25 Մայիս 2009 - 19:31 AMT
«Խոսքի ազատությունը հիմնական իրավունքն է, եւ այդ իրավունքի պաշտպանությունը պարտադիր պահանջ է: Քաղաքացիները պետք է բոլոր հասանելի միջոցներով տեղեկատվություն ստանալու իրավունք ունենան»,- նշել է Հայաստանի հաշտարար Արմեն Հարությունյանը Հայաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի հիմնադրման հնգամյակին նվիրված «Արտահայտման ազատություն եւ արդար դատաքննություն» միջազգային համաժողովին:
Արմեն Հարությունյանն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքները պահպանելու համար հարկավոր է հանդուրժողականություն եւ մարդու պատվի հանդեպ հարգանք: «Հայաստանում, ցավոք, կան բոլոր բաղկացուցիչները, բացի այդ երկուսից` ամենակարեւորներից: Խոսքի ազատությունը պետք է պաշտպանվի, պետք է արտահայտման ազատություն լինի, բայց, իհարկե, կան որոշ սահմանափակումներ»,- նշել է նա` ավելացնելով, որ Հայաստանում դատարանների կողմից Եվրոպական դատարանի չափանիշները չեն իրականացվում, դատավորների որոշ վճիռներ անհեթեթության են հասնում:
«Մենք պետք է կիրառենք Եվրոպական դատարանի փորձառությունը, եւ եթե հետեւենք այդ կանոններին, մենք այդքան շատ հայտեր չենք ունենա Ստրասբուրգի Եվրոպական դատարան»,- նշել է Հաշտարարը:

25 Май 2009 - 19:31 AMT
«Свобода слова является основным правом и защита этого право является обязательным требованием. У граждан должны быть все права на получение информации всеми доступными способами»,- отметил омбудсмен Армении Армен Арутюнян на международной конференциии «Свобода выражения и честное судебное разбирательство», посвященной пятилетней годовщине основания института Защитника прав человека в Армении.
Армен Арутюнян подчеркнул, что для того, чтобы сохранялись права человека, нужны толерантность и уважение к достоинству человека. “В Армении, к сожалению, есть все компоненты, кроме этих двух, самых важных. Свобода слова должна защищаться, должна быть свобода выражения, но, конечно есть некоторые ограничения”,- отметил он, добавив, что в Армении со стороны судов не реализовываются критерии Европейского суда, некоторые решения судей доходят до абсурда.
«Нам надо применять опыт и прецедентную практику Европейского суда, и если следовать этим правилам, у нас не будет так много заявок в Европейский суд в Страсбурге»,- отметил Омбудсмен.