Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսը, ելույթ ունենալով կոմիտեի Երևանում ընթացող չորրորդ նիստում, հորդորել է Թուրքիային չկապել սահմանային հարցերը ՀՀ-Ադրբեջան օրակարգի հետ։
Նա նշել է, որ Եվրոպական միությունը մեծ հետաքրքրությամբ հետևում է Հայաստանի կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, որը կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային կապերի և հաղորդակցությունների զարգացման համար, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի համար առանձնահատուկ կարևորություն ունի ազատ ընտրություն ունենալը՝ կապված իր եվրոպական ապագայի հետ։
«Շատ կարևոր է նաև Հայաստանի համար, որ Հայաստանը կարողանա ունենալ ազատ ընտրություն դեպի եվրոպական ապագա, ինչը նաև ենթադրում է ունենալ տնտեսական դիվերսիֆիկացիա, որը ևս մի պատճառ է, որ մենք կենտրոնանանք տրանսպորտային և կոմունիկացիոն կապերի բացման ազատության վրա»,- ասել է նա։
Ուշակովսը նաև նշել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է այս գործընթացներին և միևնույն ժամանակ հորդորում է Թուրքիային՝ չկապել սահմանային հարցերը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների օրակարգի հետ։
«Մենք միանգամայն աջակցում ենք և, իհարկե, նաև կոչ ենք անում, որ Անկարան սահմանային հարցերն առանձնացնի Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների օրակարգից»,- ընդգծել է եվրոպացի պատգամավորը։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսը ընդգծել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության ուղին, մինչդեռ Ադրբեջանի դիրքորոշումը դժվար է ըմբռնել կամ մեկնաբանել։

Депутат Европейского парламента, сопредседатель Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения Нил Ушаков, выступая на четвертом заседании комитета в Ереване, призвал Турцию не связывать пограничные вопросы с армяно-азербайджанской повесткой.
Он отметил, что Европейский союз внимательно следит за армянской инициативой «Перекресток мира», имеющей важное значение для развития региональных связей и коммуникаций, сообщает 1lurer.am .
Ушаков подчеркнул, что для Армении крайне важно иметь свободный выбор в определении своего европейского будущего.
«Не менее важно, чтобы Армения могла самостоятельно выбирать свое европейское будущее, что также подразумевает экономическую диверсификацию. Именно поэтому мы акцентируем внимание на свободе в открытии транспортных и коммуникационных связей», — заявил он.
Он также подтвердил поддержку ЕС этих процессов и одновременно призвал Турцию отделить пограничные вопросы от армяно-азербайджанских отношений.
«Мы полностью поддерживаем этот процесс и, конечно, призываем Анкару не увязывать пограничные вопросы с армяно-азербайджанской повесткой», — подчеркнул евродепутат.
Ушаков отметил, что Армения выбрала путь мира, в то время как позиция Азербайджана остается трудной для понимания или оправдания.