6 Մարտ 2025 - 14:17 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, խոսելով Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցի մասին, հայտարարել է, որ այդ անձինք անօրինականորեն են զրկված ազատությունից, և նրանց իրավունքների պաշտպանությունը պետք է լինի առաջնային։ Այս մասին նա ասել է Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում։
«Իհարկե, մտահոգությունները շատ են՝ սկսած խոշտանգումների կամ վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի հնարավոր իրավիճակներից և այլն»,– ասել է Մանասյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող դատավարությունները հայերի նկատմամբ չեն կարող դիտարկվել որպես անկախ և անկողմնակալ։
«Այս առումով նաև ողջունում եմ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձրագույն հանձնակատարի հայտարարությունը հարցի հետ կապված՝ մասնավորապես Ադրբեջանում կամայականորեն ազատությունից զրկված բոլոր անձանց, այդ թվում՝ էթնիկ հայերի ազատ արձակման մասով»,– ընդգծել է նա։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նիստի ընթացքում կոչ էր արել անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին։

Защитник прав человека Армении Анаит Манасян, комментируя вопрос армянских пленников, содержащихся в Азербайджане, заявила, что эти лица незаконно лишены свободы, и защита их прав должна быть приоритетной. Об этом она сообщила в беседе с журналистами в здании правительства.
«Конечно, существует множество поводов для беспокойства, начиная от возможных случаев пыток и других форм жестокого обращения», – сказала Манасян, передает 1lurer.am .
По ее словам, судебные разбирательства, проводимые Азербайджаном в отношении армян, нельзя считать независимыми и беспристрастными.
«В этом контексте я также приветствую заявление Верховного комиссара ООН по правам человека по данному вопросу, особенно в части освобождения всех лиц, произвольно лишенных свободы в Азербайджане, включая этнических армян», – подчеркнула она.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в ходе 58-й сессии Совета по правам человека призвал к немедленному освобождению удерживаемых в Азербайджане армянских пленников.