Բաքվում ապօրինաբար պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս գերիների հարցով ԱԳՆ–ի մոտ հավաքված ակցիայի մասնակիցները նախարարությունից պահանջել են անհապաղ հրավիրել ՀՀ–ում հավատարմագրված դիվանագետներին՝ ներկայացնելով Բաքվում կատարվող ապօրինություններն ու պահանջելով այդ ուղղությամբ առարկայական քայլերի իրականացում:
Ակցիայի մասնակիցները պարզել էին Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների լուսանկարները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ակցիայի ընթացքում մասնակիցներից մեկը մատնանշել է միջազգային հանրության լռության խնդիրը՝ այն համարելով անընդունելի։
Ընթերցվել է նաև Բաքվում գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի փետրվարի 19-ի հայտարարությունը, որում նա ներկայացրել է իր նկատմամբ կիրառվող ապօրինությունները։
«Այս դատաքննությունը միայն իմ նկատմամբ չէ, սա փորձ է դատապարտելու բոլոր հայերին, որոնք օգնել և աջակից են եղել Արցախին ու նրա բնակչությանը: Սա հարված է՝ ուղղված մի ողջ ժողովրդի: Ես հրաժարվում եմ այս ֆարսին մասնակցելուց»,– նշել էր Վարդանյանը՝ կոչ անելով միջազգային կառույցներին ու լրատվամիջոցներին միջամտել՝ կանխելու ապօրինությունները։
Ակցիայի մասնակիցները շեշտել են, որ Վարդանյանն արդեն 10 օր է, ինչ հացադուլի մեջ է, և իր վատառողջ վիճակի պայմաններում ստիպված է եղել մասնակցել վերջին դատական նիստին, ինչը միջազգային բոլոր նորմերով անընդունելի է։
«Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ հայտարարած վիճակում պարտադրված է եղել մասնակցել վերջին դատական նիստին: Դեմքին առկա խոշտանգման հետքերը, նաև դատական նիստի ժամանակ ինքնազգացողության վատացումը ևս մեկ անգամ խոսում են Ադրբեջանի վայրագությունների մասին, քանի որ միջազգային բոլոր նորմերով հացադուլ արած քաղաքացիներն ազատվում են այդ պահին դատական նիստերի մասնակցելուց: Սակայն այդ դատական նիստին նա պարտադրված մասնակցել է»,– ասել է «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը՝ հավելելով, որ հաջորդ դատական նիստը կայանալու է հաջորդ շաբաթ։
Առաքելյանը կարևորել է, որ Վարդանյանը դադարեցնի հացադուլը, բայց միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն պետք է ակտիվորեն գործի՝ միջազգային մակարդակով բարձրացնելով Բաքվում պահվող հայրենակիցների հարցը։
«Միևնույն ժամանակ մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանի առկա վարքագիծը հնարավորություն չի տալիս միայն Հայաստանի ուժերով այս հարցը լուծել: Սակայն Հայաստանը պետք է հանդիսանա այս հարցը միջազգային ատյաններում բարձրաձայնողը»,– ասել է Առաքելյանը՝ դժգոհություն հայտնելով Հայաստանի իշխանությունների ձեռնարկած գործողություններից։
Ակցիայի մասնակիցները երթով շարժվել են դեպի Հանրապետության հրապարակ՝ կառավարության շենքի դիմաց ակցիան շարունակելու համար, այնուհետև նախատեսում են գնալ ՄԱԿ-ի գրասենյակ։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համանախագահ Մանե Թանդիլյանը կառավարության դիմաց ակցիայի ժամանակ հայտարարել է Ռուբեն Վարդանյանը մահանում է ադրբեջանական բանտում։
«Նրան ցմահ են դատելու։ Արդյո՞ք մենք դա մարսելու ենք։ Մենք մեր լավագույն հայորդուն կորցնում ենք ադրբեջանական բանտում։ Մեզ ամոթ կլինի։ Սթափվեք։
«Մարդիկ հարցեր ունեն՝ ինչո՞ւ եք գնացել։ Որովհետև դուք դա չեք անի, դրա համար նման հարցեր ունենք։ Դուք չէիք թողնի ձեր փափուկ տեղերն ու գնայիք Արցախ»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Թանդիլյանը նաև խիստ քննադատության է ենթարկել իշխանություններին և նրանց, ովքեր կասկածի տակ են դնում Արցախում մղված պայքարը։
«Վախկոտների նման ծվարել էիք այստեղ, երբ որ Արցախի ժողովուրդը մտածում էր, որ դուք իրենց մոռացել եք։ Մոռացության եք ուզում մատնել նաև այս մարդկանց, ովքեր մինչև վերջին շունչը պայքարել են Արցախում։ Ստոր եք բոլորդ, ովքեր հարցնում եք՝ բա ինչո՞ւ չեք կռվել։ Դուք ո՞վ եք։ Դուք գիտեիք այնտեղ ինչ է կատարվում։ Այնքան զոհ, ինչքան արցախցին տվեց այդ մի քանի օրը… Դուք ուղղակի երազում էինք նրանք չգան, ձեզ համար գլխացավանք չլինեն»,- եզրափակել է նա։

Участники акции, собравшиеся у Министерства иностранных дел (МИД), потребовали от министерства срочно созвать аккредитованных в Армении дипломатов, чтобы представить им информацию о незаконных действиях, происходящих в Баку, и призвать к конкретным мерам в этом отношении.
Протестующие держали фотографии армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, сообщает «Арменпресс».
Во время акции один из участников подчеркнул недопустимость молчания международного сообщества по этому вопросу.
Кроме того, было зачитано заявление от 19 февраля бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, который в настоящее время содержится в Баку. В своем заявлении Варданян подробно описал незаконные действия, предпринимаемые против него.
«Этот суд не только против меня; это попытка осудить всех армян, которые поддерживали Арцах и его народ. Это удар, направленный против целого народа. Я отказываюсь участвовать в этом фарсе», — заявил Варданян, призывая международные организации и СМИ вмешаться, чтобы предотвратить эти незаконные действия.
Протестующие подчеркнули, что Варданян уже десять дней держит голодовку и, несмотря на ухудшение здоровья, был вынужден присутствовать на последнем судебном заседании, что недопустимо по всем международным стандартам.
«Рубен Варданян, находясь на голодовке, был вынужден присутствовать на последнем судебном заседании. Следы пыток на его лице и ухудшение самочувствия во время заседания еще раз подчеркивают зверства Азербайджана. Согласно всем международным нормам, лица, находящиеся на голодовке, освобождаются от участия в судебных заседаниях в это время. Однако его заставили участвовать», — заявил Месроп Аракелян, соучредитель партии «Страна для жизни», добавив, что следующее судебное заседание назначено на следующую неделю.
Аракелян подчеркнул важность прекращения голодовки Варданяном, но также отметил, что МИД Армении должен активно поднимать вопрос о соотечественниках, удерживаемых в Баку, на международном уровне.
«В то же время мы понимаем, что нынешнее поведение Азербайджана не позволяет решить этот вопрос только усилиями Армении. Однако Армения должна быть той, кто поднимает этот вопрос на международных форумах», — сказал Аракелян, выражая недовольство действиями властей Армении.
Затем протестующие направились к Площади Республики, чтобы продолжить свою акцию перед зданием правительства, а позже планировали пройти к офису ООН.
Сопредседатель партии «Страна для жизни» Манэ Тандилян, выступая перед зданием правительства, заявила, что Рубен Варданян умирает в азербайджанской тюрьме.
«Ему дают пожизненный срок. Мы это просто так проглотим? Мы теряем одного из наших лучших сынов в азербайджанской тюрьме. Нам будет стыдно. Очнитесь.
Люди спрашивают: "Почему он поехал?" Потому что вы бы этого не сделали – вот почему у нас возникают такие вопросы. Вы бы не оставили свои теплые места и не отправились в Арцах», – сказала она, сообщает Panorama.am .
Тандилян также резко раскритиковала власти и тех, кто ставит под сомнение борьбу в Арцахе.
«Вы прятались здесь, как трусы, в то время как народ Арцаха думал, что вы их забыли. Теперь вы хотите предать забвению и этих людей, которые боролись в Арцахе до последнего вздоха. Позор всем вам, кто спрашивает: "А почему вы не воевали?" Кто вы такие? Вы знали, что там происходило? Сколько жизней отдал арцахский народ за эти несколько дней… Вы просто мечтали, чтобы они не вернулись, чтобы не быть для вас обузой», – заключила она.
Рубен Варданян объявил голодовку в знак протеста против судебного процесса, организованного против него Азербайджаном. Его международный адвокат Джаред Генсер выступил с заявлением, подчеркивая, что здоровье и безопасность Варданяна находятся под серьезной угрозой.