4 Մարտ 2025 - 11:12 AMT
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի փաստաբան Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին ակտիվորեն մասնակցել Բաքվի բանտերում պահվող գերիների ազատման գործընթացին՝ ներկայացնելով կոնկրետ քայլերի ցանկ, որոնք կարող է ձեռնարկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաստաբանը նշել է, որ առաջնային քայլերից պետք է լինի գերիների ազատ արձակման հարցը պետական օրակարգում առաջնահերթություն դարձնելը, մամուլի ասուլիս հրավիրելը և առաջատար միջազգային պարբերականներում հոդված հրապարակելը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բացի այդ, նա կարևորել է գերիների ընտանիքների հետ հանդիպումների անցկացումը, ինչպես նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ) և ԵԱՀԿ-ին դիմելու անհրաժեշտությունը՝ Բաքվում ընթացող «դատարաններին» դիտորդներ ուղարկելու խնդրանքով։
Գենսերի առաջարկած հաջորդ քայլերից մեկը դաշնակից երկրներին դիմելն է, հատկապես այն երկրներին, որոնց դեսպանատները ներկայացված են Բաքվում։ Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է նրանց ներկայացուցիչներին ուղարկել «դատարաններ», իսկ Բաքվին կոչ անել թույլատրել հայ դիտորդների ներկայությունը դատավարություններին։
Փաստաբանը նաև կարևորել է ԱՄՆ ղեկավարությանը դիմելու հարցը՝ առաջարկելով կապ հաստատել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի, ինչպես նաև Ֆրանսիայի և Եվրոպական միության առաջնորդների հետ։
Գենսերը նշել է, որ Հայաստանը պետք է շարունակի դատական գործընթացները ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանում և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ)՝ միաժամանակ Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) դատախազից պահանջելով հետաքննություն սկսել Արցախի 120,000 հայ քրիստոնյաների` Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան բռնի տեղահանման գործով։
Հայաստանը կարող էր կոչ անել համաշխարհային կրոնական կազմակերպություններին` աջակցել հայ քրիստոնյաներին հալածելու խնդրի լուծմանը։
Վերջին կետում փաստաբանը նշել է, որ անհրաժեշտ է նաև դիմել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին՝ ընդգծելով նրանց դերը խնդրի լուծման գործում։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր հերթին ասել է, որ եթե գերիների վերադարձի հարցով հրապարակային, տեսանելի քայլեր ձեռնարկվեն, ապա դա կարող է վնասել գործընթացին, գրում է Aysor.am-ը։
«Որևիցե մեկի մոտ կասկած թող չլինի, որ որևիցե մի ռազմագերի, որը հիմա Բաքվի դատարնում ձևական դատավարության ընթացքում ամբաստանյալ է հանդիսանում, մեզ համար համարվում է անցանկալի անձ, նրանք մեր հայրենակիցներն են ու իրենց վերադարձի հետ կապված բոլոր քայլերը արվել են ու արվելու են։ Ուղղակի հիմա դատավարության աղմուկը բարձր է, բոլորը շուտափույթ լուծումներ են ուզում, որն այս փուլում, հաշվի առնելով, թե ովքեր են դատավարությունն իրականացնում, շատ դժվար է լինելու։ Բայց դա չի նշանակում, որ փորձերն ու աշխատանքներն այդ ուղղությամբ չեն շարունակվելու»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, թե մարդիկ մոռանում են, որ 150-ից ավելի հաստատված գերի է եղել, հիմա մնացել է հաստատված 23 հոգի, որոնցից «11-ը կամ 12-ը Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներն են»։
Սիմոնյանը նաև ասել է, որ ամեն ինչ պետք է արվի, որ Ռուբեն Վարդանյանը վերադառնա, «եթե նույնիսկ ինքն ինչ-որ տեղից գործուղվել է», հայտնում է Aysor.am-ը։

4 Март 2025 - 11:22 AMT
В недавнем заявлении Джаред Генсер, юридический советник семьи бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, призвал правительство Армении предпринять активные меры для освобождения пленных, удерживаемых в Баку. Он изложил несколько конкретных действий, которые премьер-министр Никол Пашинян мог бы предпринять для решения этой проблемы.
Генсер подчеркнул, что правительство должно придать приоритет вопросу освобождения пленных в своей национальной повестке дня. Он предложил организовать пресс-конференции и публиковать статьи в ведущих международных СМИ, чтобы привлечь внимание мировой общественности к положению пленных. Кроме того, он рекомендовал проводить встречи с семьями пленных и обратиться к международным организациям, таким как Международный комитет Красного Креста (МККК) и Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), с призывом направить наблюдателей на продолжающиеся "суды" в Баку.
Еще одним ключевым шагом, предложенным Генсером, является обращение к союзным странам, особенно тем, чьи посольства представлены в Баку, с просьбой направить своих представителей на эти "суды" и выступить за присутствие армянских наблюдателей на процессе.
Адвокат также подчеркнул важность взаимодействия с руководством США, предложив прямое общение с президентом Дональдом Трампом, госсекретарем Марко Рубио, а также с лидерами Франции и Европейского Союза.
Кроме того, Генсер отметил необходимость продолжения Арменией судебных процессов в Международном суде ООН и Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ). Он также призвал прокурора Международного уголовного суда (МУС) начать расследование насильственного перемещения 120 000 армянских христиан из Нагорного Карабаха в Армению.
Он предложил, чтобы Армения обратилась к мировым религиозным организациям с просьбой поддержать армянских христиан, подвергающихся преследованиям.
Наконец, Генсер отметил важность обращения к Генеральному секретарю ООН и Верховному комиссару ООН по правам человека, подчеркнув их роль в решении этой проблемы.
В ответ председатель Национального собрания Армении Ален Симонян предупредил, что любые публичные или видимые действия в отношении возвращения пленных могут потенциально нанести ущерб процессу. Он заверил, что все необходимые шаги были предприняты и будут продолжаться для обеспечения возвращения соотечественников, которые в настоящее время проходят формальные судебные процессы в Баку. Симонян признал повышенное внимание общественности и желание быстрого решения, но отметил сложность ситуации, учитывая характер продолжающихся судебных процессов. Он подчеркнул, что усилия и работа в этом направлении продолжаются.
Симонян также напомнил, что, хотя более 150 подтвержденных пленных были возвращены, 23 человека остаются в плену, включая 11 или 12 бывших лидеров Нагорного Карабаха.
Что касается Рубена Варданяна, Симонян заявил, что должны быть приложены все усилия для обеспечения его возвращения, независимо от любых внешних связей, которые у него могли быть.