Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Երևանում ընթացող Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի չորրորդ նիստի բացման ընթացքում կարևորել է Հայաստանի համար Եվրոպական խաղաղության գործիքակազմից աջակցություն ստանալու հանգամանքը։
«Եվ այստեղ խոսքը ոչ միայն հարցի ֆինանսական կողմի մասին է, այլ՝ հարցի քաղաքական կողմի։ Գիտեք, թե ինչ դեբատներ են այսօր տեղի ունենում եվրոպական քաղաքական ընտանիքում, թե ինչ և ինչպես պիտի անի Եվրամիությունն անվտանգության քաղաքականության մեջ, եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության մեջ և ահա խաղաղության գործիքակազմից Հայաստանին աջակցություն տրամադրելը ցույց տվեց, որ այս հարցում ԵՄ-ում կա կոնսենսուս, որ ՀՀ անվտանգությունը դիտարկվում է որպես եվրոպական ընտանիքի ընդհանրապես անվտանգության մի մաս:
Դա, իսկապես, այդպես է, որովհետև որևէ անկայունություն, որ սկսվել է ԵՄ սահմանների մոտ, նախ սկսվել է մեր տարածաշրջանից։ Մենք դա արդեն տեսել ենք մեկ անգամ և կարծում եմ, որ ԵՄ-ն թույլ չի տա դա կրկնվի ևս մեկ անգամ»,- ասել է Եղոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Եղոյանը նշել է, որ Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունները դուրս են գալիս առկա իրավապայմանագրային շրջանակներից։
«Ես լիահույս եմ, որ մի քանի տարվա ընթացքում վիզաների ազատականացումը արդեն կլինի իրողություն»,–ասել է նա։
Նա նաև կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանի տարածքում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ նշելով, որ այն կարևոր դեր ունի տարածաշրջանում կայունության պահպանման հարցում։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսն իր հերթին ասել է, որ ԵՄ–ն ու ՀՀ–ն երբեք այսքան սերտ կապեր չեն ունեցել։
Ուշակովսը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի կողմից Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծի ընդունումը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ճշմարտությունն այն է, որ Եվրոպական միությունը և Հայաստանը երբեք այսքան սերտ հարաբերություններ չեն ունեցել: Մեր հարաբերությունները հիմնված են ամուր հիմքերի վրա, համատեղ հանձնառությունների վրա՝ ժողովրդավարություն, օրենքի գերակայություն և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանք: Մենք հավատում ենք ժողովուրդների, պետությունների իրավունքին՝ ընտրել իրենց ապագան»,–ասել է նա։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Եվրոպական խորհրդարանը հստակ արտահայտել է իր աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների խորացմանը, սակայն շեշտել է, որ հետագա զարգացումները կախված են նաև Հայաստանի ընտրությունից՝ ինչ ձևաչափով է այն ցանկանում կառուցել իր կապերը ԵՄ-ի հետ։
«Ակնհայտ է, որ ԵՄ-ին անդամակցության ցանկացած դիմում կներկայացվի և կդիտարկվի՝ ըստ պահանջների, ըստ առաջնահերթության և ըստ չափորոշիչների»,- նշել է եվրոպացի պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ կարևոր է նաև խուսափել ոչ իրատեսական սպասումներից։

Председатель парламентской комиссии по внешним отношениям Арман Егоян подчеркнул важность получения Арменией поддержки через Европейский инструмент мира на открытии четвертого заседания Комитета парламентского партнерства Армения-ЕС в Ереване.
«Речь идет не только о финансовой стороне вопроса, но и о его политическом аспекте. В европейском политическом сообществе ведутся серьезные дебаты о том, какую роль должна играть ЕС в сфере безопасности и как формировать архитектуру европейской безопасности. Решение оказать Армении поддержку через инструмент мира продемонстрировало наличие консенсуса в ЕС, что безопасность Армении рассматривается как часть общей безопасности европейской семьи.
Это действительно так, поскольку любая нестабильность у границ ЕС, как правило, начинается именно с нашего региона. Мы уже видели это однажды, и, на мой взгляд, ЕС не допустит повторения ситуации», — заявил Егоян, передает Aysor.am .
Егоян также отметил, что отношения между Арменией и ЕС выходят за рамки существующих правовых соглашений.
«Я уверен, что через несколько лет либерализация визового режима станет реальностью», — добавил он.
Он также подчеркнул важность гражданской миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе, отметив ее ключевую роль в поддержании стабильности в регионе.
Депутат Европарламента и сопредседатель комитета Нил Ушаков в свою очередь заявил, что отношения ЕС и Армении никогда не были столь тесными.
Ушаков приветствовал одобрение армянским парламентом законопроекта о начале процесса вступления Армении в ЕС, передает «Арменпресс».
«Правда в том, что Европейский союз и Армения никогда не имели столь тесных отношений. Наши связи основаны на прочных основах и общих обязательствах — демократии, верховенстве права и уважении прав человека. Мы поддерживаем право народов и государств самостоятельно определять свое будущее», — заявил он.
Он также напомнил, что Европарламент четко выразил поддержку углублению отношений между Арменией и ЕС, но подчеркнул, что дальнейшее развитие зависит от выбора Армении относительно формата взаимодействия с ЕС.
«Любая заявка на членство в ЕС будет рассмотрена с учетом требований, приоритетов и критериев», — отметил Ушаков, добавив, что важно избегать нереалистичных ожиданий.
12 февраля Национальное собрание Армении в первом чтении одобрило законопроект о начале процесса вступления страны в ЕС. Правительство Армении поддержало эту инициативу 9 января после представления проекта гражданской инициативой «Евровыбор». Законопроект будет обсуждаться в парламенте в ближайшее время.