ՀՀ-ում կներդրվի արտերկրի բուհերում սովորող ուսանողների ֆինանսավորման նոր համակարգ, քանի որ նախկինում իրականացված նմանատիպ ծրագրերով, մասնավորապես, «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակառուների ընդամենը 20 տոկոսն է վերադարձել, «Իմ քայլը» հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ արտերկրում ուսումնառություն ստացած ուսանողների 40 տոկոսը։
Անդրադառնալով հարցին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է․ «Ստացվում է, որ կրթության ֆինանսավորման ներքո մենք արտագաղթ ենք ֆինանսավորել»:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն, ներկայացնելով նախագիծը, ասել է․ «Նախատեսվում է կիրառել ձեռնարկությունների նորարարական ներուժի հզորացման գործընթացում պետական աջակցության նոր մոտեցում և հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող առևտրային կազմակերպությունների աշխատակիցների համար, որոնք ուսանող կլինեն օտարերկրյա հեղինակավոր բուհերում (մենք նկատի ունենք Շանհայի ռեյտինգավորման համակարգում առաջին 65 բուհերը բակալավրիատի դեպքում, առաջին 75 բուհերը՝ մագիստրատուրայի դեպքում), այս պարագայում կհամաֆինանսավորենք ուսման վարձը»,- ասել է նախարարը։
Ծրագրի շրջանակում համաֆինանսավորումը կիրականացվի մասնավոր հատվածի ներգրավմամբ. առևտրային կազմակերպությունը, որն ունի առնվազն 100 աշխատող, պետք է ուսման վարձի 50 տոկոսը վճարի, իսկ պետությունը տարեկան առավելագույնը 10 մլն դրամ կտրամադրի։ Ուսումն ավարտելուց հետո շահառուն պետք է նվազագույնը երեք տարի աշխատի այդ կազմակերպությունում։
Կրթաթոշակի տրամադրման համար, բացի լավագույն ուսումնական հաստատություններում լրիվ բեռնվածությամբ սովորելու պայմանից, սահմանվել է ևս մեկ պահանջ՝ սովորողի ներկայիս կամ ապագա գործատուի կողմից ուսման վարձի առնվազն 50 տոկոսի փոխհատուցման առկայություն։ Այս պարագայում ՀՀ կողմից տրվող կրթաթոշակը կտրամադրվի գործատուի կողմից տրամադրվող փոխհատուցումից հետո, առավելագույնը ուսման վարձի մնացորդային գումարի չափով` յուրաքանչյուր ակադեմիական տարվա համար ոչ ավելի, քան 10 մլն ՀՀ դրամը։
Մեկ այլ ամրագրված պայմանով էլ՝ գործատուն և սովորողը պետք է ունենան ուսման ֆինանսավորման և ուսման ավարտից հետո գործատուի մոտ աշխատանքի անցնելու կամ աշխատանքը շարունակելու հանձնառության պայմանագիր: Աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը պետք է լինի առնվազն 3 տարի ժամկետով՝ ուսման ակնկալվող ավարտից հետո:
Որոշման նախագիծն ընդունվել է, սակայն քննարկման արդյունքում որոշվել է, որ մինչ աշուն կանցկացվի մոնիտորինգ՝ գնահատելու համար ուսանողների վերադարձելիության վիճակագրությունը։ Եթե պարզվի, որ ծրագրից օգտվածների մեծ մասը հետ չի վերադառնում և Հայաստանում չի աշխատում, ապա այն կդադարեցվի։
Ըստ գործող կարգի, աշխարահի լավագույն ուսհաստատություններ ընդունված ուսանողները վերադառնալու որևէ է պարտավորություն չունեն։

A new system for financing Armenian students in foreign universities will be introduced after statistics showed that only 20% of Luys foundation scholars and 40% of students funded by the My Step foundation returned to Armenia.
Addressing the issue, Prime Minister Nikol Pashinyan stated: “It turns out that we have been financing emigration under the guise of education.”
Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan presented the program, explaining: “We plan to introduce a new approach to state support for strengthening the innovative potential of enterprises. Employees of Armenian commercial companies, who will study at top-ranked foreign universities (top 65 universities for bachelor’s and top 75 for master’s degrees, according to the Shanghai ranking system), will have their tuition co-financed.”
The program requires private sector involvement: a commercial company with at least 100 employees must cover 50% of tuition fees, while the government will provide up to 10 million AMD per year. After graduation, the student must work for at least three years at the sponsoring company.
To qualify for a scholarship, students must be admitted to a top university and have at least 50% of their tuition covered by a current or future employer. The state’s contribution will be granted only after the employer’s funding and will cover the remaining tuition costs, capped at 10 million AMD per year.
Another requirement states that both the employer and the student must sign a contract ensuring the student works at the company for at least three years after graduation.
The government approved the decision but will conduct a monitoring process until autumn to assess student return rates. If a significant number of students fail to return and work in Armenia, the program will be discontinued.
Under the current system, students admitted to the world’s top universities have no obligation to return to Armenia.