«Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» նախագիծը չի ընդգրկվի Ազգային ժողովի առաջիկա քառօրյայի օրակարգում։ Այդ մասին որոշում է կայացվել ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում։
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը նկատել է. «Քանի որ մեր քննարկումը տևեց ավելի երկար, քան օրենքով սահմանված վերջնաժամկետն է այս քառօրյայում նախագիծն ընդգրկելու համար, ես առաջարկում եմ նախագծի քննարկումը քվեարկության փուլում հետաձգել և արդեն քննարկել ևս մեկ անգամ՝ հաջորդ քառօրյային կամ արտահերթ նիստին դիտարկելու համար, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Այս քառօրյային «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքով մենք այլևս տեխնիկապես էլ չենք հասցնի նախագիծն ընդգրկել, քանի որ պիտի դա անեինք մինչև ժամը 12:00-ը: Ես նախատեսում էի, որ 2 ժամը մեզ կհերիքի, բայց չհերիքեց»:
ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը չի համարվում ԵՄ-ին անդամակցության պաշտոնական հայտ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս օրենքը չի հանդիսանում Եվրամիության անդամակցության հայտ: Այս օրենքը համապատասխանում է մեր՝ ԵՄ-ի հետ առավել մերձեցման ուղղությանը»,- նշել է փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացը աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների համատեքստում դիտարկելու անհրաժեշտություն չկա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը զարմանք է հայտնել՝ նշելով. «Ստացվում է, որ օրենքն ընդունում ենք, բայց անդամակցության չենք ձգտում: Այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ ենք ընդունում այդ օրենքը»:
Ի պատասխան՝ Պարույր Հովհաննիսյանը պարզաբանել է. «Մենք սկսում ենք անդամակցության գործընթաց, բայց դա չի նշանակում անդամակցության հայտ ներկայացնել: Պարզապես դրա մասին եմ խոսում»:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հստակեցրել է՝ «Որովհետև, երբ գործընթացը սկսում է, մի որոշակի փուլում դա ենթադրելու է նաև անդամակցության հայտ ներկայացնել: Ոչ հիմա, գուցե մի տարի հետո: Բայց օրենքը հենց անդամակցության մասին է, որին պետք է նախորդի անդամակցության հայտը: Թե երբ, կախված կլինի դրան նախորդող գործողություններից»:
Փոխնախարարը համաձայնել է Արման Եղոյանի մեկնաբանության հետ։
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկում է «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» նախագիծը, որը ներկայացվել է Ազգային ժողով՝ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով։ Նախաձեռնությունը հավաքել էր 50 հազարից ավելի քաղաքացիների ստորագրություն, այնուհետև հաստատվել էր Կառավարության կողմից և ներկայացվել խորհրդարանի քննարկման։ Նախագիծը նախորդ քառօրյայում արդեն անցել էր առաջին ընթերցմամբ քննարկում և ընդունում։

Законопроект «О начале процесса вступления Армении в Европейский Союз» не будет включен в повестку ближайшей четырехдневной сессии Национального Собрания. Такое решение было принято на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции в ходе обсуждения документа во втором чтении.
Председатель комиссии Арман Ехоян пояснил: «Так как обсуждение затянулось дольше, чем установленный законом срок для включения в повестку этой сессии, предлагаю отложить голосование и рассмотреть его уже на следующей сессии или на внеочередном заседании», передает 1lurer.am.
«В рамках этой сессии мы технически уже не успеваем включить его в повестку согласно закону "О регламенте Национального Собрания", так как крайний срок был до 12:00. Я рассчитывал, что двух часов хватит, но их не хватило», – добавил он.
Заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян подчеркнул, что данный законопроект не является официальной заявкой на вступление в ЕС, сообщает «Арменпресс».
«Этот закон не является заявкой на членство в Евросоюзе. Он соответствует нашему курсу на более тесную интеграцию с ЕС», – отметил Ованнисян.
По его словам, рассматривать этот процесс в контексте геополитических изменений не следует.
Депутат фракции «Армения» Армен Геворкян выразил удивление: «Получается, мы принимаем закон, но не стремимся к членству? Тогда зачем нам этот закон?»
В ответ Паруйр Ованнисян разъяснил: «Мы начинаем процесс вступления, но это не означает подачу заявки. Именно это я имею в виду».
Председатель комиссии Арман Ехоян уточнил: «Когда процесс начинается, на определенном этапе он предполагает подачу заявки. Не сейчас, может, через год. Но сам закон касается членства, а заявке должны предшествовать определенные действия».
Замминистра согласился с этим разъяснением.
Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции рассматривает данный законопроект, представленный в парламент в качестве гражданской инициативы. Документ собрал более 50 000 подписей граждан, затем был одобрен правительством и вынесен на обсуждение парламента. В предыдущей сессии законопроект уже прошел первое чтение и был одобрен.