27 Փետրվար 2025 - 10:25 AMT
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) մի շարք այլ կազմակերպությունների հետ ստորագրել է համատեղ դիմում՝ կոչ անելով դադարեցնել Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումները։
Կառույցները միջազգային հանրությանը հորդորում են վճռական դիրքորոշում ցուցաբերել Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ պաշտպանելով արդարադատությունը, մարդկային արժանապատվությունն ու օրենքի գերակայությունը։
Հատկապես շեշտվում է հետևյալ պահանջների անհապաղ իրականացումը
• Արդարություն Բաքվում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների և ռազմագերիների համար։
• Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի և նրա արդար դատաքննության իրավունքների շարունակական խախտումների անհապաղ և մանրակրկիտ քննություն։
• Դատավարական գործընթացների թափանցիկություն և հաշվետվողականություն՝ ապահովելով միջազգային դիտորդների և օրինական ներկայացուցիչների հասանելիություն։
• Հրատապ գործողություններ՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումները դադարեցնելու ուղղությամբ։
Հայտարարության մեջ հիշեցվում է, որ Վարդանյանը մոտ 18 ամիս է, ինչ գտնվում է ադրբեջանական գերության մեջ, իսկ վերջերս հացադուլ է հայտարարել՝ միջազգային միջամտության անհրաժեշտությունը ընդգծելու նպատակով։ 2025 թվականի փետրվարի 19-ին Բաքվի բանտից իր ընտանիքի հետ կարճատև հեռախոսազրույցի ընթացքում նա հայտնել է դատավարական խախտումների, անազատության մեջ դաժան վերաբերմունքի, գործի կեղծված նյութերը ստորագրել ստիպելու և պաշտպանություն նախապատրաստելու իրավունքից զրկվելու մասին։
Կազմակերպությունները նշում են, որ Վարդանյանի նախորդ դիմումները միջազգային կառույցներին և լրատվամիջոցներին անպատասխան են մնացել, ինչը միայն խորացրել է խնդիրը։
«Նրա ներկայիս հացադուլը ոչ միայն բողոք է, այլև ահեղ նախազգուշացում. հետագա լռությունն ու անգործությունը միայն կվատթարացնեն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց վիճակը»,- շեշտում են կառույցները։
Դիմում-կոչը ստորագրել են ՀԲԸՄ-ը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, «Աֆեյան», «Արբանե» համահայկական ծրագրերը, «Ազնավուր», Հ․ Հովնանյան ընտանիքի, «Թուֆենկյան» հիմնադրամները, «Օրրան», «Դասավանդի՛ր, Հայաստան», Իրավական պաշտպանության հայկական ճակատ և «Մենք ենք, մեր սարերը» կազմակերպությունները։
Նրա միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերն հայտարարել էր, որ Վարդանյանի առողջական վիճակը լրջորեն վտանգված է։ Նա կոչ է արել աշխարհի առաջնորդներին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, «դատապարտել այս ցուցադրական դատավարությունը, այն որակել որպես քաղաքական և ապօրինի»։
Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը կոչ է արել պայքարել Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությունների դեմ, որոնք ուղղված են ոչ միայն իր հոր, այլև մյուս հայ գերիների դեմ։

27 Февраль 2025 - 10:44 AMT
Всеармянский благотворительный союз (AGBU) и ряд других организаций подписали совместное обращение с призывом прекратить политическое преследование Рубена Варданяна.
Организации призвали международное сообщество занять решительную позицию против режима Алиева, защищая справедливость, человеческое достоинство и верховенство закона.
В обращении подчеркивается необходимость срочного выполнения следующих требований:
• Справедливость для всех армянских политзаключенных и военнопленных, незаконно удерживаемых в Баку.
• Незамедлительное и тщательное расследование жестокого обращения с Варданяном и нарушения его права на справедливый суд.
• Прозрачность и подотчетность судебных процессов, обеспечение доступа международных наблюдателей и адвокатов.
• Срочные меры по прекращению политических репрессий Азербайджана против граждан Армении.
В заявлении напоминается, что Варданян находится в азербайджанском плену уже около 18 месяцев и недавно объявил голодовку, подчеркивая необходимость международного вмешательства. 19 февраля 2025 года во время короткого телефонного разговора с семьей из бакинской тюрьмы он сообщил о судебных нарушениях, жестоком обращении, принуждении подписать фальсифицированные материалы дела и лишении права на подготовку защиты.
Организации отмечают, что предыдущие обращения Варданяна к международным структурам и СМИ остались без ответа, что лишь усугубило ситуацию.
«Его нынешняя голодовка — не просто протест, а серьезное предупреждение: дальнейшее молчание и бездействие лишь ухудшат положение незаконно удерживаемых армянских военнопленных и гражданских лиц в Азербайджане», — подчеркивается в заявлении.
Обращение подписали AGBU, гуманитарная инициатива «Аврора», всеармянские программы «Афейян» и «Арбане», фонд «Азнавур», семейный фонд Г. Овнаняна, фонд «Туфенкян», организации «Орран», «Учите ради Армении», Армянский фронт правовой защиты и «Мы – наши горы».
Рубен Варданян уже неделю держит голодовку. Во время последнего судебного заседания его самочувствие резко ухудшилось.
Его международный адвокат Джаред Генсер заявил, что состояние Варданяна серьезно угрожает его жизни, и призвал мировых лидеров, а также премьер-министра Армении Никола Пашиняна «осудить этот показательный суд как политически мотивированный и незаконный».
Сын Варданяна, Давид Варданян, призвал к борьбе против сфабрикованных судебных процессов в Баку, направленных не только против его отца, но и других армянских пленных.