«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը, որը մարտի 1–ից հացադուլ է սկսել, ասել է, որ դեռ չեն կարողացել կապ հաստատել Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի հետ՝ չգիտեն՝ նա տեղյա՞կ է իրենց խնդրանքի մասին, թե ոչ, հայտնում է News.am-ը։
«Այս հացադուլն իմ մասին չէ, ուղղակի խնդրանք է Ռուբեն Վարդանյանին, որ ողջ մնա։ Ես վստահ էլ չեմ, որ իմ հացադուլի մասին իմանալուց հետո նա կդադարեցնի իր հացադուլը, որովհետև ոչ մեկս չգիտենք` իրականում ինչ է կատարվում այնտեղ»,–ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք պատրաստվում է դադարեցնել հացադուլը, հաշվի առնելով առողջական վիճակը՝ Թանդիլյանը պատասխանել է, որ Վարդանյանն ավելի վատ վիճակում է, սակայն շարունակում է հացադուլը Բաքվի բանտում։
«Շատ ավելի վատ ինքնազգացողությամբ և առողջական ավելի վատ վիճակում Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտում շարունակում է հացադուլը։ Յուրաքանչյուր գիտակից մարդ պիտի հասկանա, որ ամեն օր իր համար մահացու է։ Իմ խնդրանքն իր մեջ նաև ժամկետ ունի, ես խնդրել եմ, որ նա դադարեցնի հացադուլը, որովհետև հայ ժողովուրդն իր կարիքն ունի։ Ինչքանով է հայ ժողովուրդը դա հասկանում՝ չգիտեմ, բայց ես, իմանալով, ինչ հայորդի է Բաքվի բանտում, ուղղակի ուզում եմ, որ նա ողջ մնա»,–ասել է նա։
Խոսելով իր առողջական վիճակի և երեկվա ինքնազգացողության վատթարացման մասին՝ նա նշել է, որ ունեցել է ցածր ճնշում և հաճախասրտություն, ինչի հետևանքով շտապօգնություն է կանչվել։ Բժշկական միջամտությունից հետո վերադարձել է և ընդգծել, որ այժմ համեմատաբար ավելի լավ է։
Թանդիլյանը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի որոշմանը՝ փակել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցչությունը Բաքվում՝ դա որակելով որպես ռազմագերիների հանդեպ իրականացվող խոշտանգումները թաքցնելու միջոց։
«Դա ակնհայտ է, որովհետև գերիների ընտանիքները նրանց հետ կապ են հաստատում Կարմիր խաչի միջնորդությամբ։ Եվ ինչ է սա նշանակում, Ալիևին թույլատրված է անգամ միջազգային կառույցներին վտարել Բաքվից։ Բա բան չունի՞ ասելու աշխարհը, իսկ ու՞ր են սանկցիաները»,– ասել է քաղաքական գործիչը։
Նա ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է արագ և խիստ պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի նկատմամբ՝ վերջինիս կողմից միջազգային կազմակերպությունների վտարման անթույլատրելի լինելու պատճառով։
Մարտի 1-ին Մանե Թանդիլյանը հայտարարել էր հացադուլի մասին՝ այն մեկնարկելով ի պաշտպանություն Բաքվում ապօրինաբար դատապարտված հայերի և Ռուբեն Վարդանյանին կոչ անելով դադարեցնել իր հացադուլը։

6 Март 2025 - 14:56 AMT
Соучредитель партии «Страна для жизни» Манэ Тандилян, начавшая голодовку 1 марта, заявила, что до сих пор не смогла установить контакт с семьей бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, находящегося в тюрьме в Баку, и не знает, знает ли он о её просьбе, сообщает News.am .
«Эта голодовка не обо мне, это просто просьба к Рубену Варданяну – остаться в живых. Я даже не уверена, что узнав о моей голодовке, он прекратит свою, потому что никто из нас не знает, что там на самом деле происходит», – сказала она.
На вопрос о том, собирается ли она прекратить голодовку, учитывая своё состояние, Тандилян ответила, что Варданян находится в ещё более тяжёлом положении, но продолжает голодовку в тюрьме Баку.
«Варданян с гораздо худшим самочувствием и в значительно более плохом состоянии продолжает голодовку в бакинской тюрьме. Любой разумный человек должен понимать, что каждый день для него смертельно опасен. Моя просьба имеет и временные рамки – я просила его прекратить голодовку, потому что армянский народ нуждается в нём. Насколько сам народ это понимает – не знаю, но, зная, какой человек находится в бакинской тюрьме, я просто хочу, чтобы он выжил», – сказала она.
Говоря о своём самочувствии и ухудшении состояния накануне, Тандилян отметила, что у неё было низкое давление и тахикардия, из-за чего была вызвана скорая помощь. После оказания медицинской помощи она вернулась и подчеркнула, что сейчас чувствует себя относительно лучше.
Тандилян также прокомментировала решение Азербайджана закрыть представительство Международного комитета Красного Креста (МККК) в Баку, назвав его способом скрыть пытки военнопленных.
«Это очевидно, потому что семьи пленных связываются с ними через Красный Крест. Что это означает? Что Алиеву позволено изгонять даже международные организации из Баку? У мира есть что сказать по этому поводу? Где санкции?» – заявила политик.
Она подчеркнула, что международное сообщество должно оперативно и жёстко наказать Азербайджан за недопустимое изгнание международных организаций.
1 марта Манэ Тандилян объявила о начале голодовки в поддержку незаконно осуждённых в Баку армян и призвала Рубена Варданяна прекратить голодовку.