Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը փետրվարի 20–ին բելառուսական կողմին դիմել է պաշտոնական նոտայով ՝ կապված բլոգեր Բելլա Բաբախանյանի գործի հետ, որը Բելառուսում ազատազրկվել էր։ Երեք օր անց ստացված պատասխանում նշված էր, որ նա 15 օրով ազատազրկված է, և ժամկետի լրանալուց հետո նրան ազատ կարձակեն։
Այդ մասին ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտնել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը արձագանքելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանի հարցին՝ թե ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվել ՀՀ քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բլոգեր Բելլա Բաբախանյանի ազատ արձակումը Գագիկ Ծառուկյանը ներկայացրեց որպես իր միջամտություն: Նույնիսկ օդանավակայանում հրապարակային դիմավորեցին նրան և այլն»,–նշել է պատգամավորը։
Միրզոյանը նշել է, որ չի կարող մեկնաբանել, թե ով ինչ միջոցառումներ է կազմակերպել։
«Ես չգիտեմ, թե ով ինչ դիմավորում, ճանապարհում կամ այլ միջոցառումներ է արել: Մենք ազատ երկիր ենք: Բոլորն իրավունք ունեն այդպիսի բան անելու: Փետրվարի 20–ին ՀՀ ԱԳՆ–ն պաշտոնական նոտայով դիմել է բելառուսական կողմին, հայցել է տեղեկատվություն՝ նշված ՀՀ քաղաքացու վերաբերյալ, 3 օր անց ստացել է բելառուսական կողմի պատասխանը, որում ասվում էր, որ այդ անձը ազատազրկված է 15 օրով և ժամկետը լրանալուց հետո բաց է թողնվելու»,–ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ իրենք չեն խորանում հարցի մեջ, թե ով ինչպես է ներկայացնում իր դերը գործի մեջ։
«Մենք հավաստիացել ենք, որ մեր քաղաքացին 15 օր հետո բաց է թողնվելու: Մնացածը, ով ում ուզում է, թող ծաղիկ նվիրի, քավ լիցի, մենք առարկություններ չունենք»,–հավելել է նա։
Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ ԱԳՆ–ն չի առաջնորդվում PR շահերով։
«Թող արդյունքները լինեն, թող ուրիշները դիվիդենտներ ստանան այդ արդյունքներից: Ոչ նախանձում ենք, ոչ այդպիսի խնդիր ենք դնում մեր առաջ: Մեզ համար կարևոր են ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքները»,–նշել է նախարարը։
Նա շեշտել է, որ ԱԳՆ–ն շարունակելու է հետևել ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությանը՝ կիրառելով դիվանագիտական ու միջազգային պրակտիկայում ընդունված մեխանիզմները՝ անկախ այն բանից, թե որ երկրում են նրանք գտնվում։
Մինսկում բերման ենթարկված և 15 օրով ձերբակալված բլոգեր Բելլա Բաբախանյանը արդեն Հայաստանում է։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում նա ասել է, որ դեռ չի կարողանում հավատալ իր վերադարձին։ Գործարար Գագիկ Ծառուկյանի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը հայտնել էր, որ Ծառուկյանն աջակցել է Բաբախանյանին՝ լուծելով նրա իրավական խնդիրները և հրավիրելով նրան Հայաստան։ Գագիկ Ծառուկյանի միջամտության արդյունքում իրավիճակը կարգավորվել է։

20 февраля Министерство иностранных дел Армении направило официальную ноту белорусской стороне по делу блогера Беллы Бабаханян, задержанной в Белоруссии. Спустя три дня поступил ответ, в котором сообщалось, что она осуждена на 15 суток ареста и будет освобождена после их отбытия.
Об этом заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в парламенте, отвечая на вопрос депутата фракции «Гражданский договор» Алхас Казарян о предпринятых мерах по защите прав гражданки Армении, сообщает «Арменпресс».
«Освобождение блогера Беллы Бабаханян было представлено Гагиком Царукяном как его личное вмешательство. В аэропорту даже организовали торжественную встречу», — отметил депутат.
Мирзоян отказался комментировать, кто и какие мероприятия проводил.
«Я не знаю, кто организовывал встречи, проводы или что-то еще. Мы живем в свободной стране, и каждый вправе делать это. 20 февраля МИД Армении официально запросил у белорусской стороны информацию о данной гражданке. Через три дня мы получили ответ, в котором говорилось, что она арестована на 15 суток и будет освобождена после их истечения», — заявил министр.
По его словам, МИД не занимается анализом того, кто и как представляет свою роль в этом деле.
«Мы убедились, что наша гражданка будет освобождена через 15 дней. Остальное – кто кому дарит цветы – нас не касается, ради бога, мы не возражаем», — добавил он.
Мирзоян подчеркнул, что МИД не руководствуется соображениями пиара.
«Главное – это результат. Пусть другие получают дивиденды от этого, мы не завидуем и не ставим перед собой таких задач. Для нас важны права каждого гражданина Армении», — сказал он.
Министр заверил, что МИД продолжит защищать права граждан Армении за рубежом, используя дипломатические и международно признанные механизмы, независимо от того, в какой стране они находятся.
Блогер Белла Бабаханян, задержанная в Минске и приговоренная к 15 суткам ареста, уже вернулась в Армению. В беседе с журналистами в аэропорту «Звартноц» она призналась, что до сих пор не может поверить в свое возвращение. Пресс-секретарь Гагика Царукяна Ивета Тоноян сообщила, что Царукян оказал содействие в решении ее юридических вопросов и пригласил ее в Армению, заявив, что его вмешательство помогло урегулировать ситуацию.