27 Փետրվար 2025 - 10:49 AMT
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսը դրական է գնահատել Հայաստանի խորհրդարանում կայացած քվեարկությունը՝ կապված Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի հետ։ Այդ մասին ասվում է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ, որը վերաբերում է Կեստուտիս Բուդրիսի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափերն ու ԵՄ-ի հետ կապերի խորացման հնարավորությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Նախարար Բուդրիսը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանում ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության ամրապնդման շուրջ քննարկումները, ինչպես նաև առաջին ընթերցմամբ հաջող քվեարկությունը «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ։ Նախարարն ընդգծել է հայկական կառույցների հետևողական աշխատանքի կարևորությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Զրույցի ընթացքում Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը հայտնել է, որ իր երկիրը պատրաստ է կիսվել իր փորձով տնտեսության, էներգետիկայի, առևտրային դիվերսիֆիկացման, սահմանների կառավարման, հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի և այլ ռազմավարական ոլորտներում։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն էլ իր հերթին հաղորդագրություն է տարածել հանդիպման վերաբերյալ՝ նշելով, որ կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ պետությունների հետ շարունակական ակտիվ երկխոսության միջոցով։
Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագիծը։ Քվեարկության արդյունքում նախագիծը ստացել է իշխող խմբակցության 63 պատգամավորների աջակցությունը։ Ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության 7 պատգամավորները դեմ էին քվեարկել, իսկ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները չէին մասնակցել քվեարկությանը։

Министр иностранных дел Литвы Кястутис Будрис положительно оценил голосование в парламенте Армении по вопросу запуска процесса вступления в Европейский союз. Об этом говорится в заявлении литовского внешнеполитического ведомства, касающемся телефонного разговора между Будрисом и министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
В сообщении отмечается, что министры обсудили развитие двусторонних отношений, форматы регионального сотрудничества и перспективы углубления связей с ЕС, передает Арменпресс.
«Министр Будрис приветствовал обсуждения в парламенте Армении по укреплению сотрудничества с ЕС, а также успешное голосование в первом чтении по законопроекту "О начале процесса вступления Армении в Европейский союз". Он подчеркнул важность последовательной работы армянских институтов по внедрению демократических реформ», — говорится в заявлении.
В ходе беседы литовский министр заявил, что его страна готова поделиться своим опытом в стратегических сферах, таких как экономика, энергетика, диверсификация торговли, управление границами и борьба с гибридными угрозами.
МИД Армении также выпустил заявление по итогам встречи, отметив, что стороны обсудили шаги по углублению партнерства Армения-ЕС, включая продолжение активного диалога с государствами-членами ЕС.
Национальное собрание Армении в первом чтении приняло законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Документ получил поддержку 63 депутатов правящей фракции. Семь депутатов оппозиционной фракции «Честь имею» проголосовали против, а представители фракции «Армения» не приняли участия в голосовании.