Փետրվարի 25-ին Ամերիաբանկն ամփոփել է «Իմ Ամերիա, իմ Հայաստան» նախագծի շրջանակում իրականացված «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» ուսանողական մրցույթը` հայտարարելով կրթաթոշակ ստացող, Բերքլիի համալսարան մեկնող ու նախագծի ֆինանսավորում ստացող ուսանողների անունները։
Հայաստանի պետական և մասնավոր բուհերի բոլոր ուսանողների համար Ամերիաբանկի և VISA-ի կողմից հայտարարված այս մրցույթի նպատակն էր բացահայտել և խրախուսել ակտիվ, Հայաստանի ապագայի հանդեպ սրտացավ, ճկուն և պայծառ մտածելակերպ ունեցող ուսանողներին։
Մրցույթին մասնակցել են ուսանողներ Հայաստանի 36 բուհից։
Նրանք պայքարում էին երեք մրցանակի համար՝
· 160 կրթաթոշակ` ամսական 50,000 դրամի չափով 5 ամիս շարունակ, 2024-2025թ. ուսումնական երկրորդ կիսամյակի ընթացքում;
· Բերքլիի համալսարանում ուսանողական կարճաժամկետ ծրագրի մասնակցության 10 ուղեգիր;
· «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» խորագրով 3 լավագույն նախագծերի ֆինանսավորում Ամերիաբանկի կողմից` ընդհանուր մինչև 10 մլն դրամի չափով։
Մրցույթին մասնակցելու համար կարող էին դիմել 2024-2025 ուս. տարվա ուսանողները, ովքեր Ամերիաբանկի VISA Student քարտապան են, ընդ որում.
1.կրթաթոշակին հավակնելու համար անհրաժեշտ էր լինել նվազագույնը 2-րդ կուրսի ուսանող, հավաքել ամենաբարձր միավորները թեստից, և ունենալ տվյալ բուհում ՄՈԳ-ի առավելագույն արժեքի առնվազն 65%-ը 2023-2024 ուսումնական տարվա համար;
2.նախագծի ֆինանսավորում ստանալու և/կամ Բերքլիի կարճաժամկետ կրթական ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ էր հավաքել ամենաբարձր միավորները և՛ թեստից, և՛ նախագծերի գնահատումից /անկախ ՄՈԳ-ից/:
Նախագծերի գնահատումն իրականացրել է ժյուրին, որի կազմում էին անկախ մասնագետներ տարբեր ոլորտներից, ինչպես նաև VISA-ի ու Ամերիաբանկի ներկայացուցիչներ: Մասնավորապես, ժյուրիի կազմում էին ՀԱՀ դասախոս, գեղագիր Ռուբեն Մալայանը, իրավաբան, նկարիչ Նարեկ Վան Աշուղաթոյեանը, «ՄերակիՓալ» ընկերության հիմնադիր, կազմակերպական զարգացման քոուչ Արմինե Մկրտչյանը, ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի «Հասարակայնության հետ կապեր» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար, SPRING PR ընկերության համահիմնադիր նախագահ Նվարդ Մելքոնյանը, VISA-ի Բիզնեսի զարգացման մենեջեր Անի Ալեբյանը, Ամերիաբանկի Տաղանդների և ծառայությունների գծով տնօրեն Արմինե Ղազարյանն ու Մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Ռեբեկա Հակոբյանը։
Մրցույթի ամփոփիչ միջոցառմանը ներկայացվել են նաև այն երեք նախագծերը, որոնց իրականացման համար հեղինակները կստանան ֆինանսավորում Ամերիաբանկի կողմից։
Մասնավորապես, ֆինանսավորում կստանան.
1.Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանող Ժաննա Հարությունյանի նախագիծը, որով նախատեսվում է ասեղնագործական 8 զարդանախշերի ստեղծման տեխնիկաների տեսագրում և պահպանում
2.Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսանող Վահագն Զաքարյանի նախագիծը, որով նախատեսվում է մշակել բրայլյան ստեղնաշար տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար
3.Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանող Վոլոդյա Թորոսյանի նախագիծը, որով նախատեսվում է իրականացնել գյուղատնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը միտված ծրագիր։
2024-ին Ամերիաբանկը «Իմ Ամերիա, իմ Հայաստան» նախագծի շրջանակում մեկնարկել է երեք արշավ՝ «Իմ Ամերիա, իմ Հայաստան», «Իմ Ամերիա, իմ տուն» և «Իմ Հայաստան, իմ ապագա» խորագրերով։ Նախագծի նպատակն է միավորել մարդկանց Ամերիաբանկի առաքելության շուրջ և միասին բարելավել կյանքի որակը:

On February 25, Ameriabank summed up the student contest “My Armenia, My Future” conducted within the framework of “My Ameria, My Armenia” campaign and announced the names of the students who will get scholarship, those who will go to University of California, Berkeley (UC Berkeley) , and those who will receive funding for their projects.
The purpose of the contest announced by Ameriabank and VISA for all students of state and private universities of Armenia was to identify and encourage proactive students with flexible and creative mindset, who care for the future of Armenia.
Students from 36 universities of Armenia participated in the contest. They competed for three awards:
· 160 scholarships of AMD 50,000 per month each, to be paid for 5 months during the second semester of the academic year 2024-2025;
· 10 packages to attend a short-term educational program at UC Berkeley ;
· funding for the best 3 projects titled “My Armenia, My Future” for the total maximum amount of AMD 10 million.
To take part in the contest, applicants were required to be students in the academic year 2024-2025 and holders of Ameriabank’s Visa Student card. Furthermore,
1.to qualify for scholarship, applicants were required to be at least second-year students, get the highest score for the test, and have the highest GPA (no less than 65%) for the academic year 2023-24;
2.to compete for project funding and/or for participation in an educational program at UC Berkeley, the participants needed to get the highest score both for the test and project evaluation (regardless of the GPA).
The projects were evaluated by a jury composed of independent specialists from different sectors, as well as representatives of VISA and Ameriabank. Namely, the following persons were on the jury: AUA lecturer, visual artist Ruben Malayan, lawyer, artist Narek Van Ashughatoyan, founder of MerakiPal company, organizational transformation coach Armine Mkrtchyan, Public Relations Master Program Manager at the Department of Sociology of Yerevan State University, co-founder and Chairman of SPRING PR company Nvard Melkonyan, Business Development Manager at VISA Ani Alebyan, Chief People and Services Officer of Ameriabank Armine Ghazaryan, and Chief Marketing and Communication Officer of Ameriabank Rebecca Hakobyan.
The three projects, for implementation of which the authors will receive funding from Ameriabank, were also presented at the closing event of the contest. In particular, funding will be provided for:
1.The project by Zhanna Harutyunyan, representing the Armenian State University of Economics, aimed at video recording and preserving the techniques for creating 8 embroidery ornaments
2.The project by Vahagn Zakaryan, representing the Armenian National Polytechnic University, aimed at developing a Braille keyboard for people with visual impairments
3.The project by Volodya Torosyan, representing the Armenian National Agrarian University, aimed at implementing a program designed to increase agricultural effectiveness.
To note, “My Ameria My Armenia” campaign aimed to bring people together around Ameriabank’s mission of improving the quality of life.