Սոցիալիստ երիտասարդության միջազգային միությունը՝ IUSY-ն, միջազգային հանրությանը հորդորել է պահանջել Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների ու պատանդների անհապաղ ազատ արձակումը։
«Հունվարի 17-ից ի վեր Ադրբեջանի Բաքու քաղաքում շարունակվում են կեղծ դատավարություններ՝ ուղղված 16 հայ պատանդների դեմ, որոնց թվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրաստիճան քաղաքական և զինվորական ղեկավարներ:
Նրանց դեմ առաջադրված մեղադրանքները՝ սկսած ահաբեկչությունից մինչև ապօրինի զինված խմբավորումների ձևավորում, անհիմն են և քաղաքականապես ուղղորդված: Այս կեղծ դատավարությունները հերթական անգամ կոպտորեն խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը և հանդիսանում են հաշվարկված փորձ՝ ջնջելու Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի պատմական և քաղաքական ինքնությունը:
Մոտ 17 ամիս այս անձինք ապօրինի պահվում են կալանքի տակ՝ 2023 թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի դաժան ռազմական արշավից հետո, որի հետևանքով ավելի քան 120,000 էթնիկ հայեր հարկադրաբար տեղահանվել են Արցախից/Լեռնային Ղարաբաղից: Նրանց շարունակական կալանքը, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության նկատմամբ սպառնալիքները կազմում են մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի ծանր խախտում»,–ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՀՅԴ–ն։
IUSY-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանը, Եվրոպական միությանը և առնչակից բոլոր շահագրգիռ կողմերին, անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել, մասնավորապես՝
- Պահանջել Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղաքական բանտարկյալների և պատանդների անմիջական ազատ արձակում։
- Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել պատերազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների համար՝ միջազգային իրավական մեխանիզմների միջոցով։
- Պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի քաղաքական և զինվորական ղեկավարության նկատմամբ։
- Ապահովել Արցախի բնիկ հայ բնակչության՝ իրենց հայրենիք հավաքականորեն վերադառնալու իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքների ներքո և համաձայն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի։
- Պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից՝ պահպանելով նրա միջազգային ճանաչված սահմանները։
IUSY-ն շարունակում է պաշտպանել Արցախի բնիկ հայ բնակչության անքակտելի իրավունքները, նրանց ինքնորոշման իրավունքը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը։
Որպես միջազգային կազմակերպություն, որը հանձն է առել պաշտպանել բոլոր ժողովուրդների ազատությունը, ինքնիշխանությունը և արժանապատվությունը, մենք կշարունակենք մեր առաքելությունը՝ պաշտպանելով ճնշված ազգերի և նրանց հիմնարար իրավունքները»։
IUSY-ն համարվում է սոցիալիստական, սոցիալ-դեմոկրատական և աշխատավորական երիտասարդական միությունների խոշորագույն միջազգային կառույցներից մեկը։ 1907 թվականին հիմնադրված այս կազմակերպությունն այժմ ներկայացնում է 163 անդամ կազմակերպություններ 110 երկրներում՝ նպաստելով երիտասարդության ներգրավվածությանը, ակտիվիզմին, կրթական ծրագրերին ու գլոբալ շահերի պաշտպանությանը։ ՀՅԴ երիտասարդականը IUSY-ի լիիրավ անդամ է։

Международный союз социалистической молодежи (IUSY) призвал мировое сообщество потребовать немедленного освобождения всех армянских политзаключенных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
«С 17 января в Баку, Азербайджан, продолжаются показательные судебные процессы против 16 армянских заложников, среди которых – высокопоставленные политические и военные лидеры Республики Арцах/Нагорный Карабах.
Предъявленные им обвинения, от терроризма до создания незаконных вооруженных формирований, являются безосновательными и политически мотивированными. Эти сфабрикованные судебные процессы грубо нарушают нормы международного гуманитарного права и представляют собой целенаправленную попытку стереть историческую и политическую идентичность армянского народа Арцаха/Нагорного Карабаха.
Уже около 17 месяцев эти люди незаконно находятся в заключении после жестокой военной кампании Азербайджана в сентябре 2023 года, в результате которой более 120 000 этнических армян были вынуждены покинуть Арцах/Нагорный Карабах. Их продолжающееся заключение, а также угрозы Азербайджана суверенитету Армении являются грубым нарушением прав человека и международного права», – говорится в заявлении, опубликованном Армянской революционной федерацией (АРФ).
IUSY призывает международное сообщество, включая Организацию Объединенных Наций, Европейский союз и все заинтересованные стороны, принять немедленные меры, а именно:
- Потребовать немедленного освобождения всех армянских политзаключенных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
- Привлечь Азербайджан к ответственности за военные преступления и продолжающиеся нарушения прав человека через международные правовые механизмы.
- Ввести санкции против авторитарного политического и военного руководства Азербайджана.
- Обеспечить коллективное право коренного армянского населения Арцаха на возвращение в свою родину под международными гарантиями и в соответствии с основополагающим правом на самоопределение.
- Потребовать вывода вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Республики Армения, с соблюдением ее международно признанных границ.
IUSY подтверждает свою приверженность защите неотъемлемых прав коренного армянского населения Арцаха, их права на самоопределение и процессу международного признания Республики Нагорный Карабах.
«Как международная организация, взявшая на себя миссию защищать свободу, суверенитет и достоинство всех народов, мы продолжим нашу борьбу за права угнетенных наций и их фундаментальные свободы».
IUSY является одной из крупнейших международных организаций социалистических, социал-демократических и рабочих молодежных союзов. Основанная в 1907 году, она сегодня объединяет 163 организации-члена из 110 стран, содействуя вовлечению молодежи, активизму, образовательным программам и глобальной адвокации. Молодежное крыло АРФ является полноправным членом IUSY.