ՀՀ ԱԳՆ–ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ 1988թ. այս օրերին՝ փետրվարի 27-29-ը, Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում իրականացվեց ոճրագործությունների շարք, որը նախանշեց այդ պետության տարածքում պետական անթաքույց հովանավորությամբ և ուղղորդմամբ հայերի դեմ լայնածավալ ջարդերի սկիզբը՝ տասնամյակներ շարունակվող ճնշումներն ու հետապնդումները վերածելով բացահայտ և զանգվածային բռնության։
«Սումագայիթում հայկական ծագում ունեցող քաղաքացիների զանգվածային սպանությունները և խոշտանգումները շարունակվեցին Բաքվում, Կիրովաբադում և Մարաղայում՝ նույն օրինաչափություններով և զարհուրելի դաժանությամբ։ Այդ իրադարձությունների հետևանքով հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, շուրջ կես միլիոն հայ ենթարկվեց բռնի տեղահանության: Բռնության քաղաքականության շրջափուլերը շարունակվեցին ընդհուպ մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, երբ ամբողջությամբ էթնիկ զտման ենթարկվեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը:
Վերհիշելով այս իրադարձությունները՝ մենք ամեն տարի հարգանքի տուրք ենք մատուցում դրանց անմեղ զոհերի հիշատակին: Միաժամանակ հավատում ենք, որ այս իրադարձությունները միայն ոգեկոչման ամսաթվեր չեն, այլ պահեր` արժևորելու թշնամանքի հաղթահարման անհրաժեշտությունն՝ ապագայում դրա դրսևորումների կրկնությունը բացառելու նպատակով»,–ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն մեկնաբանել է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ «անհիմն» ու «կեղծ» անվանելով փաստագրված և ԽՍՀՄ դատարանում հիմնավորված մեղադրանքները։
Նա անհեթեթ մեղադրանքներ է հնչեցրել հայերի հասցեին առ այն, թե Սումգայիթում 6 հոգու սպանել և 3 կնոջ բռնության է ենթարկել ոմն Էդուարդ Գրիգորյանը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հիշատակել է, որ Սումգայիթի 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ի դեպքերի դատավարության արդյունքում 92 մարդ դատապարտվել է ազատազրկման, իսկ մեկը՝ մահապատժի, հայտնում է Trend–ը։
«Փոխարենը պնդելու, թե 2023 թվականին հայերի նկատմամբ իբր իրականացվել է «էթնիկական զտման» քաղաքականություն, հայկական կողմին ավելի օգտակար կլիներ ուշադրություն դարձնել ոչ միայն Ադրբեջանում, այլև օկուպացիայի տարիներին ադրբեջանցիների ու նրանց մշակութային ժառանգության դեմ իրականացված հանցագործություններին», — ասել է Հաջիզադեն։

Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором напомнило, что 27-29 февраля 1988 года в азербайджанском городе Сумгаит произошла серия преступлений, положивших начало массовым погромам против армян. Эти события, осуществленные при открытой государственной поддержке, превратили многолетние преследования в открытое и масштабное насилие.
"Массовые убийства и пытки армян в Сумгаите продолжились в Баку, Кировабаде и Мараге, сопровождаясь той же жестокостью. В результате этих событий были убиты сотни армян, около полумиллиона человек подверглись насильственному выселению. Циклы насилия продолжались вплоть до сентября 2023 года, когда армянское население Нагорного Карабаха подверглось полной этнической чистке", — говорится в заявлении МИД Армении.
Каждый год Армения чтит память невинных жертв этих трагических событий, подчеркнули в ведомстве. Однако, согласно заявлению, такие годовщины должны также напоминать о необходимости преодоления вражды, чтобы не допустить повторения подобных преступлений в будущем.
В ответ официальный представитель МИД Азербайджана Айхан Хаджизаде назвал заявление армянской стороны "необоснованным" и "ложным", несмотря на то, что факты были задокументированы и подтверждены судебными решениями СССР.
С вечера 26 февраля до 29 февраля 1988 года в Сумгаите происходили массовые погромы армян, ставшие первым в новейшей советской истории всплеском насилия на национальной почве. В течение трех дней убийства, насилие и мародерство привели к первой волне беженцев, направлявшихся в Армению и Нагорный Карабах. Полноценного расследования обстоятельств этих преступлений так и не было проведено, виновные не были наказаны, что лишь усугубило волну насилия против армян в Азербайджане.