5 Մարտ 2025 - 14:33 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով Բաքվի դատավարությունից բռնության հետքերով կադրերի վերաբերյալ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի հարցին, հայտարարել է, որ տեղի է ունենում արգելված ներգործություն և դա անընդունելի է:
Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմը հստակ գնահատական է տվել Բաքվում ընթացող դատավարություններին՝ նշելով, որ կան տեղեկություններ արգելված մեթոդների և խոշտանգումների կիրառման վերաբերյալ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Վարչապետի խոսքով՝ այս փաստերն արդեն ակնհայտ են դարձել, իսկ Հայաստանի ԱԳՆ-ն իր հերթին ներկայացրել է հստակ դիրքորոշում։ Նա շեշտել է, որ կառավարությունը շարունակելու է ջանքեր գործադրել այս խնդիրը բարձրաձայնելու և համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ։
«Էլի ասում եմ, որ, տեսեք, միշտ նման իրավիճակներում, երբ խոսքը գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց մասին է, բնականաբար, հարց է հնչում՝ ի՞նչ է անում մեր դիվանագիտությունը: Մեր դիվանագիտությունն անում է այն, ինչ հնարավոր է, և ուզում եմ ընդգծել, որ մեր դիվանագիտությունն առաջնորդվում է առաջին հերթին չվնասելու սկզբունքով:
Բնական հարց է ծագում՝ որտե՞ղ են այդ դիվանագիտական ջանքերը, ինչո՞ւ չեն երևում դրանք, ես, ի պատասխան այդ հարցի, միշտ բերում եմ 2023 թվականի դեկտեմբերի օրինակը, երբ մեր գերեվարված 32 հայրենակիցները վերադարձան ՀՀ և մինչև պաշտոնական հայտարարության վերջին վայրկյանը մենք երբեք չենք ասել կամ որևէ մանրամասն չենք բացահայտել, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ համոզված ենք եղել, որ նման մանրամասների բացահայտումը կզրոյացնի նախկինում գործադրված ջանքերը և դրանց արդյունավետ լինելու հավանականությունը»,–ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմի գնահատականն ավելի քան հստակ է. կիրառվում են արգելված մեթոդներ, այդ թվում՝ ֆիզիկական և հոգեբանական ճնշումներ, ինչպես նաև որոշ այլ արգելված միջոցներ։
«Մեր գնահատականը հստակ է, որ արգելված միջոցներով, այդ թվում՝ ֆիզիկական, հոգեբանական ճնշման գործիքներով, մեր ունեցած որոշ տեղեկություններով՝ այլ արգելված միջոցներով տեղի է ունենում արգելված ներգործություն, և դա, բնականաբար, անընդունելի է մեզ համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на сессии вопросов и ответов правительства в парламенте, ответил на вопрос депутата Гегама Назаряна о кадрах с признаками насилия во время судебных процессов в Баку. Он заявил, что происходит запрещённое воздействие, и это неприемлемо.
Он подчеркнул, что армянская сторона дала чёткую оценку судебным процессам в Баку, отметив, что есть сведения о применении запрещённых методов и пыток, сообщает 1lurer.am .
По словам премьер-министра, эти факты уже очевидны, а МИД Армении представил свою чёткую позицию. Он отметил, что правительство продолжит прилагать усилия для привлечения внимания к этой проблеме и принятия необходимых мер.
«Я повторяю: в подобных ситуациях, когда речь идёт о пленных, заложниках или других задержанных лицах, естественно возникает вопрос — что делает наша дипломатия? Наша дипломатия делает всё возможное, и хочу подчеркнуть, что она руководствуется в первую очередь принципом "не навреди".
Часто задают вопрос, где эти дипломатические усилия и почему их не видно? В ответ я всегда привожу пример декабря 2023 года, когда были возвращены 32 наших соотечественника. До последней секунды официального заявления мы никогда не раскрывали никаких подробностей, в том числе потому, что были уверены: разглашение информации сведёт на нет все предпринятые ранее усилия и снизит их эффективность», — сказал он.
Пашинян отметил, что позиция Армении предельно ясна: применяются запрещённые методы, включая физическое и психологическое давление, а также другие незаконные способы.
«Наша оценка чёткая: с применением запрещённых методов, в том числе физического и психологического давления, а по имеющимся у нас данным, и других незаконных способов, осуществляется запрещённое воздействие. Это, естественно, для нас неприемлемо», — заявил Пашинян.
МИД Армении распространил заявление, в котором подчеркнул, что продолжает привлекать внимание международных партнёров к вопросу освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане. Министерство также осудило инсценированные судебные процессы, сопровождающиеся грубыми процессуальными нарушениями и очевидными признаками пыток.
Правозащитник Сирануш Сааакян сообщила, что фотографии бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна свидетельствуют о наличии видимых повреждений на его теле. Варданян уже неделю держит голодовку. Во время последнего судебного заседания его состояние резко ухудшилось, а на фотографиях из зала суда были заметны следы побоев на его лице. Несмотря на это, суд обязал его присутствовать на заседании. Международный адвокат Варданяна накануне раскрыл подробности о его здоровье, отметив, что его жизни угрожает серьёзная опасность.