ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է Եվրոպական միությունում Հայաստանի ներկայացուցչությանը կից պաշտպանության հարցերով կցորդի հաստիք սահմանել։ Հարցը ներառված է կառավարության նիստի օրակարգում ներառված որոշման նախագծում, հայտնում է Radar.am-ը։
Որոշման հիմնավորման համաձայն՝ վերջին շրջանում Բելգիայի և ԵՄ-ի հետ պաշտպանական, անվտանգային ու ռազմական ոլորտներում համագործակցությունը զգալիորեն զարգացել է։
Այս համատեքստում նախատեսվում է, որ ՆԱՏՕ-ում Հայաստանի առաքելությանը կից գործող պաշտպանության հարցերով կցորդը համատեղության կարգով կծառայի նաև Եվրոպական միությունում և Բելգիայի Թագավորությունում՝ որպես ՀՀ պաշտպանության հարցերով կցորդ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասն առաջարկ է ներկայացրել խորհրդին՝ Հայաստանի համար «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից» օգնության երկրորդ փաթեթի տրամադրման վերաբերյալ։
2024 թվականին ԵՄ-ն արդեն ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Հայաստանին այս հիմնադրամի շրջանակներում։ Հուլիսի 22-ին Եվրամիության խորհուրդը 10 մլն եվրո է հատկացրել Երևանին «Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի» միջոցով` պաշտպանունակությունը բարձրացնելու նպատակով։

Правительство Армении планирует ввести должность атташе по вопросам обороны при представительстве страны в Европейском союзе, следует из проекта постановления, включенного в повестку заседания кабинета министров, сообщает Radar.am .
Согласно обоснованию решения, в последние годы сотрудничество Армении с Бельгией и ЕС в сферах обороны, безопасности и военного взаимодействия значительно расширилось.
В этом контексте планируется, что действующий атташе Армении по вопросам обороны при НАТО будет совмещать эту должность с функциями атташе по обороне при Европейском союзе и Королевстве Бельгия.
Ранее стало известно, что верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас предложила Совету выделить Армении второй пакет помощи из «Европейского фонда мира». В 2024 году ЕС уже оказал финансовую поддержку Армении в рамках этого фонда. 22 июля Совет ЕС выделил Еревану 10 миллионов евро через «Европейский фонд мира» для укрепления обороноспособности страны.