3 Մարտ 2025 - 10:02 AMT
Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում է, սակայն իրականացվող կոնկրետ քայլերը գոհացուցիչ չեն։ Այդ մասին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի հարցին։
Պատգամավորը հետաքրքրվել է, թե արդյոք ԵՄ-ի հետ աշխատանքների ընթացքում կամ այլ դիվանագիտական խողովակներով ԱԳՆ-ն բարձրացրել է Բաքվում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Տեղի ունեցող այս դատավարությունների ֆոնին ԵՄ-ն ի՞նչ կոնկրետ քայլեր կարող է ձեռնարկել, որպեսզի ադրբեջանական իշխանությունները վերադառնան միջազգայնորեն ճանաչված պարտավորությունների կատարմանը»,– հարցրել է Գևորգյանը։
Ի պատասխան՝ Հովհաննիսյանը նշել է, որ ԱԳՆ-ն ոչ միայն վերջին շրջանում, այլ միշտ պահել է այս հարցը օրակարգում՝ ԵՄ-ի հետ բոլոր հանդիպումների և շփումների ընթացքում։
«Կոնկրետ գործողությունները, քայլերը, ասել, որ մեզ համար գոհացուցիչ են՝ ոչ, բայց պետք է շարունակել աշխատանքը։ Ինչպես գիտեք, դիվանագիտությունն ունի փակ և կուլիսային գործընթացներ, այդ առումով թե՛ Բրյուսելի, թե՛ անդամ երկրների հետ շարունակվում են աշխատանքները»,– ասել է փոխնախարարը։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով դատավարությունը։ Մեղադրյալների թվում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլք։
Նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ Չնայած նրա խնդրանքին՝ մյուսների գործի հետ միավորելու վերաբերյալ, դատարանը որոշել է 422 հատորից 400-ը դիտարկել առանձին։ Փետրվարի 26-ին հայտնի է դարձել, որ Ռուբեն Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, քանի որ փետրվարի 19-ից նա հացադուլ է հայտարարել ադրբեջանական բանտում։

3 Март 2025 - 10:39 AMT
Вопрос армянских военнопленных, удерживаемых в Баку, остается на повестке Министерства иностранных дел Армении, однако конкретные действия пока не приносят желаемого результата. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян на внеочередном заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам европейской интеграции, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армения» Армена Геворгяна.
Депутат поинтересовался, поднимался ли вопрос армянских военнопленных в Баку на переговорах с ЕС или через другие дипломатические каналы, сообщает Sputnik Армения.
«На фоне этих судебных процессов какие конкретные меры может предпринять ЕС, чтобы заставить власти Азербайджана выполнять свои международные обязательства?» – спросил Геворгян.
В ответ Ованнисян отметил, что МИД не только в последнее время, но всегда держал этот вопрос на повестке во всех переговорах и контактах с ЕС.
«Конкретные действия, шаги – можем ли мы сказать, что они нас удовлетворяют? Нет. Но работу необходимо продолжать. Как вы знаете, дипломатия включает в себя закрытые и закулисные процессы, и в этом плане работа продолжается как с Брюсселем, так и с государствами-членами», – заявил замминистра.
С 17 января в Азербайджане проходят судебные процессы против бывших военных и политических лидеров Арцаха. Среди обвиняемых – бывшие президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, экс-командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и другие.
Дело бывшего госминистра Рубена Варданяна рассматривается отдельно. Несмотря на его просьбу объединить процесс с другими, суд решил изучить 400 из 422 томов отдельно. 26 февраля стало известно, что состояние здоровья Варданяна резко ухудшилось после того, как 19 февраля он объявил голодовку в азербайджанской тюрьме.