Փետրվարի 26-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին՝ քննարկել են վիզաների ազատականացման գործընթացը։
ԵՄ դեսպանը նաև դրական է գնահատել վիզաների ազատականացման առաջին գնահատման առաքելության շրջանակում իրականացված աշխատանքները՝ ինչպես կազմակերպչական, այնպես էլ բովանդակային առումով։ Կողմերը նախանշել են երկրորդ գնահատման առաքելությանը նախապատրաստվելու համար անհրաժեշտ գործողությունները։
Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միությանը՝ նախարարությունում և ենթակա ծառայություններում իրականացվող բարեփոխումների աջակցման համար։
Վասիլիս Մարագոսը, բարձր գնահատելով ՆԳ նախարարության հետ համագործակցությունը, նշել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել և ընդլայնել աջակցությունը բարեփոխումների գործընթացին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՆԳ նախարարության և ենթակա ծառայությունների բարեփոխումների ընթացքը, արձանագրված արդյունքները և համատեղ նախատեսվող նոր քայլերը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ձևավորել են համագործակցության հետագա ուղղությունները և առաջիկա անելիքները՝ նպատակ ունենալով ապահովել բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը։

26 февраля министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян встретилась с главой представительства ЕС в Армении Василисом Марагосом для обсуждения процесса либерализации визового режима.
Посол ЕС положительно оценил работу, проведенную в рамках первой оценочной миссии, как с организационной, так и с содержательной точки зрения. Стороны наметили необходимые шаги для подготовки ко второй оценочной миссии.
Арпине Саргсян выразила благодарность Европейскому Союзу за поддержку реформ, проводимых в министерстве и его подведомственных структурах.
Василис Марагос высоко оценил сотрудничество с Министерством внутренних дел Армении и подчеркнул, что ЕС готов продолжать и расширять поддержку реформ.
В ходе встречи стороны также обсудили ход реформ в МВД и подведомственных службах, достигнутые результаты и дальнейшие совместные шаги.
По итогам переговоров были определены направления дальнейшего сотрудничества и предстоящие задачи для эффективного проведения реформ.
12 февраля Национальное собрание Армении одобрило в первом чтении законопроект о запуске процесса вступления в ЕС. Ранее, 9 января, правительство поддержало инициативу гражданского движения «Евровыбор» о начале интеграции. Документ будет рассмотрен парламентом Армении в ближайшее время.