ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը, անդրադառնալով Ադրբեջանում ազատությունից ապօրինի զրկված հայերի նկատմամբ իրականացվող գործընթացներին, մասնավորապես՝ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի վատթարացմանն ու խոշտանգմանը, հայտարարել է, որ ոլորտում մանդատ ունեցող բոլոր դերակատարները պետք է շուտափույթ և պատշաճ քայլեր ձեռնարկեն խնդրի հասցեավորման ուղղությամբ։
«Սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկումների արդյունքում մտահոգիչ տեղեկություններ են ստացվել Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակի վատթարացման և խոշտանգման մասին: Մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս է խոսել Ադրբեջանում ազատությունից ապօրինի զրկված հայերի նկատմամբ իրականացվող գործընթացների ոչ թե պարզապես խնդրահարույց լինելու, այլ մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների ու արժեքների, միջազգային իրավական չափանիշների կոպտագույն խախտումներով իրականացվելու մասին»,- հայտնել են ՄԻՊ-ի գրասենյակից, գրում է Արմենպրեսը։
Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ պաշտպանության աշխատակազմում իրականացվել և շարունակվում են իրականացվել համապատասխան գործողություններ՝ ՄԻՊ լիազորությունների շրջանակում։ Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով խնդրի նրբությունը, Պաշտպանի գրասենյակը որոշել է որոշ մանրամասներ չհրապարակել՝ «չվնասելու սկզբունքը» պահպանելու համար։
ՄԻՊ-ը հայտարարել է, որ այս բոլոր խնդիրները շարունակում է հասցեագրել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում մանդատ ունեցող միջազգային կառույցներին՝ ընդգծելով, որ բոլոր դերակատարները պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն։
«Ընդգծում ենք, որ ոլորտում մանդատ ունեցող բոլոր դերակատարները պետք է շուտափույթ և պատշաճ քայլեր ձեռնարկեն խնդրի հասցեավորման ուղղությամբ»,- եզրափակել են ՄԻՊ-ի գրասենյակից։
Ռուբեն Վարդանյանն արդեն մեկ շաբաթ է հացադուլի մեջ է։ Վերջին դատական նիստում նրա ինքնազգցողությունը կտրուկ վատացել էր։
Նրա միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերն հայտարարել էր, որ Վարդանյանի առողջական վիճակը լրջորեն վտանգված է։ Նա կոչ է արել աշխարհի առաջնորդներին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, «դատապարտել այս ցուցադրական դատավարությունը, այն որակել որպես քաղաքական և ապօրինի»։
Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը կոչ է արել պայքարել Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությունների դեմ, որոնք ուղղված են ոչ միայն իր հոր, այլև մյուս հայ գերիների դեմ։

27 Февраль 2025 - 10:22 AMT
Аппарат Защитника прав человека Армении, комментируя ситуацию с незаконно лишенными свободы армянами в Азербайджане, в частности, ухудшение состояния здоровья и пытки Рубена Варданяна, заявил, что все уполномоченные структуры должны принять срочные и адекватные меры для решения проблемы.
«В ходе мониторинга социальных сетей поступили тревожные сведения об ухудшении состояния здоровья и жестоком обращении с Рубеном Варданяном. Защитник прав человека неоднократно подчеркивал, что действия в отношении незаконно удерживаемых армян в Азербайджане являются не просто проблемными, но и грубо нарушают основополагающие принципы прав человека и международные правовые нормы», – сообщили в офисе омбудсмена, передает «Арменпресс».
По поручению Защитника прав человека Анаит Манасян в аппарате омбудсмена уже проведены и продолжают осуществляться соответствующие действия в рамках его полномочий. В то же время, учитывая чувствительность вопроса, офис принял решение не раскрывать некоторые детали в целях соблюдения принципа «не навреди».
Аппарат омбудсмена подчеркнул, что все эти проблемы продолжают адресоваться международным организациям, занимающимся защитой прав человека, и призвал всех ответственных лиц к незамедлительным мерам.
«Подчеркиваем, что все структуры, обладающие соответствующими мандатами, должны срочно и надлежащим образом отреагировать на сложившуюся ситуацию», – заключили в офисе омбудсмена.
Рубен Варданян уже неделю держит голодовку. На последнем судебном заседании его самочувствие резко ухудшилось.
Его международный адвокат Джаред Генсер заявил, что состояние Варданяна находится под серьезной угрозой, и призвал мировых лидеров, а также премьер-министра Армении Никола Пашиняна осудить этот процесс как «политический и незаконный».
Сын Рубена Варданяна, Давид Варданян, призвал бороться с фиктивными судебными процессами в Баку, направленными не только против его отца, но и против других армянских заключенных.