Հայաստանում իրականացված մանկական ճարպակալման համաճարակաբանական հսկողության (COSI) հետազոտության տվյալներով՝ ավելորդ քաշ (ներառյալ ճարպակալում) ունեցող 7-8 տարեկան երեխաների թիվը կազմել է 27.7%։ Միևնույն ժամանակ, STEPS և Առողջապահության համակարգի գործունեության գնահատման հետազոտությունների համաձայն, ավելորդ քաշի և ճարպակալման տարածվածությունը կազմում է մոտ 50%, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Աշխարհում յուրաքանչյուր ութերորդ մարդը տառապում է ավելորդ քաշից։ Վերջին 30 տարում ավելորդ քաշի ցուցանիշները զգալիորեն աճել են․ մեծահասակների շրջանում այն կրկնապատկվել է, իսկ պատանիների շրջանում՝ քառապատկվել։
Ավելորդ քաշն ու ճարպակալումը զգալիորեն մեծացնում են ոչ վարակիչ հիվանդությունների առաջացման հավանականությունը, այդ թվում՝ սրտանոթային հիվանդությունների, շաքարային դիաբետի, քաղցկեղի, նյարդաբանական խանգարումների, քրոնիկական շնչառական հիվանդությունների և մարսողական համակարգի խնդիրների։
Քաշի ավելացումը հիմնականում առաջանում է էներգիայի ընդունման և ծախսման միջև անհավասարակշռության պատճառով։ Այն կարող է պայմանավորված լինել մի շարք գործոններով՝ ժառանգական, հորմոնալ, սննդակարգային, ֆիզիկական թերակտիվության, հոգեբանական և սոցիալական պայմաններով։
Մանկության և պատանեկության շրջանում ավելորդ քաշը ոչ միայն բացասաբար է անդրադառնում առողջության վրա, այլև մեծացնում է երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետի և սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման հավանականությունը հետագա կյանքում։ Բացի այդ, այն կարող է առաջացնել հոգեբանական խնդիրներ, խտրական վերաբերմունք և ազդել կյանքի որակի վրա։
Ավելորդ քաշից խուսափելու համար անհրաժեշտ է. բարձրացնել ֆիզիկական ակտիվությունը, նվազեցնել բարձր կալորիականությամբ, տրանսճարպեր, աղ, շաքար պարունակող սննդամթերքի և ըմպելիքների օգտագործումը, նախապատվությունը տալ առողջ սննդին՝ մրգերին, բանջարեղենին, լոբազգիներին, ամբողջական հացահատիկներին և ընկուզեղենին, խուսափել ծխախոտից և ալկոհոլից, պահպանել հղիության ընթացքում քաշի նորմալ ավելացման ցուցանիշները, նորածիններին առաջին վեց ամիսներին բացառապես կրծքով կերակրել, վերահսկել երեխաների սննդակարգն ու ֆիզիկական ակտիվությունը։
Ճարպակալման կանխարգելումը ՀՀ առողջապահության նախարարության առաջնահերթություններից մեկն է։ Այս նպատակով իրականացվում են առողջ ապրելակերպի խթանման արշավներ, որոնք ներառում են ինչպես առողջ սննդակարգի, այնպես էլ ֆիզիկական ակտիվության խրախուսման միջոցառումներ։

4 Март 2025 - 10:40 AMT
Согласно эпидемиологическому исследованию (COSI) детского ожирения в Армении, 27,7% детей 7-8 лет имеют избыточный вес или ожирение. Кроме того, исследования STEPS и оценки работы системы здравоохранения показывают, что распространенность избыточного веса и ожирения в стране составляет около 50%, сообщает Министерство здравоохранения.
В мире каждый восьмой человек страдает от избыточного веса. За последние 30 лет показатели ожирения резко выросли: среди взрослых они удвоились, а среди подростков увеличились в четыре раза.
Лишний вес и ожирение значительно повышают риск развития неинфекционных заболеваний, включая сердечно-сосудистые патологии, диабет, рак, неврологические нарушения, хронические респираторные заболевания и проблемы с пищеварением.
Основная причина набора веса – дисбаланс между потребляемой и расходуемой энергией. На ожирение могут влиять различные факторы: генетические, гормональные, пищевые привычки, низкая физическая активность, психологические и социальные условия.
Избыточный вес в детстве и подростковом возрасте не только негативно влияет на здоровье, но и повышает вероятность развития диабета второго типа и сердечно-сосудистых заболеваний в будущем. Кроме того, он может вызывать психологические проблемы, дискриминацию и ухудшение качества жизни.
Для профилактики ожирения необходимо увеличить физическую активность, сократить употребление калорийной пищи, трансжиров, соли и сахара, а также отдавать предпочтение здоровому питанию: овощам, фруктам, бобовым, цельнозерновым продуктам и орехам. Также важно отказаться от курения и алкоголя, контролировать прибавку в весе во время беременности, в первые шесть месяцев жизни кормить младенцев исключительно грудным молоком и следить за питанием и активностью детей.
Профилактика ожирения является одним из приоритетов Министерства здравоохранения Армении. В рамках борьбы с проблемой проводятся информационные кампании, направленные на популяризацию здорового образа жизни, включая правильное питание и физическую активность.