ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ, «Եվրաքվե» նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը հայտնել է, որ Եվրոպայից արդեն արձագանքներ են ստացվել։
«Ոչ միայն այս երկու շաբաթվա ընթացքում, այլև հանձնաժողովի առաջին նիստից մինչև ԱԺ լսումներ ընկած ժամանակահատվածում մենք արդեն ունենք արձագանքներ Եվրոպայից. ոչ միայն քաղաքական մակարդակով արձագանքներ, այլև այնպիսի ծրագրեր, որոնք ներկայացված եղել են դրամաշնորհի համար ՀՀ տարբեր կառույցների կողմից, որոնք ժամանակին մերժված են եղել, իրենց իսկ նախաձեռնությամբ առաջարկություն է եղել նորից ներկայացնել այդ ծրագրերը՝ ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելուն ուղղված»,- նշել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա խոսքով՝ արձագանքները չեն սահմանափակվել միայն այս ուղղությամբ։
«Բացի դրանից՝ նաև եղել է Բալթիկ երկրների համաժողովը, որտեղ քաղաքական բազմաթիվ ուղերձներ են եղել, մեսիջներ, առաջարկներ»,–ասել է Զեյնալյանը։
Պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի հարցին, թե արդյոք եվրոպական պաշտոնական կառույցների կողմից կա՞ ֆորմալ արտահայտված ցանկություն՝ սկսելու անդամակցության գործընթաց այս օրենքի ընդունումից հետո, Զեյնալյանը նշել է, որ այս քննարկումների ընթացքում ավելի է ամրապնդվել այն համոզմունքը, որ Հայաստանի եվրաինտեգրումը կնպաստի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը։
«Պետական անվտանգությունը բազմաբաղադրիչ է, և ռազմական բաղադրիչն անվտանգության բաղադրիչներից միայն մեկն է: Այստեղ շատ այլ բաղադրիչներ կան, և, մեր համոզմամբ, Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը եվրոպական կառույցների ժողովրդավարական ինստիտուտներն են առաջին հերթին, և հավաքական Արևմուտքի ժողովրդավարական ինստիտուտները, որոնք նաև ապահովում են իրենց ժողովուրդների ազատությունն ու իրավունքները։
Մեր նպատակը, նաև պետության գոյության իմաստն ու նպատակը մարդու իրավունքների, ազատությունների երաշխավորումն ապահովելն ու պաշտպանելն է, ինչը չկա որևէ այլ կառույցում, որին անդամակցում է ՀՀ-ն՝ բացառությամբ Եվրոպայի խորհրդի և այն կառույցի, որին մենք ձգտում ենք անդամակցել՝ ԵՄ-ի»,- ընդգծել է Զեյնալյանը։
Հայաստանի խորհրդարանը արդեն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու նախագիծը, որը ներկայացվել էր «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից։ Նախաձեռնությունը նախագիծը քննարկման ներկայացնելու համար նախաձեռնել էր ստորագրահավաք՝ հավաքելով 60 հազար ստորագրություն՝ անհրաժեշտ 50 հազարի փոխարեն։ Առաջին ընթերցմամբ նախագծին կողմ է քվեարկել 63, դեմ՝ 7 պատգամավոր։

Во время второго чтения законопроекта «О начале процесса вступления Армении в Европейский Союз» на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Артак Зейналян, полномочный представитель инициативы «Евровыбор», заявил, что уже поступили отклики из Европы.
«Не только за последние две недели, но и с момента первого заседания комиссии до парламентских слушаний мы получили отклики из Европы. Это не только политические заявления, но и конкретные программы. Некоторые проекты, ранее отклоненные при подаче на грантовое финансирование, теперь получили рекомендацию на повторное представление. Это часть процесса приведения законодательства Армении в соответствие с европейскими стандартами», – сообщил он, передает 1lurer.am .
По словам Зейналяна, отклики не ограничиваются только этим направлением.
«Кроме того, состоялась конференция стран Балтии, на которой прозвучали различные политические месседжи, предложения и обсуждения», – добавил он.
На вопрос депутата Армена Геворкяна, выражали ли официальные европейские структуры желание начать процесс членства после принятия закона, Зейналян отметил, что обсуждения лишь укрепили убежденность в том, что евроинтеграция Армении приведет к повышению уровня безопасности.
«Государственная безопасность многокомпонентна, и военный аспект – лишь одна из ее частей. Здесь есть множество других факторов, и, по нашему убеждению, гарантами безопасности Армении являются демократические институты европейских структур и коллективного Запада. Эти институты обеспечивают свободу и права своих граждан.
Наша цель, как и смысл существования государства, – гарантировать и защищать права и свободы человека. Это единственная структура, кроме Совета Европы, к которой стремится присоединиться Армения», – подчеркнул Зейналян.
Парламент Армении уже принял законопроект о начале процесса вступления в ЕС в первом чтении. Он был инициирован гражданским движением «Евроголос», собравшим 60 000 подписей, что превысило требуемый порог в 50 000. В первом чтении проект поддержали 63 депутата, 7 проголосовали против.