3 Մարտ 2025 - 08:06 AMT
Հանրապետությունում ջրծաղիկի դեմ պատվաստման գործընթացը ընթանում է պլանավորված կարգով, և մինչ այժմ պատվաստվել է 1900 երեխա։ Այդ մասին հայտնել է Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի իմունականխարգելման և կառավարելի վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Սվետլանա Գրիգորյանը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ պատվաստումները մեկնարկել են 2025 թվականի հունվարի 31-ից, և ենթակա են 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից հետո ծնված ու 12 ամսականը լրացած երեխաները։ Ըստ նախատեսված ծրագրի, 2027 թվականին այս երեխաները կստանան երկրորդ դեղաչափը, որն ապահովում է ամբողջ կյանքի ընթացքում պաշտպանվածություն ջրծաղիկի դեմ։
Գրիգորյանը նշել է, որ 2024 թվականին Հայաստանում գրանցվել է ջրծաղիկի 22,011 դեպք, իսկ միայն 2025-ի հունվարին՝ 2363 դեպք։ Հաշվի առնելով հիվանդության պարբերական բնույթը՝ նա նշել է, որ 2024-ը համընկել է ջրծաղիկի բռնկման բարձրացումների փուլին, մինչդեռ 2025-26 թվականներին կանխատեսվում է նվազման միտում։
Վարչության պետի խոսքով՝ ջրծաղիկի դեմ պատվաստումը ներառվել է պատվաստումների ազգային օրացույցում՝ հաշվի առնելով հիվանդության հանրային առողջապահական ռիսկերը, միջազգային փորձը, ինչպես նաև պատվաստանյութի արդյունավետության ու անվտանգության բարձր մակարդակը։
Ներկայումս Հայաստանի բոլոր պատվաստում իրականացնող բուժհաստատությունները ապահովված են պատվաստանյութով և շարունակում են իրականացնել պատվաստումների պլանավորումը։

3 Март 2025 - 08:47 AMT
Процесс вакцинации против ветряной оспы в Армении проходит в запланированном порядке, и на данный момент привито 1900 детей. Об этом сообщила Светлана Григорян, глава отдела иммунизации и эпидемиологии управляемых инфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, передает «Арменпресс».
По словам Григорян, вакцинация началась 31 января 2025 года и охватывает детей, родившихся после 1 ноября 2023 года и достигших 12-месячного возраста. Согласно утвержденной программе, в 2027 году эти дети получат вторую дозу вакцины, которая обеспечит защиту от ветряной оспы на всю жизнь.
Она отметила, что в 2024 году в Армении было зарегистрировано 22 011 случаев ветряной оспы, из них только в январе 2025 года – 2 363 случая. С учетом цикличности заболевания, 2024 год совпал с периодом всплеска заболеваемости, однако в 2025-26 годах ожидается снижение.
По словам Григорян, вакцинация против ветряной оспы включена в национальный календарь прививок, учитывая риски для общественного здоровья, международный опыт, а также высокую эффективность и безопасность вакцины.
В настоящее время все медицинские учреждения Армении, проводящие вакцинацию, обеспечены необходимым количеством вакцин и продолжают реализацию программы иммунизации.