Կառավարության հերթական նիստի ընթացքում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության առաջարկով ընդունվել է որոշում, որով ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան օտարերկրյա պետությունների իրենց վարորդական վկայականները փոխանակել ազգային վարորդական վկայականով՝ առանց որակավորման քննություններ հանձնելու։
Այս փոփոխությունը կվերացնի վարչական խոչընդոտները երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց համար՝ հնարավորություն տալով նրանց առանց դժվարությունների վարել տրանսպորտային միջոցներ Հայաստանի տարածքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բացի այդ, այն քաղաքացիները, որոնք այլ երկրներում ստացել են վարորդական վկայականներ, այլևս վարչական պատասխանատվության չեն ենթարկվի, եթե դրանց համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին հաստատված լինի։
Մինչ այս գործող օրենսդրության համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացիները չէին կարող այլ երկրի վարորդական վկայականով մեքենա վարել Հայաստանում, ինչը դժվարություններ էր ստեղծում հատկապես երկքաղաքացիություն ունեցող և ժամանակավորապես երկիր այցելող անձանց համար։
Նոր որոշման ընդունմամբ ակնկալվում է լուծել այս խնդիրը՝ ապահովելով ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը և վարորդական իրավունքի ճանաչման գործընթացի դյուրացումը։

Правительство Армении приняло решение, согласно которому граждане страны смогут обменивать иностранные водительские удостоверения на национальные без сдачи квалификационных экзаменов. Решение было принято на очередном заседании кабинета министров по предложению Министерства внутренних дел.
Это изменение устранит административные препятствия для лиц с двойным гражданством, позволяя им беспрепятственно управлять транспортными средствами на территории Армении, сообщает «Арменпресс».
Кроме того, граждане, получившие водительские права за границей, больше не будут подвергаться административной ответственности, если их удостоверения соответствуют международным стандартам.
Ранее законодательство Армении запрещало гражданам управлять автомобилем с иностранными правами, что создавало сложности, особенно для лиц с двойным гражданством и временно пребывающих в стране.
Ожидается, что новое решение устранит эту проблему, обеспечив свободу передвижения и упростив признание водительских прав граждан Армении.