Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանիլուսանկարները վկայում են մարմնի տեսանելի հատվածներում առկա վնասվածքների մասին, տեղեկացնում է NEWS.am-ը։
Ըստ նրա՝ միջազգային ստանդարտները պահանջում են, որ եթե անձը առողջ վիճակում հայտնվել է պետական կառույցների վերահսկողության ներքո, ապա պետությունն է կրում պատասխանատվությունը նրա վնասվածքների համար և պետք է բացատրություն տա դրանց առաջացման պատճառների վերաբերյալ։
«Փակ հաստատությունում գտնվող անձանց պարագայում գործում է խոշտանգված լինելու կանխավարկածը, քանի դեռ ողջամիտ կասկածից վեր ապացուցողական շեմի շրջանակում պետությունը չի հերքում իր կողմից անձին խոշտանգումների ենթարկելու հանգամանքը։ Այստեղ ակնհայտ է, որ կան բռնության հետքեր, նշեմ, որ դատական գործընթացում գործում է մեկ այլ երաշխիք՝ առերևույթ խոշտանգման հատկանիշներ ցուցադրող անձի դատարան ներկայանալու պարագայում դատարանը պարտավոր է այդ հանգամանքների քննության պահանջ ներկայացնել վարույթ իրականացնող մարմիններին, և ազգային օրենսդրությամբ ինքնուրույն պետք է վարույթ նախաձեռնվի վնասվածքների առաջացման պատճառների վերաբերյալ»,-ասել է նա։
Սահակյանը հավելել է, որ արդեն կայացել է դատական նիստ, սակայն չկա որևէ տեղեկություն, որ ադրբեջանական իրավապահ մարմինները փորձում են հետաքննել Ռուբեն Վարդանյանի վնասվածքների առաջացման պատճառները։
«Այստեղ ակներև է դառնում, որ ճնշումների, խոշտանգումների ներքո նաև հայտարարություններ, ցուցմունքներ կորզելու գործելակերպ է առկա»,- ընդգծել է նա։
Նա նշել է նաև, որ այս պահին իրավապաշտպանները պատրաստվում են համատեղ հայտարարությամբ դիմել միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև համագործակցում են միջազգային լրագրողների հետ։
«Սակայն կարծում եմ, որ այս փաստերը պետք է ներկայացվեն միջազգային դատական և կվազիդատական ատյաններին, որտեղ քննարկվում են հայ ռազմագերիներին առնչվող խնդիրներ, այստեղ որոշակի դերակատարություն պետք է ունենա նաև Հայաստանի Հանրապետությունը»,–ասել է իրավապաշտպանը։
«Ինտերի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը զորակցություն է հայտնել Բաքվում ապօրինի պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
Սոցիալական ցանցի իր էջում Մխիթարյանը հրապարակել է Բաքվում Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվող կեղծ դատավարության և խոշտանգումների վերաբերյալ գրառում։
Արդեն մեկ շաբվաթ է Վարդանյանը հացադուլի մեջ է։ Վերջին դատական նիստում Վարդանյանի ինքնազգացողությունը կտրուկ վատացել էր, իսկ դատական նիստի ընթացքում արված լուսանկարներում տեսանելի էին նրա դեմքին առկա վնասվածքները։ Չնայած դրան՝ դատարանը ստիպել է նրան մասնակցել նիստին։
Վարդանյանի միջազգային փաստաբանը նախօրեին մանրամասներ էր ներկայացրել նրա առողջական վիճակի մասին՝ նշելով, որ կյանքին լուրջ վտանգ է սպառնում։

28 Февраль 2025 - 10:18 AMT
Правозащитница Сирануш Саакян заявила, что фотографии бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна свидетельствуют о видимых травмах на его теле, сообщает NEWS.am .
По ее словам, международные стандарты требуют, чтобы в случае попадания человека в госструктуры в здоровом состоянии, государство несло полную ответственность за его травмы и предоставило объяснения их происхождения.
"Для лиц, содержащихся в закрытых учреждениях, действует презумпция пыток, пока государство не опровергнет обвинения в жестоком обращении, предоставив неопровержимые доказательства. В данном случае очевидны следы насилия. Кроме того, в судебном процессе действует еще одна гарантия: если человек с явными признаками пыток появляется в суде, суд обязан потребовать расследования этих обстоятельств от компетентных органов, а в соответствии с национальным законодательством должно быть инициировано независимое разбирательство," — отметила она.
Саакян добавила, что судебное заседание уже состоялось, однако азербайджанские правоохранительные органы не предпринимают попыток расследовать причины травм Варданяна.
"Здесь явно прослеживается практика давления, пыток и выбивания признательных показаний," — подчеркнула она.
Она также сообщила, что правозащитники готовят совместное заявление для международных организаций и активно сотрудничают с зарубежными журналистами.
"Однако я считаю, что эти факты должны быть представлены в международных судебных и квазисудебных инстанциях, рассматривающих вопросы армянских военнопленных. В этом процессе также должна сыграть свою роль Республика Армения," — добавила Саакян.
Тем временем полузащитник "Интера" Генрих Мхитарян выразил поддержку Рубену Варданяну, который незаконно удерживается в Баку.
На своей странице в соцсетях Мхитарян опубликовал пост о фиктивном суде и пытках, которым подвергается Варданян.
*Варданян объявил голодовке неделю назад. Во время последнего судебного заседания его состояние резко ухудшилось, а на сделанных в суде фотографиях были видны травмы на лице. Несмотря на это, суд заставил его присутствовать на заседании.
Его международный адвокат накануне сообщил подробности о его здоровье, заявив, что его жизнь находится под серьезной угрозой.*