25 Մայիս 2009 - 16:33 AMT
Ապո Թորոսյանի «Մորգենթաուի պատմությունը» փաստագրական ֆիլմը ներկայացվելու է Արլինգթոնում Ցեղասպանության միջազգային ասոցիացիայի կրթաթոշակառուների համագումարի ժամանակ: Ֆիլմը ստեղծվել է «Արվեստի եւ ցեղասպանության հարցերով կլոր սեղան 2009» ծրագրի շրջանակներում, ցուցադրությունը տեղի կունենահունիսի 8-ին:
«Մորգենթաուի պատմությունը» նվիրված է Հենրի Մորգենթաուի գործունեությանը, որը 1913-1916 թթ ներկայացնում էր ԱՄՆ-ը Օսմանյան կայսրությունում եւ Անտանտայի երկրներում: Նա հատուկ ուշադրություն է դարձրել քրիստոնեական ավանդույթների եւ հայերի պաշտպանությանը, ինչպես նաեւ բանակցություններ է վարել թուրքական կառավարության հետ` կոչ անելով դադարեցենել երկրի խաղաղ քաղաքացիների զանգվածային սպանությունները: 1923-ին նրա ջանքերի շնորհիվ հաջողվել է փրկել հազարավոր հայերի, հույների, ասորացիների կյանքեր: Ապո Թորոսյանի ֆիլմը հիմնված է դիվանագետի հետնորդների հիշողությունների վրա:
Համագումարի շրջանակներում տեղի կունենա ռեժիսորի մեկ այլ ֆիլմի` «Ձայնի» ցուցադրությունը, որը հիմնված է Իզմիրի նախկին բնակիչների հիշողությունների վրա, որոնք փրկվել են Հայոց ցեղասպանությունից հետո:
Դերասան եւ ռեժիսոր Ապո Թորոսյանը ծնվել է Թուրքիայում, որտեղ ապրել է իր կյանքի առաջին 26 տարիները: Հայոց ցեղասպանությունից հետո կենդանի մնացած երկրորդ սերնդի ներկայացուցիչը չի կարող վերադառնալ հայրենիք իր ֆիլմերի պատճառով, որտեղ նա խոսում է 1915-ի դեպքերի մասին, որոնք ժխտվում են Թուրքիայի կառավարության կողմից: Ռեժիսորը նախատեսում է իր ֆիլմերն ուղարկել Թուրքիա, որտեղ դրանք կթարգմանվեն թուրքերեն եւ կներկայացվեն հանրությանը:

25 Май 2009 - 16:33 AMT
Документальный фильм Апо Торосяна “История Моргентау” будет представлен на конференции стипендиатов Международной ассоциации геноцида в Арлингтоне. Фильм был создан в рамках программы “Круглый стол по вопросам искусства и геноцида 2009”, показ ленты состоится 8 июня.
«История Моргентау» посвящена деятельности посла Генри Моргентау, представлявшего в 1913–16 гг. США в Османской империи и страны Антанты. Он уделял особое внимание защите христианских миссий и армян, а также вел переговоры с турецким правительством, призывая последнее прекратить массовые убийства мирных граждан страны. В 1923 году благодаря его усилиям удалось спасти жизни тысячи армян, греков и ассирийцев. Фильм Апо Торосяна основан на воспоминаниях потомков дипломата.
В рамках конференции пройдет также показ другого фильма режиссера – «Голоса», основанного на воспоминаниях бывших жителей Измира, уцелевших после Геноцида армян.
Актер и режиссер Апо Торосян родился в Турции, где прожил первые 26 лет своей жизни. Представитель второго поколения выживших после Геноцида армян, Апо не может вернуться на родину из-за своих фильмов, в которых он говорит о событиях 1915 года, отрицаемых правительством Турции. Режиссер планирует послать свои фильмы в Турцию, где они будут переведены на турецкий язык и показаны общественности.