավելի հրատապ է դառնում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հիմնասյան ամրապնդումը։
Միրզոյանը նշել է, որ հանցագործությունների և խախտումների ծավալն ու լրջությունը, ինչպես նաև դրանց կանխարգելման ու պատասխանատվության ապահովման հարցում հավաքական անարդյունավետությունը սպառնալիք են ստեղծում այն հիմնարար արժեքների համար, որոնց վրա հիմնված են ՄԱԿ-ը և մարդու իրավունքների միջազգային համակարգը։ Նրա խոսքով, այս պայմաններում մարդու իրավունքների համակարգի դերը զգալիորեն աճել է, և ավելի շատ շահագրգիռ կողմեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, համագործակցում են Մարդու իրավունքների խորհրդի հետ։
«ՀՀ–ն, հավատարիմ մնալով մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման իր օրակարգին, մի քանի կառուցողական առաջարկներ է արել ադրբեջանական կողմին, այդ թվում՝ Խաղաղության պայմանագրի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմի և այլ համատեքստում՝ նկատի ունենալով բոլոր հիմնական խնդիրները կարգավորող ռազմավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Մենք համոզված ենք, որ երկու կողմերի կառուցողական արձագանքը, հետագա ներգրավվածությունը և քաղաքական կամքի դրսևորումը մեծապես կնպաստեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը։ Հենց այս համատեքստում ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ թշնամանքի էջը շրջելու և ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք դրան, այլև չենք շեղվելու այդ ուղուց”,–ասել է նա։
Արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը, նույնիսկ բարդ իրավիճակներում, շարունակում է զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, ապահովել դատական անկախությունը և պայքարել կոռուպցիայի դեմ՝ ավելի արդար հասարակություն կառուցելու նպատակով։ Նա հիշեցրել է, որ երկիրը վերջերս ստեղծել է միջազգային հաշվետվողականության ազգային մեխանիզմ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված հետագա քայլերը համակարգելու համար։
Միրզոյանը նաև անդրադարձել է Հայաստանում կազմակերպված միջազգային նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ Գլոբալ ֆորումին և Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպմանը, որոնց շրջանակում քննարկվել են ցեղասպանությունների կանխարգելման և մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ նա նշել է, որ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների մեծ մասը դեռևս լուծված չէ, չնայած գործադրված ջանքերին։

24 Февраль 2025 - 15:05 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая на высокоуровневом заседании 58-й сессии Совета ООН по правам человека, поздравил представителя Швейцарии Юрга Лаубера и других членов бюро совета с избранием, подтвердив готовность Армении поддерживать их миссию.
Он подчеркнул, что современный мир продолжает сталкиваться с серьезными конфликтами, насильственными перемещениями и грубыми нарушениями прав человека, что делает укрепление правозащитного механизма ООН более актуальным, чем когда-либо.
Мирзоян отметил, что масштаб и серьезность преступлений и нарушений, а также коллективная неэффективность в их предотвращении и обеспечении ответственности представляют угрозу для фундаментальных ценностей, на которых основаны ООН и международная система прав человека. По его словам, в этих условиях роль правозащитных структур значительно возросла, и все больше заинтересованных сторон, включая представителей гражданского общества, взаимодействуют с Советом по правам человека.
«Армения, приверженная своей повестке дня по установлению мира и стабильности в регионе, представила Азербайджану ряд конструктивных предложений. Они включают мирный договор, открытие транспортной инфраструктуры, механизмы взаимного контроля над вооружениями и верификации, а также стратегическое соглашение, направленное на решение ключевых вопросов. Мы убеждены, что конструктивный отклик обеих сторон, дальнейшее вовлечение и проявление политической воли смогут значительно способствовать открытию новой эры мира в регионе. В этом контексте я хочу еще раз подтвердить готовность Армении перевернуть страницу вражды и достичь институционализированного мира. Мы не только готовы к этому, но и не свернем с этого пути», — заявил он.
Глава МИД подчеркнул, что Армения, даже в сложных условиях, продолжает развивать демократические институты, обеспечивать независимость судебной системы и бороться с коррупцией, стремясь к построению более справедливого общества. Он напомнил, что недавно в стране был создан национальный механизм международной отчетности для координации дальнейших шагов по защите прав человека.
Мирзоян также затронул международные инициативы, организованные в Армении, включая 5-й Глобальный форум «Против преступления геноцида» и 8-е министерское заседание Форума древних цивилизаций, на которых обсуждались вопросы предотвращения геноцидов и защиты культурного наследия.
Говоря о региональных событиях, он отметил, что, несмотря на приложенные усилия, многие вызовы, стоящие перед Арменией, остаются нерешенными.