27 Փետրվար 2025 - 13:22 AMT
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով անհետ կորածների ծնողների հետ հանդիպմանը, հայտնել է, որ որոշվել է մեկ ամիս անց նոր քննարկում անցկացնել։
Քոչարյանն ընդգծել է, որ քննարկումների արդյունքում արդեն իսկ եղել են ծնողներ, ովքեր նույնականացրել են իրենց զավակների մասունքները և հուղարկավորել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ասեմ ձեզ, որ քննարկումից, լսումներից հետո եղել են ծնողներ, որոնք նույնականացման արդյունքում իրենց զավակների մասունքները վերցրել են և հուղարկավորել են, դա արդյունք չի՞, կարծում եմ՝ արդյունք է», – նշել է նա։
Քոչարյանը նշել է նաև, որ քննիչ հանձնաժողովի եզրակացությունը կներկայացվի, և բոլոր հարցերի պատասխանները կտրվեն՝ դա կմտնի լիագումար նիստերի օրակարգ և կլինի փակ նիստ։
«Մենք կազմեցինք տեղեկանք առաջին քննարկման մասին, որը ուղարկվեց հիմնական զեկուցողին: Դրան գումարած նաև այն բոլոր առաջարկները, որոնք արվել են զոհվածների և անհետ կորածների հարազատների իրավական խմբի կողմից, երկու կարևոր զեկույց է եղել, դրանք էլ մշակվել են և ներառվել են տեղեկանքի մեջ։
Դա ուղարկվել է արդարադատության նախարարին, ԱԱԾ տնօրենին, և նաև ծնողներին է տրվել: Մենք այս ժամանակը օգտագործում ենք բարձրացած հարցերի լուծումներին ընթացք տալու», – նշել է նա։
Նա հավելել է, որ քննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալները հնարավորություն են տալիս որոշելու անհետ կորածների որոնման ուղղությունները։
«Մոտավորապես, 173 այդպիսի գործերի շարունակություն կա: Մասունքները պետք է փնտրել այսօր հակառակորդի մոտ, բայց դրան հասնելու համար հանձնաժողովները և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի, աշխատում են: Նաև հանդիպում ենք ունեցել ԱԱԾ տնօրենի հետ և պետք է հասնենք նրան, որ բոլորին բոլորի հետ փոխանակենք: Խոսքը մասունքների մասին է։
Ծնողը կհանգստանա, երբ որ իր երեխայի գոնե մասունքը կգտնի, եթե պարզվի, որ զոհված է: Հողին կհանձնի և այդտեղ հանգստություն կգտնի», – եզրափակել է Քոչարյանը։

Chairman of the National Assembly’s Defense and Security Committee and head of the investigative commission on the 44-day war, Andranik Kocharyan, stated that after discussions with parents of missing soldiers, it was decided to hold another meeting in a month.
He emphasized that as a result of these hearings, some parents have already identified and buried the remains of their sons, Pastinfo reports.
"Following the discussions and hearings, some parents were able to retrieve their children's remains after identification and lay them to rest. Isn’t that a result? I believe it is," Kocharyan said.
He added that the commission's findings will be presented, and all questions will be addressed in a closed parliamentary session.
"We compiled a report on the first discussion and sent it to the main rapporteur. Additionally, we included all the proposals made by the legal team representing the families of the deceased and missing soldiers. Two key reports have been processed and incorporated into the document.
This report has been submitted to the Minister of Justice, the Director of the National Security Service (NSS), and also provided to the parents. We are using this time to move forward with solutions to the raised issues," he said.
Kocharyan also noted that the gathered factual data allows for more precise searches for missing soldiers.
"There are approximately 173 ongoing cases. Today, the remains need to be sought on the opposing side, and both Armenian and Azerbaijani commissions are working on this. We have also met with the NSS director, and we must ensure that all remains are exchanged.
A parent will only find peace when they recover even a fragment of their child’s remains, confirming their fate. Only then can they finally lay them to rest and find closure," Kocharyan concluded.