4 Մարտ 2025 - 11:29 AMT
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է, որ չնայած որոշակի լարվածության, որևէ առիթ կամ պատճառ էսկալացիայի համար չկա։
«Մենք միշտ պետք է ամեն ինչ անենք, որ նման առիթ ու պատճառ չլինի»,- ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը երբևէ տարածքային պահանջներ չի ունեցել և խստորեն հետևում է իր ստանձնած պարտավորություններին ու համաձայնագրերին:
«Էսկալացիայի վտանգ կա, բայց էսկալացիայի առիթ ու պատճառ, կարծում եմ, չկա և պետք է չլինի»,- հավելել է ԱԺ նախագահը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հոդվածում ևս անդրադարձել է թեմային՝ նշելով, որ Ադրբեջանը հաճախ շահարկում և էսկալացիայի ենթարկում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հարցը։

4 Март 2025 - 12:11 AMT
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян в беседе с журналистами отметил, что, несмотря на существующую напряженность, поводов для эскалации нет.
«Мы всегда должны делать все возможное, чтобы не было ни причин, ни поводов для подобных событий», — сказал он, сообщает «Арменпресс».
Симонян подчеркнул, что Армения никогда не выдвигала территориальных претензий и строго соблюдает взятые на себя обязательства и соглашения.
«Риск эскалации есть, но, на мой взгляд, нет ни причин, ни поводов для нее, и их не должно быть», — добавил он.
Премьер-министр Никол Пашинян также затронул эту тему в своей статье, отметив, что Азербайджан часто спекулирует на вопросе региональных коммуникаций и использует его для эскалации ситуации.