26 Փետրվար 2025 - 06:36 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Զինաթափման համաժողովի բարձրաստիճան հատվածում ունեցած իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն մշտապես հաստատուն դիրքորոշում է ունեցել, առ այն, որ արդյունավետ գործող սովորական սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմն անփոխարինելի նշանակություն ունի միջազգային, տարածաշրջանային և ենթատարածաշրջանային մակարդակներում ռազմական և քաղաքական կայունության ապահովման համար։
Նա հավելել է, սակայն, որ սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմը չկարողացավ կանխել ուժի կիրառման կրկնությունը։
«Մենք հետևողականորեն պաշտպանում ենք սպառազինությունների վերահսկման համաձայնագրերի ամբողջական իրագործումը՝ զուգակցված այդ ռեժիմի առաջնորդող սկզբունքների անվերապահ պահպանմամբ՝ որպես կայուն խաղաղության և անվտանգության ապահովման կարևոր նախապայման։ Այս համատեքստում մենք նաև դիտարկում ենք «Զենքերի առևտրի մասին» պայմանագրին միանալու հնարավորությունը։ Հայաստանը հաստատակամորեն հավատարիմ է եղել Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների վերահսկման՝ պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող ռեժիմին։ Մենք հետևել ենք վերջինիս դրույթներին և բարեխղճորեն կատարել մեր պարտավորությունները։ Սակայն, մեր հանձնառությանը հակառակ, իրականությունը տարբերվել է սկզբնական ակնկալիքներից։
Արդյունավետ վերահսկողության և կիրարկման բացակայության պատճառով, ռեժիմն անկամա թույլ է տվել չարամիտ մտադրություններ ունեցողներին թաքցնել իրենց ապօրինությունները։ Արդյունքները հայտնի են՝ սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմը չկարողացավ կանխել ուժի կիրառման կրկնությունը՝ խարխլելով կայունության հենց այն հիմքերը, որոնք այն կոչված էր պաշտպանելու»,–ասել է նա։
Միրզոյանը նշել է, որ, այնուամենայնիվ, Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ այս գաղափարին և հանդես գալ սպառազինությունների վերահսկման արդյունավետ ու համապարփակ ռեժիմի ամրապնդման օգտին։
«Հարավային Կովկասում թափանցիկության բարձրացման և վստահության ամրապնդման նպատակով՝ Հայաստանն Ադրբեջանին ներկայացրել է սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և սահմանային միջադեպերի համատեղ հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման գրավոր առաջարկ։ Այս նախաձեռնությունն ուղղված է փոխադարձ վստահության ձևավորմանը, սպառնալիքի առկայության ընկալման նվազեցմանը և տարածաշրջանային կայունության ամրապնդմանը։ Սպասելով այս կառուցողական առաջարկի պատասխանին՝ մենք շարունակում ենք հուսալ, որ երկխոսությունն ու համագործակցությունը կգերակայեն թշնամանքի և անվստահության նկատմամբ։
Գիտակցելով պետությունների կողմից ռազմական արհեստական բանականության կարողությունների մշակման և զարգացման աճող միտումը՝ ներառյալ ԱԲ-ի ինտեգրումն ինքնավար գործառույթների և համակարգերի աջակցման նպատակով՝ ՀՀ–ն ընդգծում է, որ ԱԲ-ի կիրարկումը ռազմական ոլորտում պետք է պատշաճ կերպով կարգավորվի՝ համաձայն առկա միջազգային իրավական գործիքների՝ չբացառելով ապագա համապատասխան իրավակարգավորումների հնարավորությունն՝ այդպիսով նվազեցնելով միջազգային իրավունքը խախտելու նպատակով անպատասխանատու դերակատարների կողմից ԱԲ-ի շահագործման ռիսկը։
ՀՀ–ն վերահաստատում է, որ միջազգային իրավունքը, մասնավորապես միջազգային մարդասիրական իրավունքը և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը լիովին կիրառելի է բոլոր զինատեսակների, այդ թվում՝ արհեստական բանականություն և ինքնավար տեխնոլոգիաներ ներառող համակարգերի նկատմամբ»,–ասել է նա։
Միրզոյանը նշել է, որ ռազմական արհեստական բանականության պատասխանատու օգտագործման խթանման շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությունը զգալի կարևորություն է տալիս ռազմական ԱԲ տեխնոլոգիաների պատասխանատու և էթիկական փոխանցմանը։
«Սա ենթադրում է, որ առաջատար պետությունները, որոնք զբաղվում են առաջադեմ ռազմական ԱԲ տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ ինքնավար ռազմական համակարգերի մշակմամբ, պետք է ձեռնպահ մնան այդպիսի փոխանցումների թույլատրությունից, եթե առկա է հավաստի տեղեկատվություն առ այն, որ ընդունող պետությունը նախկինում խախտել է միջազգային իրավունքը և մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը»,–ասել է նա։
ՀՀ ԱԳ նախարարն, ամփոփելով, ընդգծել է, որ խաղաղության և միջազգային անվտանգության ապահովումը համատեղ ջանքեր պահանջող աշխատանք է, որը ծառայում է բոլորի ընդհանուր շահերին և պահանջում է շարունակական նվիրում ու անկեղծ վճռականություն։
«Հայաստանը հավատարիմ է մնում իր հանձնառությանը՝ շարունակելու բանակցված բազմակողմ լուծումների որոնումը, խթանելու երկխոսությունը և ամրապնդելու միջազգային համագործակցությունը՝ հանուն խաղաղության և անվտանգության։ Շնորհակալություն,- ասել է Միրզոյանը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая на высоком уровне Конференции по разоружению, заявил, что Армения всегда придерживалась позиции о том, что эффективный режим контроля над обычными вооружениями имеет незаменимое значение для обеспечения военной и политической стабильности на международном, региональном и субрегиональном уровнях.
Однако он подчеркнул, что режим контроля над вооружениями не смог предотвратить повторное применение силы.
"Мы последовательно выступаем за полное выполнение соглашений о контроле над вооружениями в сочетании с безоговорочным соблюдением их основных принципов, поскольку это является важным условием устойчивого мира и безопасности. В этом контексте мы также рассматриваем возможность присоединения к Договору о торговле оружием. Армения твердо привержена юридически обязывающему режиму контроля над обычными вооружениями в Европе. Мы следовали его положениям и добросовестно выполняли свои обязательства. Однако, несмотря на нашу приверженность, реальность оказалась далекой от первоначальных ожиданий.
Из-за отсутствия эффективного контроля и исполнения режима, он невольно позволил злоумышленникам скрывать свои нарушения. Итоги очевидны: режим контроля над вооружениями не смог предотвратить повторное применение силы, подорвав тем самым основы стабильности, которые он должен был защищать," — заявил он.
Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на эти недостатки, Армения продолжает отстаивать эту концепцию и выступает за укрепление всеобъемлющего и эффективного режима контроля над вооружениями.
"С целью повышения транспарентности и укрепления доверия на Южном Кавказе Армения представила Азербайджану письменное предложение о создании механизмов взаимного контроля над вооружениями и совместного расследования пограничных инцидентов. Эта инициатива направлена на формирование взаимного доверия, снижение восприятия угроз и укрепление региональной стабильности. Ожидая ответа на это конструктивное предложение, мы надеемся, что диалог и сотрудничество возобладают над враждебностью и недоверием.
Осознавая растущую тенденцию государств к разработке военных возможностей на основе искусственного интеллекта (ИИ), включая его интеграцию в автономные функции и системы поддержки, Армения подчеркивает, что применение ИИ в военной сфере должно регулироваться в соответствии с существующими международными правовыми инструментами, не исключая возможности разработки новых соответствующих норм. Это позволит снизить риск эксплуатации ИИ безответственными субъектами в целях нарушения международного права.
Армения подтверждает, что международное право, в частности международное гуманитарное право и международное право в области прав человека, полностью применимо ко всем видам вооружений, включая системы, основанные на искусственном интеллекте и автономных технологиях," — заявил он.
Мирзоян отметил, что в рамках продвижения ответственного использования военного ИИ Армения придает особое значение этическому и ответственному передаче таких технологий.
"Это означает, что ведущие государства, занимающиеся разработкой передовых военных технологий на основе ИИ, включая автономные боевые системы, должны воздерживаться от их передачи, если имеются достоверные сведения о том, что государство-получатель ранее нарушало нормы международного права и международного права в области прав человека," — отметил он.
В завершение выступления министр иностранных дел Армении подчеркнул, что обеспечение мира и международной безопасности требует совместных усилий, которые отвечают общим интересам всех, и требует постоянной преданности и искренней решимости.
"Армения остается верной своему обязательству продолжать поиск согласованных многосторонних решений, содействовать диалогу и укреплять международное сотрудничество ради мира и безопасности. Благодарю вас," — заключил Мирзоян.