27 Փետրվար 2025 - 13:22 AMT
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ, 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով անհետ կորածների ծնողների հետ հանդիպմանը, հայտնել է, որ որոշվել է մեկ ամիս անց նոր քննարկում անցկացնել։
Քոչարյանն ընդգծել է, որ քննարկումների արդյունքում արդեն իսկ եղել են ծնողներ, ովքեր նույնականացրել են իրենց զավակների մասունքները և հուղարկավորել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ասեմ ձեզ, որ քննարկումից, լսումներից հետո եղել են ծնողներ, որոնք նույնականացման արդյունքում իրենց զավակների մասունքները վերցրել են և հուղարկավորել են, դա արդյունք չի՞, կարծում եմ՝ արդյունք է», – նշել է նա։
Քոչարյանը նշել է նաև, որ քննիչ հանձնաժողովի եզրակացությունը կներկայացվի, և բոլոր հարցերի պատասխանները կտրվեն՝ դա կմտնի լիագումար նիստերի օրակարգ և կլինի փակ նիստ։
«Մենք կազմեցինք տեղեկանք առաջին քննարկման մասին, որը ուղարկվեց հիմնական զեկուցողին: Դրան գումարած նաև այն բոլոր առաջարկները, որոնք արվել են զոհվածների և անհետ կորածների հարազատների իրավական խմբի կողմից, երկու կարևոր զեկույց է եղել, դրանք էլ մշակվել են և ներառվել են տեղեկանքի մեջ։
Դա ուղարկվել է արդարադատության նախարարին, ԱԱԾ տնօրենին, և նաև ծնողներին է տրվել: Մենք այս ժամանակը օգտագործում ենք բարձրացած հարցերի լուծումներին ընթացք տալու», – նշել է նա։
Նա հավելել է, որ քննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալները հնարավորություն են տալիս որոշելու անհետ կորածների որոնման ուղղությունները։
«Մոտավորապես, 173 այդպիսի գործերի շարունակություն կա: Մասունքները պետք է փնտրել այսօր հակառակորդի մոտ, բայց դրան հասնելու համար հանձնաժողովները և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի, աշխատում են: Նաև հանդիպում ենք ունեցել ԱԱԾ տնօրենի հետ և պետք է հասնենք նրան, որ բոլորին բոլորի հետ փոխանակենք: Խոսքը մասունքների մասին է։
Ծնողը կհանգստանա, երբ որ իր երեխայի գոնե մասունքը կգտնի, եթե պարզվի, որ զոհված է: Հողին կհանձնի և այդտեղ հանգստություն կգտնի», – եզրափակել է Քոչարյանը։

27 Февраль 2025 - 15:15 AMT
Председатель комиссии Национального собрания Армении по обороне и безопасности, а также глава следственной комиссии по 44-дневной войне Андраник Кочарян сообщил, что после встречи с родителями пропавших без вести военных было решено провести новую дискуссию через месяц.
Он подчеркнул, что в результате прошедших слушаний некоторые родители уже идентифицировали и захоронили останки своих сыновей, передает Pastinfo.
"После обсуждений и слушаний были родители, которые смогли забрать останки своих детей после идентификации и похоронить их. Разве это не результат? Я считаю, что это результат," – заявил Кочарян.
Он добавил, что заключение следственной комиссии будет представлено, и на все вопросы будут даны ответы в ходе закрытого заседания парламента.
"Мы подготовили отчет по первым обсуждениям и направили его основному докладчику. Кроме того, в документ включены все предложения, поступившие от юридической группы, представляющей интересы семей погибших и пропавших без вести. Было два важных доклада, которые также были обработаны и добавлены в отчет.
Этот документ был направлен министру юстиции, директору СНБ и передан родителям. Мы используем это время, чтобы дать ход решению поднятых вопросов," – отметил он.
Кочарян также подчеркнул, что собранные фактические данные позволяют точнее определять направления поиска пропавших без вести.
"Сейчас в работе находится примерно 173 таких дела. Останки нужно искать на территории противника, и комиссии как Армении, так и Азербайджана работают над этим. Мы также провели встречу с директором СНБ, и мы должны добиться того, чтобы все останки были обменены.
Родители смогут обрести покой, только когда найдут хотя бы часть останков своего ребенка и подтвердят его судьбу. Тогда они смогут предать их земле и найти утешение," – заключил Кочарян.