ԴՕԿ կուսակցության հիմնադիր նախագահ Վարդան Ղուկասյանը Ինտերպոլի կողմից կալանավորված չէ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը՝ հերքելով շրջանառվող լուրերը։
«Մամուլում, համացանցում, փողոցում լուրեր են պտտվում, որ Վարդան Ղուկասյանին իբր ծեծել են, առևանգել են, սպանել են, ինտերպոլը կալանավորել է, դատել են, անբուժելի հիվանդ է և այլն։
Պաշտոնապես հայտարարում եմ․ դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում, ստահոդ լուրեր են, տրվելու է նաև դրանց իրավական գնահատականը**»**,– նշել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ Ղուկասյանը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր հանրային ելույթները՝ կապված իրավական գործընթացի և իր գործարար համբավի հետ։
«Պայմանավորված իրավական գործընթացի գաղտնիությամբ և արդարադատության շահով՝ խնդրում եմ Վարդան Ղուկասյանի համակիրներին իրենց հազարավոր զանգերով ու հաղորդագրություններով չծանրաբեռնել փաստաբանական գրասենյակը»,– ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ «Հետքը» գրել էր, որ Վարդան Ղուկասյանը ներկայումս գտնվում է Լաս Վեգասի Հենդերսոնի ձերբակալվածների պահման վայրում և որ նրան ձերբակալել է ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ոստիկանությունը (ICE)։

Адвокат Левон Багдасарян опроверг слухи о том, что Вардан Гукасян, основатель и председатель партии ДОК, был арестован Интерполом. В своем посте в Facebook он назвал эту информацию недостоверной.
«В прессе, в интернете и на улицах ходят слухи, будто Вардана Гукасяна избили, похитили, убили, Интерпол его задержал, судил, или он неизлечимо болен.
Официально заявляю: эти сообщения не соответствуют действительности. Это фальшивые новости, и им будет дана юридическая оценка», — подчеркнул адвокат.
По его словам, Гукасян временно приостановил свои публичные выступления в связи с правовыми процедурами и репутационными вопросами.
«В силу конфиденциальности правового процесса и в интересах правосудия прошу сторонников Вардана Гукасяна не перегружать адвокатскую контору тысячами звонков и сообщений», — добавил Багдасарян.
Ранее «Hetq» сообщал, что Вардан Гукасян в настоящее время содержится в Центре содержания задержанных в Хендерсоне (Лас-Вегас) и был арестован иммиграционной и таможенной полицией США (ICE).