4 Մարտ 2025 - 09:00 AMT
Մարտի 3-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում անցկացվել է ՀՀ դիվանագետի օրվան նվիրված միջոցառում, որին մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Միրզոյանը մի քանի դիվանագետի պարգևատրել է ՀՀ ԱԳՆ 2-րդ աստիճանի պատվո մեդալով՝ գնահատելով նրանց ներդրումը և ծառայությունը դիվանագիտության ոլորտում։
Իր ելույթում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևորել է դիվանագիտական ծառայության դերը, ընդգծելով դիվանագետների անձնվեր աշխատանքը հատկապես ներկայիս բարդ աշխարհաքաղաքական իրողությունների պայմաններում։ Նախարարը շնորհավորել է ՀՀ բոլոր դիվանագետներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց և նրանց ընտանիքներին հաջողություն։
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Տոնական միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել նոր դիվանագետների երդման արարողությունը, որից հետո ՀՀ վարչապետը նրանց հանձնել է դիվանագետի վկայականներ։

3 марта в Министерстве иностранных дел Армении состоялось мероприятие, посвященное Дню дипломата, в котором приняли участие премьер-министр Никол Пашинян и вице-премьер Мгер Григорян.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян вручил нескольким дипломатам медаль Почета II степени МИД Армении, отметив их вклад и заслуги в сфере дипломатии.
В своей речи Мирзоян подчеркнул значимость дипломатической службы и отметил самоотверженную работу дипломатов, особенно в условиях сложной геополитической ситуации. Он поздравил всех армянских дипломатов с профессиональным праздником и пожелал им и их семьям успехов.
С речью на мероприятии выступил также премьер-министр Никол Пашинян. В рамках торжества прошла церемония присяги новых дипломатов, после чего глава правительства вручил им дипломатыческие удостоверения.