Հայաստանում իրականացված մանկական ճարպակալման համաճարակաբանական հսկողության (COSI) հետազոտության տվյալներով՝ ավելորդ քաշ (ներառյալ ճարպակալում) ունեցող 7-8 տարեկան երեխաների թիվը կազմել է 27.7%։ Միևնույն ժամանակ, STEPS և Առողջապահության համակարգի գործունեության գնահատման հետազոտությունների համաձայն, ավելորդ քաշի և ճարպակալման տարածվածությունը կազմում է մոտ 50%, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Աշխարհում յուրաքանչյուր ութերորդ մարդը տառապում է ավելորդ քաշից։ Վերջին 30 տարում ավելորդ քաշի ցուցանիշները զգալիորեն աճել են․ մեծահասակների շրջանում այն կրկնապատկվել է, իսկ պատանիների շրջանում՝ քառապատկվել։
Ավելորդ քաշն ու ճարպակալումը զգալիորեն մեծացնում են ոչ վարակիչ հիվանդությունների առաջացման հավանականությունը, այդ թվում՝ սրտանոթային հիվանդությունների, շաքարային դիաբետի, քաղցկեղի, նյարդաբանական խանգարումների, քրոնիկական շնչառական հիվանդությունների և մարսողական համակարգի խնդիրների։
Քաշի ավելացումը հիմնականում առաջանում է էներգիայի ընդունման և ծախսման միջև անհավասարակշռության պատճառով։ Այն կարող է պայմանավորված լինել մի շարք գործոններով՝ ժառանգական, հորմոնալ, սննդակարգային, ֆիզիկական թերակտիվության, հոգեբանական և սոցիալական պայմաններով։
Մանկության և պատանեկության շրջանում ավելորդ քաշը ոչ միայն բացասաբար է անդրադառնում առողջության վրա, այլև մեծացնում է երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետի և սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման հավանականությունը հետագա կյանքում։ Բացի այդ, այն կարող է առաջացնել հոգեբանական խնդիրներ, խտրական վերաբերմունք և ազդել կյանքի որակի վրա։
Ավելորդ քաշից խուսափելու համար անհրաժեշտ է. բարձրացնել ֆիզիկական ակտիվությունը, նվազեցնել բարձր կալորիականությամբ, տրանսճարպեր, աղ, շաքար պարունակող սննդամթերքի և ըմպելիքների օգտագործումը, նախապատվությունը տալ առողջ սննդին՝ մրգերին, բանջարեղենին, լոբազգիներին, ամբողջական հացահատիկներին և ընկուզեղենին, խուսափել ծխախոտից և ալկոհոլից, պահպանել հղիության ընթացքում քաշի նորմալ ավելացման ցուցանիշները, նորածիններին առաջին վեց ամիսներին բացառապես կրծքով կերակրել, վերահսկել երեխաների սննդակարգն ու ֆիզիկական ակտիվությունը։
Ճարպակալման կանխարգելումը ՀՀ առողջապահության նախարարության առաջնահերթություններից մեկն է։ Այս նպատակով իրականացվում են առողջ ապրելակերպի խթանման արշավներ, որոնք ներառում են ինչպես առողջ սննդակարգի, այնպես էլ ֆիզիկական ակտիվության խրախուսման միջոցառումներ։

An epidemiological study on childhood obesity (COSI) in Armenia found that 27.7% of children aged 7-8 are overweight or obese. Additionally, the STEPS and Health System Performance studies indicate that the prevalence of overweight and obesity in the country is approximately 50%, according to the Ministry of Health.
Globally, one in eight people suffers from excess weight. Over the past 30 years, overweight rates have significantly increased—doubling among adults and quadrupling among adolescents.
Being overweight or obese greatly raises the risk of non-communicable diseases, including cardiovascular diseases, diabetes, cancer, neurological disorders, chronic respiratory conditions, and digestive system problems.
Weight gain mainly results from an imbalance between energy intake and expenditure. Various factors contribute to obesity, including genetic, hormonal, dietary, physical inactivity, psychological, and social influences.
Excess weight during childhood and adolescence not only negatively impacts health but also increases the likelihood of developing type 2 diabetes and cardiovascular diseases later in life. It can also lead to psychological issues, discrimination, and a reduced quality of life.
To prevent obesity, experts recommend increasing physical activity, reducing the intake of high-calorie foods, trans fats, salt, and sugar, and prioritizing a healthy diet rich in fruits, vegetables, legumes, whole grains, and nuts. Avoiding smoking and alcohol, maintaining a healthy weight during pregnancy, exclusively breastfeeding infants for the first six months, and monitoring children's diet and activity levels are also essential.
Preventing obesity is a priority for Armenia’s Ministry of Health. To address this issue, public awareness campaigns promote healthy lifestyles, focusing on both proper nutrition and physical activity.