25 Փետրվար 2025 - 07:42 AMT
Բելառուսում բնակվող հայ բլոգեր Բելլա Բաբախանյանը վերադարձել է Հայաստան՝ չնայած ադրբեջանցիներից ստացած սպառնալիքներին։
Մինսկում բերման ենթարկված և 15 օրով ձերբակալված բլոգեր Բելլա Բաբախանյանը Հայաստանում է։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում նա ասել է, որ դեռ չի կարողանում հավատալ իր վերադարձին։
Բելլա Բաբախանյանը սոցիալական ցանցերում հանդես է գալիս հայկական շահերի պաշտպանությամբ՝ հաճախ քննարկումների մեջ մտնելով ադրբեջանցիների հետ։ Վերջերս նա հայտնել էր, որ ադրբեջանցիները սպառնում են իրեն, ասելով, թե պատրաստվում են հասնել նրա ձերբակալմանն ու արտահանձնմանն Ադրբեջանին։
«Երբ ինքնաթիռում էի, ասում էի՝ մինչև Հայաստանի հողի վրա չիջնեմ, չեմ հավատա»,- նշել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Բաբախանյանը պատմել է, որ վերջին օրերին իր հետ կատարվածը վերապրում է որպես հրաշք, քանի որ իրավիճակը կտրուկ փոխվել է։ Նա հիշել է, թե ինչպես է Բելառուսի պաշտոնյաների հետ հանդիպման ժամանակ զգուշացել սնունդից՝ մտածելով, որ կարող են քնեցնել իրեն և ուղարկել Ադրբեջան։
Նա խոստովանել է, որ անչափ ուրախացել է, երբ տեսել է հայտնի գործարար և ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին, սակայն սկզբում կասկածել է, որ դա կարող է ադրբեջանցիների կողմից ուղարկված նմանակը լինել՝ իրեն ինքնակամ ինքնաթիռ նստեցնելու համար։
Բլոգերը հայտնել է, որ ծնողները մահացած են, սակայն Հայաստանում բնակվում է իր եղբայրը։
Գագիկ Ծառուկյանի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը նախօրեին հայտնել էր, որ Ծառուկյանն աջակցել է Բաբախանյանին՝ լուծելով նրա իրավական խնդիրները և հրավիրելով նրան Հայաստան։ Գագիկ Ծառուկյանի միջամտության արդյունքում իրավիճակը կարգավորվել է։
Բելառուսում բլոգեր Բելլային ձերբակալման մասին առաջինը հայտնել էր բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը։ Բելլային Բելառուսում 15 օրով ձերբակալել են, ըստ Լապշինի, նրան մտադիր էին հանձնել Ադրբեջանին, սակայն բարձրացած աղմուկի պատճառով դա չի ստացվել։ Բելլան ունի Հայաստանի և Բելառուսի երկքաղաքացիություն։ Նրան առաջադրվել էին մեղադրանքներ Բելառուսի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի հոդվածներով․Ռասայական, ազգային, կրոնական կամ այլ սոցիալական թշնամանքի կամ հակակրանքի հրահրում և այլ։

Проживавшая в Белоруссии армянская блогер Белла Бабаханян вернулась в Армению, несмотря на угрозы со стороны азербайджанцев.
Бабаханян, задержанная в Минске и арестованная на 15 суток, уже находится в Армении. В беседе с журналистами в аэропорту «Звартноц» она призналась, что до сих пор не может поверить в свое возвращение.
«Когда я была в самолете, я говорила себе: пока не ступлю на армянскую землю, не поверю», – цитирует ее Panorama.am .
Бабаханян активно выступает в защиту армянских интересов в социальных сетях, часто вступая в споры с азербайджанцами. Недавно она заявила, что получала угрозы от азербайджанцев, которые добивались ее задержания и экстрадиции в Азербайджан.
Она назвала последние дни чудом, так как ситуация резко изменилась. Бабаханян вспомнила, как во время встречи с белорусскими чиновниками опасалась принимать пищу, боясь, что ее могут усыпить и отправить в Азербайджан.
Она призналась, что испытала огромную радость, увидев известного бизнесмена и лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Однако сначала она заподозрила, что это может быть подстроенная азербайджанцами ловушка, и перед ней находится двойник, отправленный, чтобы вынудить ее добровольно сесть в самолет.
Блогер сообщила, что ее родители умерли, но в Армении живет ее брат.
Пресс-секретарь Гагика Царукяна Ивета Тоноян ранее заявила, что Царукян помог Бабаханян, решив ее юридические вопросы и пригласив в Армению. Благодаря его вмешательству ситуация была урегулирована.
О задержании Бабаханян в Белоруссии первым сообщил блогер Александр Лапшин. По его словам, власти Белоруссии намеревались экстрадировать ее в Азербайджан, но из-за резонанса этого не произошло. Бабаханян является гражданкой Армении и Белоруссии. Ей были предъявлены обвинения по статьям Уголовного кодекса Белоруссии о разжигании расовой, национальной, религиозной или иной социальной вражды.