1 Մարտ 2025 - 07:34 AMT
Կառավարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք նպատակ ունեն խստացնել պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից, ինչպես նաև վարժական հավաքներից խուսափելու համար նախատեսված պատիժները։
Փետրվարի 27-ին հանրային քննարկման է դրվել «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը ներառում է խստացումներ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 461-րդ (Պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափելը) և 462-րդ (Վարժական հավաքից խուսափելը) հոդվածներում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ներկայումս զինվորական ծառայությունից խուսափելը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 2-5 տարի ժամկետով, իսկ եթե դա կատարվել է հիվանդության սիմուլյացիայի, փաստաթղթերի կեղծման կամ խաբեության միջոցով, պատժաչափը սահմանված է 4-8 տարի։ Զորահավաքից խուսափելու կամ ռազմական դրության պայմաններում նման արարքի դեպքում նախատեսված է ազատազրկում՝ վեցից տասներկու տարի ժամկետով։
Առաջարկվող փոփոխություններով պատժաչափերը խստացվում են երեք տարով։ Օրինագծում նշվում է. «1-ին մասում «երկուսից հինգ» բառերը փոխարինել «երեքից վեց» բառերով: 2-րդ մասում «չորսից ութ» բառերը փոխարինել «հինգից տասը» բառերով: 3-րդ մասում «վեցից տասներկու» բառերը փոխարինել «իննից տասնհինգ» բառերով»։
Վարժական հավաքներից խուսափելու համար ներկայումս սահմանված է առավելագույնը երկու տարվա ազատազրկում, սակայն առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է խստացնել ինչպես տուգանքի չափը, այնպես էլ ազատազրկման ժամկետը՝ սահմանելով «մեկից երեք տարի ժամկետով» ազատազրկում։
Օրինագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ այս փոփոխությունները միտված են ծառայության հայտարարված զորակոչից և վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքերի նկատմամբ համարժեք իրավական արձագանք ապահովելուն ու նմանատիպ երևույթները նվազեցնելուն։

Правительство Армении инициировало изменения в законодательстве, направленные на ужесточение наказания за уклонение от обязательной военной или альтернативной службы, а также неявку на военные сборы.
27 февраля на общественное обсуждение был вынесен законопроект о внесении изменений в Уголовный кодекс Армении. Поправки касаются статей 461 (уклонение от обязательной военной или альтернативной службы и мобилизации) и 462 (уклонение от военных сборов), сообщает «Pastinfo».
На данный момент уклонение от службы карается лишением свободы на срок от двух до пяти лет. В случае подделки документов, обмана или симуляции болезни наказание увеличивается до четырех-восьми лет. Если уклонение произошло во время мобилизации или в условиях военного положения, предусмотрено наказание от шести до двенадцати лет заключения.
Предлагаемые изменения увеличивают эти сроки на три года. Согласно проекту закона:
- "В первой части заменить 'от двух до пяти' на 'от трех до шести' лет."
- "Во второй части заменить 'от четырех до восьми' на 'от пяти до десяти' лет."
- "В третьей части заменить 'от шести до двенадцати' на 'от девяти до пятнадцати' лет."
Сейчас за уклонение от военных сборов максимальный срок лишения свободы составляет два года. Однако в соответствии с предложенными изменениями увеличиваются как штрафы, так и сроки заключения, устанавливая наказание от одного до трех лет лишения свободы.
В обосновании законопроекта отмечается, что эти изменения направлены на обеспечение адекватного правового ответа на случаи уклонения от призыва и военных сборов, а также на снижение подобных нарушений.